Elektrický longboard a vietor vo vlasoch
Utorok 25. Júla 2017
Autor: PR

0 komentárov

Elektrický longboard a vietor vo vlasoch

Elektrické zariadenia uľahčujúce pohyb sú poslednú dobu v kurze. E bike si na trhu našiel veľké množstvo priaznivcov. A čo tak elektrický longboard? Práve takúto vychytávku sme si mali možnosť otestovať a teraz vám sprostredkujeme naše dojmy z Koowheel D3M.

Zo začiatku sme boli skeptickí, aká je to už zábava, keď sa len veziete. Postupom času, ktorý sme na elektrickom longboarde Koowheel D3M strávili, sme si však našli cestu aj k tejto pomerne novej veci na slovenskom trhu. Elektrický longboard sa oproti tomu klasickému na prvý pohľad neodlišuje. Tvar, kolieska, grip, všetko to isté. Veľký rozdiel nastáva, keď longboard otočíte na "brucho". Zadnej časti dominuje baterka a riadiaca jednotka. O pohon longboardu sa starajú dva elektromotory s výkonom 2x350W chránené pred prachom a vlhkosťou. Kapacita baterky Samsung 18650 lithium-Ion je 5500 mAh, 36V - 4,4Ah a má váhu 1,7kg.

Rozmery longboardu sú 920 x 240 x 130 mm a celková váha 7,3 kg. Na dosku bol použitý kanadský javor v 7. mich vrstvách v kombinácii so sklenenými vláknami poskytuje pružnosť, stabilitu a odolnosť. Čo nás najviac zaujímalo, boli jeho jazdné vlastnosti, dojazd, maximálna rýchlosť. Mali sme mylnú predstavu, že baterka vydrží tak 5 minút a jeho dojazd bude tak cca 5 km. Koowheel D3M nás však príjemne prekvapil. Dojazd samozrejme závisí od rôznych vecí ako sú váha jazdca, povrch, či idete do kopca, rýchlosť a ďalších, no v priemere je jeho dojazd 35 až 40 km, čo je veľmi slušná hodnota. Maximálna záťaž je 130 kg a maximálne stúpanie do 25%. No a čo vietor vo vlasoch? Ak ste si myslel, že to bude pomalá turistická jazda, tak sa mýlite. Prekvapila nás aj maximálna rýchlosť. 45km/h je už riadna šupa a to sa dá odblokovať bezpečnostný limit a zvýšiť tak maximálnu rýchlosť. Aj tu však platí, že s rôznymi podmienkami, najmä váha jazdca, sa dajú dosiahnuť rôzna maximálne rýchlosti. Pri 96kg jazdcovi sa pohybovala maximálka okolo 35km/h. Ono je to dosť ťažké si predstaviť ako rýchlo idete, no už pri cca 30km/h je to riadne adrenalínová jazda.

Batéria sa po vyšťavení nabíja iba 2 hodiny, čo je ďalším pozitívom. Príjemnú jazdu aj po drsnejšom povrchu zabezpečujú vymeniteľné polyuretánové 90*52mm koliečka s tvrdosťou 85A. Bez problémov jazdíte na betóne, alebo asfalte, taktiež drobné kamienky nie sú problémom. No dobre, a čo keď longboard rozbehnete, ako sa brzdí? Brzdenie zabezpečujú dve elektronické brzdy s rekuperáciou (premena časti kinetickej energie, naspäť na využiteľnú energiu pri brzdení). Na brzdenie si však treba zvyknúť, je účinné a presné. Ovládanie zrýchlenia, brzdenia, spätného chodu je prostredníctvom malého ovládača. Toľko asi technické vlastnosti longboardu Koowheel v najsilnejšej verzii D3M.

No a ako sa na ňom jazdí? Zaujímavo! Samozrejmosťou je nastavovanie tuhosti truckov, kto má rád mäkšie tak si ich povolí, kto tvrdšie, tak si ich utiahne. Pre radikálne manévrovanie však odporúčame trucky si trocha povoliť. Grip a concave dosky dobre držia postavenie a tak sa nemusíte báť ani rezať zákruty. Trocha si treba zvyknúť na ovládač a jemné ovládanie rýchlosti a brzdenia. Spätný chod sa iniciuje pomocou prepínača na ovládači. Prekvapilo nás aj samotné zrýchlenie elektrického longboardu. Výhodou je možnosť rýchlej výmeny baterky. V prípade, že máte náhradnú batériu, stačí len povoliť rýchloskrutky a vymeniť batérie. Super je aj ukazovateľ nabitia batérie, ktorý vám pomocou štyroch LED diód oznamuje v akom stave je batéria. LED ukazovatele sú aj na ovládači. Páčila sa nám možnosť dobrzdovania keď jazdíte z kopca. Nemusíte dávať nohu dole a drať si podrážku, ale ovládačom jemne dobrzďujete a spomaľujete.

Elektronický longboard je samozrejme primárne určený pre priaznivcov longboardingu, alebo jazdy na cruisery. No jazdu si užijú aj ľudia, čo doteraz k doskovým športom nemali až tak blízko. Stačí potrénovať na rovnej ploche a za chvíľku dostanete potrebný balans do nôh a užívate si jazdu nie len po rovine, ale aj hore kopcom. Boardriding pocit bez odrážania sa. Oproti konkurencii má longboard Koowheel D3M najpriaznivejší pomer ceny, dojazdu a rýchlosti. Za zapožičanie longboardu na test ďakujeme ProGamingShop.sk, ktorý okrem tohoto elektrického longboardu má v ponuke aj ďalšie zaujímavé elektrické vozítka ako elektrické kolobežky alebo hoverboardy. Ale o tých možno niekedy nabudúce.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: longboard elektrika elektrolongboard

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!