Snowboard Fest si dáva pauzu, prečo najprestížnejšia akcia v roku 2017 nebude?
Piatok 16. Decembra 2016
Autor: Boardlife

0 komentárov

Snowboard Fest si dáva pauzu, prečo najprestížnejšia akcia v roku 2017 nebude?

Snowboard Fest, akcia, pojem, čo si za 16 ročníkov vybudoval rešpekt nie len u slovenskej snowboardovej komunity, ale aj na medzinárodnej úrovni. Prichádza rok 2017 a sním niekoľko noviniek. Vlastne jedna a veľmi podstatná. A na nej sa ukazuje, že Slovensko je ešte veeeeeeeľmi ďaleko snowboardovému svetu.... Ale pekne po poriadku.

BLF: Ahoj Muro ako sa máš, čomu si sa venoval posledné mesiace?

Jožo: Ahoj, dík mám sa dobre. Posledné mesiace hlavne v lete som sa venoval eventom, ktoré organizujem pre iných promotérov ako napr.. Grape festival, Viva musica a mnoho ďalších akcií. Okrem toho rozbieham môj vlastný nový projekt Bikes in Town ( www.bikesintown.com). Je to nový koncept u nás. Je to výstava handmade custom mestských motoriek spojená s mladými dizajnérmi, umelcami, kapelami a novými slovenskými značkami. U nás sa začínajú využívať mestské motorky ako obyčajný dopravný prostriedok a to je správne. Zaujalo ma to hlavne kvôli tomu, že sú to všetko ľudia z nášho prostredia snow, skate, surf. Sú to presne tie motorky, ktoré používajú surferi na Bali, alebo vo Francúzku, alebo kdekoľvek inde. U nás to nie je ešte vôbec známe a málo kto vie o čo ide a takto to bolo presne aj so SNB festom pred 16timi rokmi :) takže zasa som si vybral tú horšiu cestu :) 

No ale hlavne sa nám v prvý jarný deň narodila dcéra, takže venujem sa jej ako sa len dá. Je vymakaná a vola sa Vita! :):):):) 

Snowboard Fest 2005 - Drienica.

Snowboard Fest 2006 - Drienica.

BLF: Gratulujeme, na prvý jarný deň sa rodia vymakaní ľudia., viem o čom píšem :) Poďme hneď k veci. Snowboard Fest 2017 nebude..... prečo? Ako to?

Jožo: Áno, Snowboard Fest v roku 2017 nebude, žiaľ je to tak. Dospel som k záveru, že správnym rozhodnutím bude SNBb fest nezorganizovať. SNB fest za celých 16 rokov rástol a každým rokom sme sa zlepšovali. Viete, že SNB fest patrí do svetového pohára a ľudia ktorí ma poznajú vedia, že ak niečo robím tak to musí byť poriadne. Snowboard Fest nie je póza, alebo módny výstrelok doby ako cool fancy novinka. Vždy sme zakladali na tých podstatných veciach, ktoré patria k snowboardingu a aj preto sme sa stali súčasťou svetového pohára. No a týmito vecami  sú pravé podmienky pre zorganizovanie takejto akcie.

Ako som už povedal, SNB fest každým rokom rástol takže sme potrebovali poriadny skok čo znamená  poriadnu kopu snehu. Každým rokom sme zvyšovali počet a kvalitu zahraničných jazdcov a pre nich chceme vytvoriť tie najlepšie podmienky. Je to zvláštny pocit keď sa hrozne tešíte, že akcia rastie, Európa berie SNB fest za etablovaný event, že zahraniční jazdci majú chuť k nám prísť aj keď vo svete je kopec lepších akcii v ten istý víkend. A zároveň s tým prichádzate na to, že to vlastne u nás nie je možné zorganizovať.

Za 16 rokov sa žiaľ nikam neposunulo zmýšľanie majiteľov stredísk k snowboardingu -  POZOR píšem o naozajstnom snowboaringu nie o troch zapichnutých tyčkách a dvoch mini skokoch na zjazdovke, ktoré sú fajn ale.... Vidíš to sám na našich par SNB jazdcoch, ktorí trávia 95% sezóny mimo Slovenska pretože tu nemajú možnosti na trénovanie na poriadnych veľkých skokoch na ktoré si už trúfajú a začínajú na nich veľmi pekne jazdiť. Ale ak chcú aspoň držať tempo s jazdcami musia isť do zahraničia, pretože na Slovensku tie podmienky nemajú. No a teraz si predstav mňa ako chodím 16 rokov po strediskách a doslova sa doprosujem, aby nám nafúkali jednu kopu snehu, ktorá nebude len pre SNB fest, ale pravé bude aj pre jazdcov, ktorí môžu na ňom trénovať počas celej sezóny a nemusia ísť do zahraničia. Samozrejme všade tá istá odpoveď -  koľko to stojí strašne veľa peňazí, a že snowboardisti zaberajú miesto a kedy sa im to finančné vráti taká VELKA investícia, a aké je to technicky náročné pre stredisko a tak ďalej a tak ďalej...

