Slovenský snoubording a slovenské médiá
Utorok 14. Februára 2017
Autor: Boardlife

0 komentárov

Slovenský snoubording a slovenské médiá

Za posledné týždne sa toho nakopilo veľa. Staré resty, nové info nekorešpondujúce s realitou a tak. Kto o ničom nevie, tak ho uvediem do problematiky. Klasické, štandardné médiá (to sú tie, ktoré sa venujú športu ako takému) informovali o úspechoch Klaudii Medlovej. Zatiaľ je to fajn, ale pokračujeme...

Informujú o Klaudii, jej jazdení, výsledkoch zranení a celkovo nie len o slovenskom snoubordingu. Informujú spôsobom aký je pre nich klasický. Však väčšina ich čitateľov sa o nejaký ten snoubording nezaujímajú a nesleduje pravidelne. Je to mimo masový šport, takže tých informácií a publicity nie je veľa. Na väčšiu publicitu treba mať minimálne medailu zo Zimných olympijských hier, tak ako Rado Židek. Potom toho ruchu okolo snouboardovania sa bude viac.. aspoň na čas. Sme však radi, že sa o nejakom to súťažnom snoubordingu dozvieme aj z iných médií.

Ohľadne textu je to ako na hojdačke. Rôzne média, rôzne otázky a tak. Vo všeobecnosti je to v poriadku. Každý novinár sa pýta na to čo ho zaujíma, alebo na to, čo by zaujímalo čitateľa média, pre ktorý článok pripravuje. Občas je to rozhovor, občas len správa s výsledkami. Tu nevieme objektívne posúdiť kvalitu, ale vo všeobecnosti je to ok.

Fotografia Mateja Nováka, ktorá je už dlhší čas vydávaná za Klaudiu Medlovú.

Zatiaľ je to všetko v pohode. Problém nastáva, keď treba k textu pripojiť obrazový materiál. Fotiek je málo, niet z čoho vyberať. Nedajú sa len tak jednoducho stiahnuť z internetu, teda dajú, ale asi by to zabralo viac práce, ako použiť agentúrne. Čiže ostáva použiť agentúrne, alebo nejakú databázu. A tu nastáva problém.

Vráťme sa k jadru veci. Nedávno sa na internete sa objavila jedna kritika práce novinárov. Rozhovor s Klaudiou Medlovou v SME a fotka Mateja Nováka, z pred cca 5 rokov. Tento problém je starý tak ako samotná fotka. Dať fotku českého jazdca v rozhovore so slovenskou snouboarderkou a napísať tam, že je to ona? Uff. takýchto prešľapov je viac.

- zámena Klaudii s jej sestrou Zuzkou
- zámena Klaudii s Matejom Novákom
- staré a neaktuálne fotky pri rozhovoroch/správach

Je to veľmi nepríjemné pre samotných športovcov a aj ich sponzorov, ktorí ich podporujú. Takýto materiál nie je použiteľný a nedá sa dať do portfólia jazdca, ba priam naopak, je škodlivý a pre športovcov vytvára viacero rizík. Taktiež v očiach odbornej verejnosti, aj keď je jej málo, takéto prešľapy vytvárajú nedôveru a oprávnenú kritiku.

Mohli by sme tu hádzať polená pod horiacu hranicu s klasickými novinármi, ale nebudeme, radšej sa budeme snažiť nájsť riešenie. Minca však má samozrejme dve strany.

Zuzka Medlová, ktorá je raz Zuzka a inokedy Klaudia Medlová.

A. Novinári, tlačové agentúry a ďalší.

Viac si overovať informácie aj o takom športe akým je snowboarding. Pokiaľ k fotke nie je popiska, že je to Klaudia, tak tam nepísať, že to Klaudia je. (Podľa informácií z TASR, fotka Mateja Nováka, mylne zamieňaná za fotku Klaudie Medlovej figuruje v ich databáze ako fotka skákajúceho jazdca, bez mena.) Autorizovať všetky publikácie, ktoré by mali uzrieť svetlo sveta, aj keď pri denníkoch s niekoľko desiatkami článkami/správami denne to môže byť problém. Nebáť sa oslovovať jazdcov s ktorým sa robí rozhovor, resp. o ktorom sa robí materiál. Používať aktuálne informácie a hlavne fotky. Svet vrcholového športu a sponzoringu v ňom letí strašne rýchlo.

B. Samotní športovci a ich manažéri

Aktívne sa o svoju publicitu starať. Ku každej správe zasielať aktuálne fotky, autorizovať každý materiál, ktorý majú uzrieť čitatelia. Dbať na to, aby boli ľahko a rýchlo dostupné aktuálne fotky vo vysokej kvalite. Aktívne reagovať na komunikáciu s novinármi.

Okolo tejto problematiky je ešte veľa toho čo popísať a povedať. Nám ide o to, aby sa písalo o snoubordingu aj v klasických médiách, ale tak, ako to má byť. Aj napriek tomu, že snowboarding nie je tak obľúbený šport ako futbal, alebo lyžovanie. Za všetky negatívne príklady aj niečo pozitívne. Baša Števulová, bývalá skvelá slovenská snowboarderka, momentálne mamička a už len rekreačná riderka za svoju dlhú a úspešnú kariéru s niečím takýmto problém nemala. Doteraz sa o nej v médiách píše veľa článkov, aj keď ich hlavnou témou už nie je snoubording, a drvivá väčšina je autorizovaná. Aktívne sa stará o svoju publicitu a tak nemusí riešiť, čo bude mať v rozhovore fotku Rada Žideka, alebo Jany Šeďovej.....

...bohužiaľ stále a stále sa objavujú tie isté chyby... už sa naozaj nevieme dočkať fotky Mateja Nováka, keď Klaudia Medlová vyhrá zlato na ZOH :)

15.2.2017 - SME

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: medlova stevulova media

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!