Piatok 31. Augusta 2012
Autor: Boardlife, Lenka
Foto-video: Photopablito, Števo Kurilla
0 komentárov

Uprising reggae festival 2012

Bratia z Jamajky nepriniesli na festival len skvelú hudbu, ale aj typicky jamajské počasie. Posledný augustový víkend sa Zlatými Pieskami ozývali samé pozitívne vibrácie a skvelá hudba. Piaty ročník festivalu Uprising sa naozaj vydaril. Účastníci sa celý víkend tešili nielen z Top umelcov svetovej špičky reggae hudby, ale aj zo skvelého teplého počasia, výbornej organizácie a hlavne návštevníci boli výborní, pretože práve oni robia festival festivalom.

Uprising je posledným veľkým festivalom slovenskej letnej sezóny a je zároveň aj rozlúčkou s letom a prázdninami. Všetci sa vždy na tento festival tešíme, ako malé deti, lebo vieme, že zažijeme pohodu a dokonca v Bratislave, v našej hlavnej dedine. Festival v meste je skvelý, no a festival na Zlatých ešte lepší. Prírodné kúpanie sa hneď za bránami festivalu potešilo v 38° C stupňoch všetkých. Okrem obrovského množstva zahraničných a slovenských umelcov, ktorí vytvorili neskutočný festivalový line up, nás prekvapil aj zväčšujúci sa počet zahraničných návštevníkov, ktorý pricestovali na Slovensko len kvôli Uprisingu.

Hlavné hviezdy festivalu jamajská legenda Max Romeo a jeho jamajský kolega Lee ´Scratch´ Perry rozkolísali Uprising do reggae rytmu. Atmosféru sme si naplno vychutnali aj pri koncerte neskutočného Anthony B a Tarrusa Riley, ktorý je aktuálne najpopulárnejším predstaviteľom svetovej reggae scény. Okrem reggae sa každoročne objaví aj niekoľko hip-hopových headlinerov, medzi ktorých tento rok svojím neuveriteľným koncertom patrili chalani z Los Angeles Deliquent Habits.

Aby toho nebolo málo z Londýna prijachal aj legendárny DJ Vadim. Slovenské hudobné zastúpenie taktiež nesklamalo. Otvorenie festivalu patrilo Medial Bannana, skupina, ktorá podporila aj warm upy festivalu po slovenských mestách a. slovenskému ska Polemicu, ktorý vedia ako na davy. Nechýbal ani DJ Vec, Hafner a Beyuz. Z Čiech sa na festivale blisol Prago Union.

Hudbu doplnili workshopy, umelecký street art a graffiti, premietanie filmov a dokumentov, výstava reggae plagátov a rôzne zábavné a športové aktivity, v rámci ktorých nechýbala ani tento rok mini U rampa a exhibície jazdcov z F-S clubu Slovakia. Okrem jedla a pitia ste si na festivale mohli kúpiť celú reggae výbavičku, od čiapky až po fajku a to všetko samozrejme v jamajských farbách, pretože Jamajka je ostrovom reggae, skvelých vibrácií a pohody a Uprising urobil z bratislavských Zlatých Pieskov Jamajku aspoň na víkend. 

Minulé ročníky ste si mohli pripomenúť z našich reportov: Uprising v roku 2008, druhý Uprising sa konal v roku 2009, nasledoval tretí v roku 2010, predposledný Uprising 2011.

Jazdenie na miničku pod stromami v príjemnom chládku si cez deň vychutnávali naši top slovenskí rampoví skaters ako Lukáš Mihalec, Braňo Moravčík, Braňo Mrváň, Juro Vartík. K nim pribudlo viacero jazdcov, čo si na Uprising doniesli vlastné dosky. Rampa však nebola čisto len o skateboardingu, prehnalo sa ňou zopár korčuliarov a vidieť bola aj fanatický biker.

Jazdilo sa oba dni väčšinou poobede, keďže ráno sa dospával večerný žúr. Chalani z FS aj spolu so skaters predviedli niekoľko exhibícií na rampe, všetko to speakoval Aktív, ktorý hecoval nie len jazdcov, ale aj divákov, ktorí od úžasu onemeli a zaleskli sa im oči. Či to bolo niečím iným? Večer patril ďalším jazdcom. Niekto jazdil na vodke, niekto na pive, skoro každý na zelenine. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa použití festivalisti pokúšajú vyliezť na šmykľavú rampu a potom tam spokojní sedia a užívajú si „výšku“. 

Písať o jednotlivých kapelách, koncertoch, stánkoch, príbehoch, ktoré sme na Uprisingu zažili nemá význam. Report z festivalu je také malé pripomenutie, toho čo sa tam stalo. Ak chcete skúsiť tú pravú reggae atmosféru v strede Európy, stačí budúci rok na Uprising prísť a zabaviť sa spolu s nami.

Ďakujeme, že sme mohli byť partnerom tohto skvelého festivalu a organizátorom prejeme veľa ďalších krásnych Uprisingov!

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!