Tak a potom stojíš sám na tom svahu a hovoríš si, že teda určíte ja nie som ten pán Boh a toto nezmením :) Snowboard Fest alebo akákoľvek iná veľká akcia potrebuje stredisko/parťáka, ktoré nebude každý rok riešiť to isté, ale práve naopak bude to samozrejmosťou. Žiaľ, každým rokom je to horšie a horšie. O Rakúsku nehovorme, lebo tí sú na míle pred nami ( aj keď istý pán majiteľ SK stredísk povedal, že my naučíme Rakušákov robiť biznis v strediskách! :):)::)):) Pozrime sa do Čiech, kde Špindl má U rampu, mega slopstyle trať  - priam zázrak! V každom druhom malom stredisku sú snowparky či už menšie alebo väčšie, u nás je to neuveriteľný problém. No a preto som si povedal, že nebudem chodiť a prosiť o kôpku snehu, potom na to zháňať prachy, potom 2 mesiace nespať a byt v strese teda či bude mrznúť a nafúkajú nám tu kôpku snehu, potom to cele zorganizovať a potom prísť o rok znova a doprosovať sa. Je to veľmi ťažké a nie všetci si to vedia predstaviť  - treba  zažiť!. A ja si preto veľmi želám, aby sa našiel ešte niekto, kto naberie silu, odvahu, chuť a prachy robiť veľké veci a robiť ich poriadne. Myslím, že prišiel čas, kedy treba odovzdať štafetu a ja dúfam, že bude komu, že sa niekto nájde. Veľmi si to želám. 

BLF: Éra Snowboard Festov za svoje roky (16 ročníkov) zažila určite viacero kritických situácií. Počasie, peniaze. Kedy vlastne Snowboard Fest nebol? Bola nejaká pauza a kedy si si povedal, že ešte rok a končíš?

Jožo: Snowboard Fest myslím nebol jeden rok , myslím, že to bolo v roku 2002 a nebol kvôli snehovým podmienkam. V roku 2002 nebol sneh vôbec nikde, takže sme to nedokázali zorganizovať. SNB fest sme 2 x sťahovali pár dní pred akciou z Drienice do Oravskej Lesnej, práve kvôli podmienkam, ale bol. Kokos až teraz keď to píšem si uvedomujem akí sme boli blázni a ako sme veľmi chceli robiť správne veci. Pamätám si ako sme boli v strese z počasia a rýchlo riešili presun do iného strediska. Rýchlo nájsť a presvedčiť majiteľa nového strediska, rýchlo to vysvetliť partnerom, rýchlo prerobiť kampaň a  všetko nanovo zorganizovať, fuuuuuuuj :) :) :) :) Vždy som dokázal zohnať peniaze od partnerov aby SNB fest mohol byť a  aby bol v dostačujúcej kvalite, takže kvôli peniazom SNB fest nemal prestávku. 

Ja si to hovorím už pekných pár rokov, že ešte rok a stačí :) , ale vždy potom sa vo mne ozve nejaká túžba robiť veci, ktoré sú správne a môžu aspoň málo prispieť k dobru spoločnosti. Vždy ma zlomil nejaký vnútorný hlas, že ešte jeden rok to musím spraviť, že keď sa to dá robiť vonku, tak sa to musí dať spraviť aj u nás. Ale žiaľ realita ma presvedčila, že nedá. My chceme robiť veci poriadne a na to potrebujeme poriadne prostredie. 

BLF: Vždy sa ti však podarilo zorganizovať najprestížnejšie slovenské snowboardové preteky, čomu, alebo komu môžeme za to vďačiť?

Jožo: Vďačím za to všetkým, ktorí mi pomáhajú so SNB festom už od začiatku. Sú to najbližší ľudia, kamaráti, ale aj známi, priatelia, veľa firiem proste všetci. Samozrejme najmä ďakujem všetkým finančným a mediálnym partnerom, pretože bez nich by to nebolo možné. 

BLF: Čo všetko si sa za tie roky SNB Festu naučil? Čo ti SNB Fest dal a čo naopak zobral?

Jožo: No prvý SNB fest bol v roku 1999 vtedy som mal 20 rokov, takže naučil ma veľmi veľa. Naučil ma pracovať, veriť v dobre veci a že keď chceš niečo dosiahnuť tak musíš isť pomaly krok po kroku, lebo iba z malých vecí sa stávajú veľké. Naučil ma aj niesť zodpovednosť za veci, ktoré robíš. Myslím, že mi nezobral nič, nič podstatné. Všetok čas a energiu, ktorú som mu venoval som síce mohol venovať niečomu inému, ale takto to neberiem, pretože som si to vybral a takto som to chcel a to ma robilo šťastným. Zobral mi vlastne peniaze, ktoré som do toho investoval, ale na to srať... nie preto, že by som ich mal veľa, ale pretože sa to nedá porovnať s tým čo sme pre SVK snowboarding spravili a koľko super zvitkov sme zažili s ľuďmi, ktorí mi pomáhali. 

BLF: Dobre, ale asi to nie je na vždy, že si SNB Fest dáva pauzu. Čo sa musí zmeniť, aby sa konal Fest v roku 2018?

Jožo: Nie, nie je to na vždy a ten kto ma pozná vie, že to ešte rozbalím :) SNB fest je moje dieťa, je to môj prvý event, ktorý som organizoval vôbec. SNB fest ešte nepovedal posledne slovo, ale kedy bude to teraz neviem povedať. Musí sa zmeniť prístup a zmýšľanie ľudí v strediskách a to nielen kvôli SNB festu, ale kvôli iným akciám a vôbec všetkým aktivitám. V tak vysokej kvalite akú požaduje SNB fest sa to momentálne robiť nedá a ja verím, že to raz príde a vtedy bude znova SNB FEST. 

BLF: To boli slová hlavného organizátora Snowboard Festu Jozefa Murína. My veríme, že sa veci zmenia a v roku 2018 budeme môcť znova zažiť špičkový snowboarding aj na slovenskej akcii.

 

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: snowboard fest snb fest

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!