Štvrtok 14. Júna 2012
Autor: Boardlife, PR
Foto-video: Lulla, Kristián
0 komentárov

Retart Remade Skate projekt 2012

Spojenie skateboardingu a umenia si všímame už od počiatkov tejto krásnej pohybovej aktivity, keďže umenie je oveľa staršie. S radosťou taktiež sledujeme spojenie skateboardingu a umenia v našich slovenských končinách, čoho dôkazom je i Retart Remade Skate projekt. O čo išlo a kde ste výsledné výtvory mohli vidieť sa dozviete z článku.

Dokumentu Skate Remade projekt výroby.

Na začiatku si povedzme niečo o projekte Retart Remade Skate projekt 2012. Projekt vytvára originálnu autorskú sériu ojazdených skateboardových dosiek pretransformovaných do umelecky hodnotného diela. Do projektu Retart zapojil osemnásť skateboardistov zo Slovenska a Čiech, ktorí poskytli svoje ojazdené dosky. Tie sa následne opracovali a v novom outfite putovali osemnástim umelcom, ktorí im dali originálny vzhľad. Tvorivá energia jazdcov i umelcov v nich zostane navždy zakonzervovaná.

Keďže Retart má ku skateboardingu veľmi blízko, a zároveň dlhodobo spolupracuje s umelcami, skombinoval dve veci, ktoré má rád, do tohto originálneho projektu. Základnou myšlienkou bolo prepojiť mená skateboardistov s menami vizuálnych umelcov. Až neskôr postupne prichádzal na to, ako pretvoriť existujúce médium, dať mu nový význam a poskytnúť novú plochu na jeho výtvarné dotvorenie. Vznikol tak zaujímavý prienik skateboardového životného štýlu so svetom umenia, ktorý ovplyvnil obe zúčastnené strany.

V prvej fáze projektu sa zozbierali ojazdené skate dosky od 18 top jazdcov na Sk/Cz sk8 scéne. Nasledovala ich priemyselná premena na tvary starých dosiek známych z histórie skateboardingu. Každá doska prešla zložitým procesom úprav a ten sa zavŕšil vypálením autorského štítku na jej rubovú stranu. Takto originálne označené kúsky sa už mohli dostať priamo do rúk súčasným výtvarným umelcom. Do projektu sa zapojili nasledujúce dvojice (skater/umelec) Martin Petruš / Alica Gurínová, Rišo Tury / Tomáš Rybár, Peter Miklánek / Dagmara Tragorová, Marek Mádr / Michal Hazior, Nikolas Tušl / Boris Sirka, Braňo Moravčík / Daniel Denes, Adam Lukas / Lukáš Parolek, Tomáš Evinic / Branislav Laho, Marek Zápražný / Daniela Olejníková, Maxim Habanec / Erik Šille, Marek Kocák / Alexandra Barth, Matúš Kucharovič / Matúš Bence, Janis Maceridis / Luke Tomski, Jano Mihala / Martin Groch, Braňo Mrváň / Šateková Ivana, Matej Hranka / Dominika Žáková, Tomáš Vrana / Petra Hilbert, Klingo / Martin Petruš.

Priestor sme dali aj zakladateľovi Retart-u a taktiež otcovi projektu Matúšovi Kucharovičovi, ktorého sme sa spýtali na zopár otázok.

Kedy a ako vznikla myšlienka „premeny“ starých použitých dosiek na „nové“ s hlavne umeleckou hodnotu?
Prvú dosku prerobenú na oldshool tvar som si zhotovil niekedy na jeseň minulého roka (2011), keď som zistil, že ich mám v garáži naozaj veľa a neviem čo s nimi. Prežil som si s nimi naozaj dosť, takže som mal k ním určitý "vzťah" a nechcelo sa mi ich vyhadzovať. Bavila ma práca s drevom a chcel som zistiť, či je naozaj možné ojazdenú dosku "recyklovať", premeniť, dať jej nový tvar a význam.

