Red Bull Flying Bach – výborne zmixovaná vážna hudba s moderným umením
Utorok 11. Októbra 2016
Autor: Boardlife
Foto-video: Matej Hakar a Jakub Kovalík /Red Bull Content Pool
0 komentárov

Red Bull Flying Bach – výborne zmixovaná vážna hudba s moderným umením

Keď sa povie Bach, tak väčšina mladej generácie len pokrúti hlavou. Buď na znamenie že pozná, ale nepočúva, alebo ani nepozná. Johann Sebastian Bach sa narodil 21. marca 1685, v Eisenachu, Nemecko a zomrel 28. júla 1750, v Lipsku. Bol to nemecký skladateľ barokovej hudby a svojho času slávny organista a čembalista. Dnes je uznávaný ako najväčší majster zvuku, ktorý na stáročia ovplyvnil celý ďalší vývoj hudby, a ktorého diela sú rozšírené po celom svete tak v pôvodnej forme, ako aj v nespočetných variáciách. Tak hovorí wikipedia.

No a práve jedna z variácií zavítala aj k nám. Variácia to bola netradičná, zaujímavá, boli sme plní očakávania, ako sa dá skĺbiť vážna hudba s modernou a ešte k tomu s moderným tancom pochádzajúcim z ulice. Red Bull ale priniesol Red Bull Flying Bach, čo malo byť netradičné spojenie už zmienených vecí. Naozaj sme nevedeli, čo od toho čakať.

Prijali sme pozvanie a v sobotu o 17:00 sedíme vo veľkej sále Istropolisu. Prekvapila účasť a to nie len počtom, ale aj vekovým zložením. Deti v školskom veku, stredoškoláci, vysokoškoláčky, ľudia v produktívnom veku, ale aj starší a dôchodcovia. Naozaj pestré zloženie. na to, že sa jednalo už o druhé predstavenie (z troch počas piatka a soboty) bola veľká sála naplnená na 75%. Poďme ale na samotné predstavenie, koncert, alebo kultúrno umelecký zážitok. Nazvite si to ako chcete.

Klavír a čembalo. Medzi nimi brejkovacie pódium. Prečo vieme že brejkovacie? Lebo sme videli plagáty, teasery a správy pred podujatím. Hudba z klavíra, baletka, sme správne? Za chvíľu s vyrojili chalani z publika, hudba sa zrýchlila a ide sa na to. Opisovať jednotlivé scény, tanec, hudbu, spojenie modernej a vážnej hudby počas predstavenia nemá zmysel. Je to jednoducho neopísateľné. Ono by sa to aj dalo opísať písmenami, ale stratili by ste z energie a skvelého pocitu, ktorý panoval počas predstavenia. Moderná breaková hudba sa striedala s klavírnou a čembalovou. Tancovanie jednotlivcov sa prelínalo s tancovaním v skupinách. Dokonca tam bol aj nejaký príbeh, ale boli sme tak pohltení celou situáciou, že sme si ho nevedeli spojiť dokopy. Nevadí, bolo to fantastické, či sme kultúrni barbari nevidiaci inotaj, alebo nie.

Veľkolepý záver, standing ovation, potlesk a skvelý breakdance jednotlivcov. Osem breakerov, jedna breako-baletka a dve umelkyne hrajúce na čembale a klavíry nás udržalo v nemom úžase skoro hodinu. Áno občas sme si povedali, že klavírne sólo bolo pridlhé a už by sme chceli akciu, tá našťastie vzápätí aj prišla. Celkovo to bolo vynikajúce a neľutujeme čas strávený v starších sedadlách. Skvelé spojenie starého a moderného sveta. Ďakujeme.

Foto: Matej Hakar a Jakub Kovalík /Red Bull Content Pool

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: red bull

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!