Mohol Ježiš nosiť žabky? Plážová obuv oslavuje 6 tisíc rokov na nohách
Pondelok 22. Júna 2015
Autor: PR

0 komentárov

Mohol Ježiš nosiť žabky? Plážová obuv oslavuje 6 tisíc rokov na nohách

Pri pohľade na Baracka Obamu či Dalajlámu v žabkách by vás asi ani nenapadlo premýšľať, koľko ľudí, ktorí tvorili históriu nosilo práve tento typ topánok. O ich tisícročnej popularite svedčí aj množstvo názvov, ktoré sa pre máme. Často sa im hovorí vietnamky, v Polsku japonki, na Morave cukle, v USA flip-flops, v Austrálii thongs....

Zatiaľ sa nevie, aké topánky nosili lovci mamutov, avšak najstaršie zobrazenie žabiek pochádza zo starého Egypta a datuje sa na dobu asi 4 tisíc rokov pred naším letopočtom. Najstarší zachovalý pár leží v anglickom múzeu a je o 2,5 tisíc rokov mladší. Pre zaujímavosť ďalší pár zo starého Egypta má aj Bata Shoe Museum v Toronte, ktoré vzniklo z pôvodnej zbierky Sonji Baťovej. Objavovali sa však v mnohých krajinách, vrátane starého Ríma a mohli ich nosiť faraóni, cisári aj proroci, nosili sa aj v Jeruzaleme za života Ježiša. 

Moderné žabky napočudovanie nevychádzajú z egyptských pieskovo-papyrusových predchodcov. Povojnová vlna záujmu o žabky súvisí s návratom amerických vojakov z Japonska, kde sa nosili jednoduché sandáliky s tkanou podrážkou pod menom zori. Tieto jednoduché, lacné a pohodlné plážové topánky si priviezli vojaci so sebou a začali ich vyrábať.

Najskôr ich výrobcovia inzerovali ako obuv na doma pre domáce panicky a až v 50. rokoch sa rozšírili predovšetkým v Kalifornii ako plážová neformálna obuv. Obľúbili si ich surferi a žabky sa stali módnou záležitosťou.

Horúcou novinkou bolo, keď sa začali podrážky namiesto z tkaniny mäsovo vyrábať z plastov a žabky začali vyzerať tak, ako ich poznáme dnes. V obrovskom množstve odtieňov a vzorov. Plastová podrážka na rozdiel od tkanej vydávala pri chôdzi plieskavé zvuky a podľa toho vyslúžili novú prezývku – flip-flops. 

Nebolo to však po prvý krát, kedy niekto využil plastové podrážky. Japonskí vojaci si počas vojny vyrezávali zori z pneumatík, podobne ako tomu bolo pred nedávnom v chudobnej Afrike. 

Od sedemdesiatych rokov môžeme žabky považovať za celospoločenský fenomén, neobmedzujú sa ani na pláž, ani na domácnosť. Keď koncom storočia Sigerson Morrison navrhol high-end žabky s vysokou pätou a cenou cez 100 dolárov, dokázal, že sa môžu stať doplnkom modelov z návrhárskych dielní a že sa hodia aj pre ľudí, ktorí majú vyššiu úroveň obliekania.  

Od tej doby sa objavil rad značiek, ktoré sa hrajú s dizajnom, farbou a úpravami pre ďalšie voľnočasové aktivity. Kopec originálnych modelov nájdeme medzi značkami Quiksilver, Roxy, Billabong, Vans, Rip Curl a ďalšími. Základný koncept topánky pritom zostáva v podstate celých 6 tisíc rokov bez zmeny, jednoduchá podrážka a ľahký prúžok medzi prstami, ktorý ju drží na nohe. 

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!