Pri tej myšlienke ťa hneď napadlo, že by to mohlo byť spojené s umelcami a ich výtvormi na doskách, alebo to prišlo postupom času?
Inšpirovali ma nejakí ľudia zo sveta, ktorí si dosky upravili a potom i sami maľovali. A však chcel som tomu pridať vyššiu hodnotu než sa obmedziť na seba a na pár neznámych ľudí. Videl som potenciál, ktorý skateboarding a umenie navzájom poskytuje. Dať do kopy dve nezávislé, avšak veľmi známe mená či už zo sveta skateboardingu, alebo zo svete umenia. To bolo pre mňa najväčšou výzvou. Po tom, čo som zistil, že to je možné, vypracoval som predbežný projekt, ktorý som zastrešil svojou značkou Retart združujúcou slovenských vizuálnych umelcov.

Podľa čoho si si vyberali jazdcov, od ktorých budete mať dosky na prerábku? Alebo sa ti jazdci ponúkali sami? A čo umelci?
Išlo o dopredu naplánovanú akciu s pevne stanoveným projektom. Takže koncept i mená boli jasné hneď od začiatku. Vyberal som všehochuť súčasných top riderov, ale i menej známych, ktorí sa však podpísali o súčasný rozvoj a trend v rôznych regiónoch Slovenska a Čiech. Pri umelcoch to bolo o niečo jednoduchšie, pretože s viacerými som spolupracoval už v minulosti. Poznal som ich štýl práce a vedel som od koho môžem čo očakávať. Aj keď to bolo dosť náročné skoordinovať toľko ľudí prekvapil ma profesionálny prístup a záujem oboch zúčastnených strán, ktoré sa na projekte podieľali.

Koľko trvala premena zničenej dosky od nového tvaru až po samotné namaľovanie?
So samotnou realizáciou projektu sa začalo v novembri 2011, kedy sa začali dosky zhromažďovať. To trvalo asi až do konca januára 2012. Následne sa dosky priemyselne upravili a označili autorským labelom vylaserovaným na rubovej strane. Niekedy v marci sa krásne shapnuté doštičky posúvali už samotným umelcom, ktorí na nich pracovali približne 2 mesiace. To znamená, že celá realizácia trvala bezmála okolo pol roka.

Na vernisáži bolo veľa ľudí, si spokojný, že ľudí zaujíma skate a umenie? Očakával si takú účasť? Zachytil si nejaké reakcie na výtvory?
Mám z toho obrovskú radosť, že to ľudia dokázali naozaj oceniť a prvé dosky sa predali už na mieste! Týmto Retart ďakuje všetkým umelcom, skaterom a hlavne tým, ktorí ste prišli na vernisáž a podporili Skate Remade projekt v galérii Photoport! Vďaka Vám bola super hustá atmosféra, príjemný večer a návštevný rekord.

Plánujete do budúcna nejakú zaujímavú spoluprácu medzi skaters a umelcami?
To všetko ukáže čas, ale chuť do nových vecí určite máme. Ak sa nám vráti energia a úsilie, ktoré sme do projektu vložili aspoň z polovice, radi budeme v podobných veciach pokračovať.

Ako vyvrcholenie projektu Retart Remade Skate projekt 2012 prebehla vernisáž v Photoporte v Bratislave. Na programe bola vernisáž dosiek, kde ste sa zblízka mohli pozrieť na jednotlivé výtvory, zábava a veľa ďalšieho. Pre najrýchlejších bolo pripravené občerstvenie v podobe vínka a iných šmakotín. Následne prebehol príhovor a mohlo sa ísť na kultúrny program, ktorý prebiehal v letnej záhrade. Škoda, že začalo poprchať. Program však pokračoval ďalej. Premietali sa dokument z tvorenia dosiek - Skate Remade projekt výroby. ďalej krátke Sk8 videá z produkcie Miloslava Šalyho (aka.Drewo). Taktiež aj samostatná projekcia portrétov umelcov na čistú dosku. K tomu zahrali Nasládle sušienky, diskutovalo sa, pilo pivko, vínko a proste užíval príjemný večer spojený s kultúrou a skateboardingom. Na akcii sa objavilo viacero tvári slovenského skateboardingu.

Sme radi, že a aj na Slovensku prebiehajú podobné projekty a my môžeme vypadnúť zo šede klasických zaužívaných vzorcov. Dovidenia aj nabudúce.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!