Aj Baša Števulová na freeride pretekoch v Jasnej
Nedeľa 22. Februára 2015
Autor: Boardlife

0 komentárov

Aj Baša Števulová na freeride pretekoch v Jasnej

27. februára – 2. marca 2015 sa v najlepších freeridových zónach na Chopku uskutoční 13. ročník preteku CGC Jasná Adrenalín. Svetová freeridová špička si svoj adrenalín v prašane vychutná na severnej strane Chopka vo freeridovej zóne číslo 3 v Lukovej kotline. 80 pretekárov z 18 štátov sveta zo Španielska, Švédska, Nórska, Nového Zélandu, Austrálie, Andorry, Argentíny, Francúzska, Fínska, Dánska, Holandska, Talianska, Ruska, Slovenska, Českej republiky, Nemecka, Švajčiarska a Rakúska sa zúčastní prestížneho 4**** preteku v Jasnej. Tí najlepší s najvyšším počtom bodov postupujú na svetovú súťaž Freeride World Tour (FWT).

„CGC Jasná Adrenalín sa tento rok posunula na vyšší level. Chopok má veľmi dobré svahy a terén pre freeride, dokonca nám ho závidia aj Rakúšania. To, že sme dosiahli 4 hviezdičky v preteku si vyžadovali roky práce na tom, aby sme to organizačne zvládli a hlavne dbali na bezpečnosť pri tomto adrenalínovom športe. Preteky v Jasnej majú dobré meno vo svetovom meradle, o čom svedčí aj fakt, že sa tento rok na pretek prihlásili aj pretekári, ktorí jazdia FWT, čo je úplne najvyššia svetová liga vo freeride,“ uviedol riaditeľ pretekov Matej Hulej.

Prinášame vám aj mini interview s Bašou Števulovou o jej účasti na freeride pretekoch.

BLF: Ahoj Baši, čo že si sa rozhodla jazdiť freeride preteky...?

Baša: Už dávnejšie som uvažovala nad tým, že ak by som sa mala zase zúčastniť nejakých pretekov, určite by to boli takéto. A premýšlam aj nad tým, že budúci rok by som skúsila celú tour. Ale to je ďaleko. Zatiaľ skúsim tento event v Jasnej a potom uvidíme.

BLF: Máš niečo najazdené v žľaboch, keďže ťa ľudia poznajú skorej ako freestyle a backcountry riderku.. poprípade Dj ku, fitnesku, galeristku?

Baša: Myslím si, že dobrý snowboardista by mal byť maximálne všestranný a vedieť jazdiť v každých podmienkach. Keď máš základy z freestylu vo freeride závodoch to môže byť len plus. Naopak kebyže čisto freeridového jazdca nahlásiš na slopestyle tak asi by to nebolo úplne fit. Pre mňa je to samozrejme mega challenge a aj sa pravdupovediac trochu bojím, ale zároveň sa mega teším na niečo úplne nové.

BLF: Pripravovala si sa nejako špeciálne na preteky v Jasnej?

Baša: Nepripravovala som sa nijak špeciálne. Podmienky na jazdenie žľabov veľmi neboli. Jedine som si celý terén bola minulý týždeň kuknúť, mám to nafotené a večer v posteli som si približovala všetky možné cesty kade by som mohla isť :)

BLF: Tak prajeme veľa šťastia a úspešné prvé preteky.

Už v piatok 27. februára prebehne od rána tzv. „face check“, teda kontrola terénu na mieste. „Je to povinná činnosť určená pre pretekárov. Keďže nemôžu absolvovať skúšobnú jazdu terénom, súčasťou zoznamovania je jazda členov organizačného tímu, ktorých pretekári sledujú a môžu čerpať z ich správy o kvalite a štruktúre snehu v jednotlivých úsekoch trate. Je to dôležitá informácia, pretože sneh môže byť iný v strede žľabu a iný na jeho okrajoch, čo môže mať zásadný vplyv na zvolenú líniu, ktorú si pretekári vyberajú na mieste. „Face check“ je naplánovaný na celý deň, v prípade, že predpoveď počasia na ďalšie dni nebude vyhovujúca, preteky začínajú už v piatok a „face check“ sa skráti na dve hodiny,“ doplnil Ladislav Mrava, manažér preteku CGC Jasná Adrenalín.

Ďalšie tri dni musia byť podľa pravidiel World Freeride Qualifier rezervované pre prípad nepriaznivého počasia. Štart pretekov je vedľa vrcholovej stanice lanovky Funitel, v tzv. Sedielku pod vrcholom Chopku. Trasa s prevýšením 400 metrov na svahoch má 35-50 stupňový sklon. 11 žien a 20 mužov v kategórii Snowboard a 33 mužov a 16 žien v kategórii Ski freeride sa budú snažiť získať cenné body pre kvalifikáciu na FWT. Zo slovenských pretekárov sa na CGC Jasná Adrenalín predstavia snowboardisti Baša Števulová, Marek Gazda a v Ski freeride budú súťažiť Peter Neumann, Ján Tajbos a Katarína Lehotská.

Lyžiarske stredisko Jasná bude žiť počas celého víkendu freeridovou atmosférou. Aj tento rok bude postavená freeridová dedina pri hudobnom klube Happy End, kde si môžu všetci návštevníci vyskúšať testovanie freeridovej výstroje, k dispozícii budú ukážky pohybu vo freeridovom teréne alebo si užiť zábavné freeridové preteky na saniach či funtools. Nebude chýbať ani freeride Fashion Show, ktorá predstaví trendy vo freeridovej móde. Pre tých, ktorí chcú zažiť skvelé výkony na vlastné oči a mať vynikajúci výhľad na pretekárov, či užiť si nezabudnuteľnú náladu adrenalínového preteku, je pripravená Public Arena pri výstupnej stanici lanovky Rovná Hoľa na Konskom Grúni. Po skončení, vyhodnotení so záverečným ceremoniálom pri Happy Ende sú všetci pozvaní na after party so slovenskou hiphopovou skupinou Kontrafakt. 

CGC Jasná Adrenalín je šiestym pretekom prvej najvyššej kategórie Freeride World Qualifier (FWQ) so 4 hviezdičkami, organizovaným podľa súťažných pravidiel v extrémnom lyžovaní. Záverečný pretek celej série FWT 2015 sa uskutoční 27. marca 2015 v švajčiarskom Verbier. Preteky v Jasnej organizuje Slovenská asociácia freeridových lyžiarov (SAFL). Vznikla v roku 2002 s cieľom združovať ľudí so záujmom o lyžovanie vo voľnom teréne. Každoročne organizuje preteky CGC Jasná Adrenalín a vytvára podmienky pre tento šport na Slovensku. Video TU.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: stevulova jasna chopok jasna nizke tatry

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!