Alexandra Uzik - art interview
Streda 22. Októbra 2014
Autor: Boardlife
Foto-video: Alexandra Uzik
0 komentárov

Alexandra Uzik - art interview

Z jasného neba nám prišla do inboxu správa, či by sme nemali záujem o surfové fotky, ktoré fotila Slovenka, Alexandra. Najprv sme sa potmehúdsky v redakcii usmievali, keďže sa nám nezdalo, že by nejaká Slovenka fotila surfing. Čo nás následne prekvapilo, boli fotky, ktoré následne Alexandra zaslala. Naozaj! Slovenka a surfová fotografia. V nasledujúcom art interview sa dozviete niečo o Alexandre Uzik.

Ahoj Alexandra. My a ani väčšina našich čitateľov ťa bližšie nepozná, predstav sa nám, čo vlastne robíš, odkiaľ si a čo máš zaujímavé.

Fotím, píšem, cestujem. Som z Bratislavy. A rada si plním svoje sny.

Fotku si študovala, študuješ, alebo sa chystáš študovať?

Fotku som neštudovala ani sa nechystám. Rada chodím na výstavy a čítam knihy o umení. V New Yorku som sa mohla umením a inšpiráciou do sýtosti nabažiť. Možno sa učím metódou pokus omyl. Mám v hlave nejakú predstavu a potom to skúšam nafotiť. A postupným fotením si sama ujasňujem, čo chcem na fotke zachytiť alebo čo má baví fotiť. Skôr si však myslím, že je to o tom nápade. Zachytiť veci tak, ako ich vníma samotný človek. To robí fotkou jedinečnou.

Čo ťa na Hawaii fascinuje najviac, prečo by si ho odporučila?

Príroda, oceán, aloha a nekonečné dúhy. Je to hotový raj na zemi. Ako môj kamarát povedal, na Havaji je veľa dobrého. A to celé vplýva veľmi pozitívne na človeka. Ľudia sú milí, usmievajú sa a vôbec sa tam nemení čas.

Baba zo strednej Európy fotí na Hawaii surf/lifestyle fotky? Ako si sa k tomu dostala?

To, že môžem robiť surf fotografiu, ma napadlo len pred rokom. Bola som v New Yorku na pláži fotiť východ slnka, keď sa začali objavovať newyorskí surferi a mne to celé doplo. Vtedy som videla aj veľrybu prvýkrát naživo. Bol to taký zlomový okamžik. Aj keď Havaj a práca okolo surfingu bol vždy môj sen, nikdy ma však nenapadlo to takto spojiť. No a potom si hovorím, že ak chcem byť surf fotografkou, tak musím ísť na Havaj. A tak som išla.

Tvoj vzťah k samotnému surfingu? Predsa len veľké vlny, žraloky, medúzy, delfíny?

Teraz viac fotím, ako surfujem. Avšak milujem byť vo vode. V lineupe medzi setmi čakať na vlnu a užívať si tú krásu a pohodu, či už na doske alebo s foťákom. Keď sú štvormetrové vlny, do vody nejdem. Ale jedného dňa by som chcela fotiť aj extrémnejšie podmienky. Žraloky som našťastie nevidela, zato delfínov áno. Raz sme boli šnorchlovať a prišli za nami delfíny. Už ako sme vošli do vody, sme počuli, že sú niekde nablízku. Potom prišli k nám, plávali okolo nás a vyskakovali z vody. Bol to jeden z mojich naj zážitkov!

Čo ťa na fotení surf lifestyle fascinuje najviac?

Babské zadky. Vo všeobecnosti radšej fotím ženský surfing. Zaujíma ma atmosféra miesta a emócie ľudí viac ako nejaké športové výkony. Skôr by som odfotila Kellyho, ako sa úprimne teší z úžasnej surf session, než priamo na vlne. I keď mojím snom je zachytiť oboje na jednej fotke.

Pod/nadvodné fotenie si vyžaduje špeciálnu techniku? Aká je tvoja obľúbená výbava?

Dôležitý je vodotesný kryt na fotoaparát a kvalitné plutvy. Na Havaji je teplo, takže neoprén nepotrebujem. Niektorí si vystačia aj s GoPro alebo iPhonom. Kopec známych fotografov na Havaji tak začínalo.

