Chopok bude zastávkou špičkových freeride pretekov
Utorok 20. Februára 2018
Autor: Boardlife

0 komentárov

Chopok bude zastávkou špičkových freeride pretekov

Jasná Adrenalín prináša na Chopok v piatok 23. februára štvorhviezdičkové lyžiarske a snowboardové preteky vo voľnom teréne, ktoré sú súčasťou medzinárodnej Freeride World Tour (FWT). Kvalifikačnou zastávkou Freeride World Qualifier (FWQ) je práve slovenská verzia pod názvom Jasná Adrenalín v najlepších freeridových žľaboch na Chopku. 16. ročník uznávanej súťaže ponúkne opäť nevšedné adrenalínové divadlo. Priamo zo svahu v Public area na Konskom grúni si lyžiari aj nelyžiari vychutnajú tie najlepšie freeridové jazdy a saltá v skalnom teréne s panoramatickým výhľadom na cieľovú plochu.

„Jasná žije freeridom a my kladieme väčší a väčší dôraz na organizáciu, komunikáciu a komfort pretekárov. Tento rok máme potvrdených 80 pretekárov zo 16 krajín. Z 25 žien je 14 v lyžiarskej kategórii a 11 v kategórii snowboard. Z 55 mužov si lyžiarky obuje 36 chlapov a 19 nasadí snowboard. Medzi pretekármi uvidíme aj špičky zo svetových pohárov ako sú Dani Fornell – Prat z Androry, Sam Lee z Nového Zélandu, Anna Orlova z Ruska, či Rakúšanka Manuela Mandl. Divokú kartu sme pridelili našim top jazdcom Baši Števulovej, Janovi Tajbosovi a Marekovi Gazdovi. Okrem nich bude našu krajinu reprezentovať aj Marián Labuda. Jasná Adrenalín má najvyššie hodnotenie kvalifikačného preteku FWQ a pretekári, ktorí jazdia na celej sérii FWT si po cenné body prichádzajú aj na Chopok, pretože za víťazstvo získavajú aj najväčší počet bodov, čo je napr. v kategórii SKI Men až 2 500 bodov. Ten istý počet bodov získava aj víťaz preteku FWT,“ konštatoval Ladislav Mrava, riaditeľ pretekov Jasná Adrenalín.

Preteky sa uskutočnia na severnej až severovýchodnej časti Chopka vo voľnom teréne s 53 až 35 stupňovým sklonom. Štart pretekov je v nadmorskej výške 2 002 m n.m. a cieľ v 1 602 m n.m., jazdci prekonávajú 400 metrový rozdiel v skalnom teréne. Pretekári si trať dopredu nemôžu vyskúšať, ale prvýkrát idú priamo na jeden pokus na pretekoch. V deň pred štartom majú tzv. riders meeting, kde sa spoločne s HZS rozoberá detailne celý terén Lukového kotla a podrobne sa informuje aj o nebezpečenstve. Rozhodcovia sú rozdelení do dvoch trojíc. Medzi zahraničnými odborníkmi má zastúpenie aj Slovenka Monika Tatarková, ktorá je uznávanou porotkyňou vo svete. „Porotcovia si všímajú a hodnotia päť parametrov ako sú: Air, Style, Line, Control a Fluidity. Ak pretekár nejde v teréne plynule a pri nejakom skoku zaváha a spomalí, automaticky sa mu strhávajú body. Prize money predstavuje 10 tisíc eur rozdelených do štyroch kategórií vždy prvým trom ,“ doplnil L. Mrava.

Kultové preteky na Chopku začínajú bohatým sprievodným programom už 21. februára a to welcome party with DJ Vec v Hoteli SKI na Záhradkách. Počas prvého súťažného dňa v piatok 23.2. a v sobotu je vo freeridovej dedine v lokalite Priehyba k dispozícii testovanie najnovšej ponuky freerideových lyží. Sobotný večer bude patriť after party s raparom Vec a s Tonom S. Bližšie informácie na www.jasna.sk alebo na www.jasnaadrenalin.sk.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: jasna chopok

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!