Burton oslavuje 40 rokov, alebo 10 zaujímavosti o značke a snowboardingu
Streda 04. Mája 2016
Autor: PR
Foto-video: snowboard-onlilne.sk
0 komentárov

Burton oslavuje 40 rokov, alebo 10 zaujímavosti o značke a snowboardingu

Presne pre 40 rokmi začal mladý Jake Burton v stodole v Londonderry vo Vermonte vyrábať prvé snowboardy. Išlo o model Backhill so šnúrkou na špičke, pomocou ktorého Jake dosku riadil. Vtedy ešte bez viazania, jednoducho na nej stál ako na surfovej doske. Už vtedy experimentoval s rôznym výrobnými materiálmi ako penové jadro, sklolaminát a samozrejme tiež drevo.

Firma Burton a jej zakladateľ sa môžu pýšiť bohatou a zaujímavou históriou.

1. V roku 1979 sa objavuje na snowboardovej doske typická Burton grafika. Logo so zasneženým kopcom a menom firmy, ktoré firma s rôznych podobách a obmenách používa dodnes.

2. O tri roky neskôr Jake so svojim tímom usporiadal vo Vermonte prvý národný šampionát v snowboardingu.

3. Rok 1983 zaznamenal zlom v histórii firmy. Svetlo sveta uzrela prvá mäkká snowboardová topánka.

4. Prví snowboardisti v 70tych rokoch vôbec nemohli chodiť do lyžiarskych rezortov. Boli vtedy považovaní za podivných rebelov. Na svoje svahy ich lyžiarské strediská začali postupne púšťať až v 80tych rokoch. 

5. V 80tych rokoch firma pomaly rastie a v roku 1984 rozširuje svoju výrobu. Prichádza s prvou kolekciou funkčného snowboardového oblečenia pod označením Powder Shell a Powder Pant. 

6. Oblečenie Burton na bežné nosenie a na streetové spoty, ktoré si s obľubou kupujeme dnes začala firma vyrábať až v roku 1993. Do tej doby sa orientovala čisto na snowboarding.

7. Až v roku 1996 sa začína Burton orientovať aj na ženy. Vyrábajú profi dosky ženám na mieru, topánky pre ženy a samozrejme tiež navrhujú dámske kolekcie oblečenia.

8. Firma Burton je známa tým, že v práci panuje veľmi pohodová až rodinná atmosféra. Zamestnanci si môžu do kancelárie brať psov, v piatok poobede sa v lete nepracuje, keď v zime nasneží všetci povinne vyrážajú na svah, dostávajú skipassy na miestne lanovky a podobne.

9. Vzhľadom k obrovskej produkcii sa snaží firma Burton byť v maximálnej miere ohľaduplná k životnému prostrediu. Využíva k výrobe recyklované materiály, snaží sa minimalizovať odpad, šetrí energiami, zamestnancov motivuje, aby do práce jazdili na bajku a ďalšie.

10. Aj keď Jake stále pôsobí ako mladík duchom, vzhľadom aj životným štýlom blíži sa k dôchodkovému veku. Je mu už 63 rokov. Takže heslo, že človek je tak mladý ako sa cíti, nie je v jeho prípade žiadnym klišé. 

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!