Určite máš dobrú plaveckú kondičku, keďže pri takomto fotení si asi veľa zaplávaš. Ktoré športy ešte rada fotíš?

Kondičku mám takú normálnu. Sú fotografi, čo fotia Pipe aj osem hodín v kuse. To by som určite teraz nedala. Tiež je ale dôležité poznať oceán a vedieť, ako správať v určitých situáciách. To sa ja teraz učím a fotiť chodím väčšinou so skúsenými surfermi. Okrem surfingu rada fotím skateboarding a tanec. I keď to nie je šport, ale je to pohyb vo fotografii.

Ako si sa dostala k foteniu?

Už od školy som veľa cestovala, a teda aj fotila všetko pekné a neobyčajné. Začala som fotiť na film. Mala som taký úplne obyčajný fotoaparát, ktorý mal asi dve funkcie: namotávanie filmu a stlačenie spúšte. Neskôr som sa zamestnala v jednej agentúre, kde som potrebovala digitálny fotoaparát na dokumentáciu mojej práce. Vtedy som zistila, že fotenie by ma asi bavilo a kúpila som si zrkadlovku. No a pred pár rokmi som odišla do New Yorku, kde sa z každej strany na mňa valila nejaká forma umenia. Tam je každý umelec, a tak som sa rozhodla, že ja budem fotografkou. Prišlo to za mnou samé a celkom ma to baví :)

Odbehnime od surfu a surf lifestyle. Čo okrem už spomenutého rada fotíš?

Rada fotím ľudí v ich samotnej podstate. Neštelujem ich do žiadnej polohy. Nechám ich, nech si robia to svoje a potom sa snažím zachytiť ich dušu alebo ozajskosť. Čiže rada fotím portréty. Na fotke mám rada atmosféru, emócie, dynamiku, farby a minimalizmus.

Ako som si všimol na tvojom web, dosť veľa cestuješ. Ktoré zaujímavé krajiny si navštívila a čo sa ti tam najviac vrylo do pamäti?

Západ a juh Európy, Austráliu, trochu Ázie a USA. Cestovanie milujem a v niektorých krajinách som aj dlhšie pobudla. Veľmi sa mi páčilo v Austrálii a na Kanárskych. New York a Havaj sú zatiaľ moja srdcovka. Najviac ma zaujmú ľudia, a to ako žijú. Na južanoch sa mi páči ich temperament a spôsob, ako si vedia vychutnať život a oceniť pekné veci. Ale zase sú neskutočne pomalí, všetko odkladjú na zajtra. Austrálania sú totálni pohoďáci. V New Yorku sa mi páčilo ich nasadenie. Na to, aby si tam prežil, musíš zo seba vydať maximum a ešte niečo naviac. Je tam úžasná energia. Ľudia sú kreatívni, majú veľkú motiváciu a pre nich nie je nič nemožné. Na Havaji ma na začiatku dosť prekvapila pohostinnosť a srdečnosť domácich. Ľudia sa viac usmievajú a šoféri sú ohľaduplnejší. Tam sa žije s Alohou.

Aké máš plány na najbližšie týždne, mesiace?

Dokončujem si bakalára na Akadémií médií v Bratislave. Dokonca aj bakalárku budem robiť viac menej o surf fotografii, na čo sa veľmi teším. A plánujem výstavu.

Kam by si chcela svoje práce posunúť? Kde sa vidíš tak o 5 rokov a aký je tvoj foto/pracovný sen?

Je toho naozaj veľa. Hlavne by som však chcela robiť geniálne fotky a inšpirovať ľudí. Ako aj mojou tvorbou, tak aj spôsobom života. Chcela by som ich motivovať, aby si plnili svoje sny a robili to, čo ich naozaj baví. Kebyže to ma takýto pozitívny vplyv na ľudí, tak to by bolo super!

Ďakujeme za interview a prajeme veľa úspechov :)

Ďalšiu tvorbu Alexandry Uzik môžete sledovať na nasledujúcich stránkach:

Alexandra Uzik: www.alexandrauzik.com

Surfline: www.surfline.com

Instagram: hawaika

Facebook: Surf like Hawaiian

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: alexandra uzik uzik surf foto hawaii

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!