Jasná túto zimu opäť zažiari, stredisko zverejnilo novinky
Štvrtok 20. Októbra 2016
Autor: Boardlife

0 komentárov

Jasná túto zimu opäť zažiari, stredisko zverejnilo novinky

Do oficiálneho otvorenia lyžiarskej sezóny v Jasnej zostáva ešte viac ako mesiac, no zima sa hlási o slovo o niečo skôr ako po minulé roky. Lyžiari si už môžu pomaly servisovať lyže a tešiť sa na novú tatranskú lyžovačku. Lyžiarske stredisko v Nízkych Tatrách vylepšuje zimnú ponuku služieb a láka na skvelý lyžiarsky zážitok. Komfort v podobe zdokonalenia dopravných zariadení a noviniek pocítia nielen lyžiari, ale i skialpinisti a ubytovaní hostia.

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry nezostane ani tento rok nič dlžné svojej povesti TOP strediska a prichádza s novinkami, strediskovými vylepšeniami a významnými investíciami akou je napríklad nová 15-miestna lanovka na južnej strane Chopku. Lyžiari, ktorí na Chopok prichádzajú zo smeru Banská Bystrica a Brezno budú mať túto sezónu svoje obľúbené lyžiarske stredisko oveľa dostupnejšie. Komplikované prestupy z lyžiarskych vlekov a zo sedačkovej lanovky na kabínkovú sú už minulosťou. Trasa 15 miestnej lanovky, ktorá jazdí z polovice kopca na jeho vrchol, teda v úseku Kosodrevina – Chopok, bude nadpojená o novú 15 miestnu lanovku už od nástupného miesta Krupová. Úsek 15 miestnej lanovky na novej trase Krupová – Kosodrevina posilní dopravu práve pre návštevníkov parkujúcich v nižšie položenej a ľahšie dostupnej lokalite Krupová. Vďaka tomu sa lyžiari komfortne vyvezú po celej dĺžke trasy až na Chopok dvoma za sebou nadväzujúcimi 15 miestnymi lanovkami. Prepravná kapacita 1,2 km dlhej novej 15 miestnej lanovky je 2 800 os./hod. Údolná stanica lanovky je v nadmorskej výške 1 084 m a vrcholová v 1 488 m n.m. 9 podpier a 404 metrové prevýšenie zo stanice Krupová do stanice Kosodrevina prekonávajú kabínky pri dopravnej rýchlosti 6,0 m/s za 4,83 minúty. Náklady na výstavbu sa vyšplhali na 11,6 milióna eur. 15 miestna kabínková lanovka od svetového výrobcu firmy Doppelmayr, bude v prevádzke od druhej polovice decembra.

Pri nástupnom mieste Krupová sa lyžiari môžu počas lyžovačky zohriať a občerstviť v novom aprés-ski bare. Sneh na Chopku garantuje systém technického zasnežovania, ktorý sa rozšíri o 3,4 km na južnej strane a o 0,9 km na severnej strane Chopku. Komfortnejšiu lyžovačku na prepojených svahoch zabezpečia nové snežné zábrany, nové bezpečnostné siete, či terénna úprava strmších úsekov na zjazdovej trati na Jeleňom Grúni. Na štyroch nástupných miestach na severnej aj južnej strane Chopku budú pre lyžiarov inštalované zobrazovače čakacích dôb na lanovky.

Zlepšenie úpravy zjazdoviek snežnými pásovými vozidlami /SPV/ v lyžiarskom stredisku Jasná Nízke Tatry zabezpečí technologická inovácia v podobe profesionálneho softvéru SNOWsat. Systém riadenia s meraním hĺbky snehu a jeho vývoja v celom lyžiarskom stredisku je založený na satelitnom určovaní polohy SPV. SNOWsat takýmto spôsobom zvyšuje účinnosť SPV na zjazdovke a takisto ich monitorovanie znižuje spotrebu paliva, ale hlavne šetrí sneh na zjazdovkách, pretože ho SPV s pomocou  inteligentnému programu, vie efektívne rozhrnúť na požadovanú hrúbku.

V spolupráci s OOCR LIPTOV stredisko naďalej zvyšuje kvalitu a rozsah regionálnej siete skibusov a to v záujme rozširovania tradície využívania tejto formy prepravy do strediska. Vzhľadom na pozitívne ohlasy na zabezpečenie kyvadlovej dopravy počas Svetového pohára žien v Jasnej z marca tohto roku, je stredisko pripravené v prípade požiadaviek vyplývajúcich z dopravnej situácie zabezpečovať do strediska kyvadlovú dopravou. Nový koncept statickej a dynamickej dopravy prinesie aktívnu koordináciu automobilovej dopravy s prepojením na centrálny dispečing. Strediskový centrálny dispečing bude pohotovo vyhodnocovať vzniknuté situácie v celom lyžiarskom stredisku a následne ich komunikovať na klientov prostredníctvom strediskového rozhlasu, informačných tabúľ a LCD obrazoviek až po sociálne siete, web stránku www.jasna.sk.

