Utorok 12. Februára 2013
Autor: Boardlife

0 komentárov

Liquid Image Ego test kamery 2

Ako ste si určite všimli, po kopcoch sa pohybuje množstvo jazdcov, ktorí svoje zážitky dokumentujú prostredníctvom minikamier. Na trhu je ich hneď niekoľko. K nám sa dostala jedna z nich a je to Liquid Image Ego a patrí k tým najmenším. Poďme sa na ňu pozrieť prostredníctvom našich skúseností.

liquidimage

Predchádzajúci článok o kamere Liquid Image Ego vám priblížili technické špecifkácie, teraz sa zameriame na praktické skúsenosti, ktoré sme nadobudli počas testovania. Kamera Liquid Image Ego je malá, vajíčkového tvaru. Oproti iným konkurentom z mini full HD kamier je orientovaná na výšku. V určitých pozíciách vyzerá zvláštne (upnutá na prilbe), ale všeobecne sa dobre drží aj bez držiaka. Kameru opisujeme bez použitého vonkajšieho vodotesného obalu, keďže je vodeodolná. Na upnutie kamery o prilbu je pribalené príslušenstvo, tj. multi smerový otočný kĺb s držiakom a nalepovacia podložka. Medzi príslušenstvom, ktoré sa dá dokúpiť sú oválne nalepovacie podložky, držiak na hrudník, hlavu a mnoho ďalšieho príslušenstva. My sme ku kamere mali k dispozícii ešte vodotesný obal a XShot telescopic 2.0 (teleskopickú paličku).

Nič nejde na začiatku úplne samo, ale človek si rýchlo zvykne. Zapínanie kamery je jednoduché, stačí stalčiť na pár sekúnd hlavný vypínač a je to. Kamera je po zapnutí v snímacom režime 720p, 60 fps a svieti modrý indikátor (ak sa nahráva, dióda bliká). Ak chcete zvoliť jeden z režimov stačí stlačiť prepínač režimov. Okrem predvoleného 720p video režimu je k dispozícii aj 1080p, 30 fps video režim, snímanie fotografií a súvislé snímanie fotografií. Snímací režim 1080p má zelenú farbu, snímanie fotografií 12MPx (4000x3000) má červenú farbu a režim súvislého snímania fotografií fialovú farbu. Prepínanie medzi režimami a spúšťanie nahrávania ide jednoducho s holou rukou, s tenšími rukavicami. Trocha problematické je prepínanie s hrubými zimnými rukavicami. Ak máte napríklad kameru na prilbe, orientujete sa pomocou zvukových signálov pri prepínaní a spúšťaní kamery. Ak máte kameru v rukách, taktiež sa môžete orientovať pomocou displeja, ktorý vám ukazuje stav baterky, zvolený režim a či máte zasunutú microSD.

Počas nakrúcania na horách nepotrebujete špeciálny vodotesný obal, čo z kamery robí malú a ľahko prenášateľnú vec. Vo vrecku nevadí a ani necítite, že ju máte. My sme počas nakrúcania najviac využívali druhý a to režim najkvalitnejšieho natáčania. Ak sme potrebovali spomaliť zábery, využili sme režim so 60fps. Z dvoch foto režimov (sekvenčné a jednofotkové) sme najviac využívali klasické „jednofotkové“. Prikladáme fotky, ktoré neprešli žiadnou photoshopovou úpravou a sú surové (zmenšovala sa len ich veľkosť). V surovom stave majú rozmer 4000x3000, no my sme ich zmenšili na 1280x960. Veľkosť v surovom stave je v priemere 2,5 MB.

Ovládanie a nastavenia pomocou aplikácie vo vašom mobile, je jednou z ďalších výhod kamery Liquid Image Ego. Kamera je vybavená wifi pripojením s vaším mobilom, ktorý samozrejme wifi podporuje a má nainštalovanú aplikáciu s názvom Action connect. Keď si pripojíte kameru k mobilnému zariadenu, môžete upravovať rôzne nastavenia. Pripojenie si však na začiatku vyžaduje trocha trpezlivosti. Ak chytíte grif, potom to už ide rýchlo. (Zapnúť kameru, podržať cca 3 sekundy spúšť a na displeji vám ostane svietiť znak wifi) Po pripojení cez wifi a spustení aplikácie Action connect môžete meniť nasledujúce nastavenia kamery. Video settings  - kvalita obrazu  1080p a 720p. FOV (uhol nakrúcania) 135, alebo 90. Anti Flicker (blikanie) 50, 60Hz, auto. Photo settings: kvalita (3, 5, 12M), nastavenie kontinuálneho fotenia (2, 5, 10 sekúnd), AE meter  - meranie expozície (center, average a spot), vyváženie bielej (automatika, pod vodou), kontrast (soft, standard a hard) a interval samospúšte (1, 5, 10, 20, 30, 60 sek.) Ďalšie nastavenia sa týkajú wifi, citlivosti mikrofónu, času, automatického vypínania.

Veľkou výhodou je živý pohľad, ktorý vám umožňuje optimálne nastavenie snímaného obrazu kamery. Cez mobil si môžete nastaviť sklon upevnenej kamery tak, aby snímala vami zvolený priestor. Vyhnete sa tým nepoužiteľným záberom, ktoré snímajú neželaný pohľad. Podvodné puzdro, ktoré si môžete dokúpiť ku kamere sa ľahko zatvára a ovládanie funkcií prostredníctvom jeho tlačidiel je ešte jednoduchšie. Medzi menšie nevýhody kamery radíme svetelnosť objektívu (clonové číslo)a to f3,2. Pokiaľ však nenatáčate za veľmi zlých svetelných podmienok, tak vám táto svetelnosť objektívu postačuje.

Záver. Liquid Image Ego patrí k lacnejším mini full HD kamerám. Je malá, ľahká a spoľahlivo funguje. Základné príslušenstvo vám stačí na mimovodné športy. K dispozícii je však veľké množstvo doplnkového príslušenstva. Využijú ju hlavne bežní spotrebitelia, ktorí si chcú uchovať svoje spomienky z jazdenia v podobe videa a fotiek. Ak by sa vám niečo nedarilo, funguje aj support na oficiálnej stránke Liquid Image. Za cenu 165€ (www.m-link.sk) dostanete kvalitnú full HD minikameru s dobrý obrazom. Určite ju odporúčame.

Výhody:

- rozmery
- kvalita videa
- cena
- množstvo príslušenstva
- ľahké a jednoduché ovládanie
- vnútorná pamäť 256 MB

Nevýhody:

- f 3,2 clona objektívu
- vodotesný obal za doplatok
- ťažšie ovládanie s hrubou rukavicou

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!