Bezpečný pohyb po zjazdovkách už niekoľko sezón monitoruje skipatrola – tzv. bezpečnostná hliadka na lyžiach, ktorá je tento rok v Jasnej posilnená na 15-členný tím. Ich funkcia dodržiavania prevádzkového poriadku a bezpečnosti v stredisku, monitorovanie stavu zjazdoviek a označovanie problematických miest, či spolupráca s HZS, bude rozšírená aj o funkciu informátorov a organizáciu nástupných a výstupných koridorov na určených miestach.

Skialpinizmus sa už niekoľko rokov stáva masovou akciou aj na lyžiarskych zjazdovkách, kde práve neakceptovanie základných bezpečnostných pravidiel samotnými skialpinistami, komplikuje pohyb bežných lyžiarov po zjazdovkách. Od zimnej sezóny 2016/17 pristupuje lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry k vyčleneniu koridorov pre skialpinistov. Dve trasy (základná - zelená a ťažšia - červená trasa) na oboch stranách Chopku budú vytýčené 1,5 - 2 metre na okraji zjazdoviek podľa snehových podmienok. V prípade dostatku snehu budú označené za hranicou zjazdoviek a oddelené od trate denne vymedzovacími tyčami približne každých 25 metrov. Pre zvýšenie bezpečnosti skialpinistov v súvislosti s prevádzkou strediska a zamedzením znehodnocovaniu upravených zjazdoviek v noci, budú skialpinisti informovaní a upozornení aj prostredníctvom vývesných tabúl s mapami skialpinistických trás a pokynmi pre bezpečný pohyb skialpinistov na nástupných bodoch koridorov. Stredisko zároveň zverejňuje mapu skialpinistických koridorov na Chopku podľa jednotlivých náročností, ktorú spolu s pokynmi pre bezpečný skialpinizmus nájdu priaznivci tejto aktivity na web stránke strediska a na nástupných bodoch koridorov.

Lyžiarska škola MAXILAND v lokalite Biela Púť pripravila pre malých lyžiarov modernú lyžiarsku pomôcku tubingový kolotoč Sunkid Rotondo. Vďaka zábavnej a hravej pomôcke sa deti naučia ako udržať rovnováhu a stabilitu na lyžiach, ako zostať v lyžiarskej stope, udržať si jej šírku a zároveň ako sa pripraviť na jazdu skutočným vlekom. Koncept celej lyžiarskej školy prechádza tento rok revolúciou v podobe skupinových lekcií s novými jednotnými animáciami a príbehmi. Počas piatich vyučovacích dní bude pre najmenších výučba lyžovania obohatená o edukačné hry a príbehy a čas lekcie sa bude predlžovať. Produkt je určený pre širokú verejnosť za veľmi prijateľných podmienok. Cieľom lyžiarskej školy MAXILAND vo všetkých strediskách TMR je zásadne prispieť k výchove novej dobre lyžujúcej mládeže.  

Jasná bude mať svoje Centrum. Tento rok sa začala výstavba prvej fázy realitného projektu Centra Jasná, ktorá už túto zimu prinesie novinku v podobe námestia pri štýlovej horskej reštaurácii Happy End. Prestavbou Happy Endu sa zlepší komfort prístupu k pokladniam, či možnosti nákupu v novom značkovom športovom obchode a takisto sa posilní kapacita reštaurácie Happy End, kde budú k dispozícii počas zimných mesiacov dve poschodia. Súčasťou nového polyfunkčného Centra v srdci Jasnej je aj prebudovanie administratívnej budovy starej pošty na nový 4-hviezdičkový boutique Hotel Pošta****. Rodina TMR hotelov sa tak rozrastie o špecifický ski-in ski-out hotel so silne personalizovaným servisom orientovaným na individuálne predstavy a priania hostí. Komorný hotel s avantgardným a moderným dizajnom vedľa nástupnej stanice lanovky Grand Jet Biela Púť ponúka 24 izieb a 14 apartmánov. Punc exkluzivity dotvárajú concierge služby. Bližšie na www.hotelposta.sk

Oficiálny štart zimnej sezóny v Jasnej pod názvom Winter Music Opening je naplánovaný na 3. decembra a to denným športovým programom a veľkolepou nočnou hudobnou party s top DJ a celebritnými hosťami v ikonickom klube Happy End.

Lyžiarska sezóna je za dverami a tatranské horské strediská vstúpili do pravidelnej technickej údržby. Bližšie informácie k prevádzke lanoviek na najbližšie obdobie v Jasnej TU. Lyžiari, ktorí chcú za svoju lyžovačku v Tatrách ušetriť, majú poslednú šancu zakúpiť si sezónny skipas Šikovná sezónka do konca októbra. Novinkou tohto roku je prepojenie lyžovania aj na aqupark, teda pri doplatku za aquapark je možné využívať skipas a aquapas v ten istý deň.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: jasna tmr chopok

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!