Lanovke na Chopok odstrihli lano
Piatok 23. Októbra 2015
Autor: PR

0 komentárov

Lanovke na Chopok odstrihli lano

Modernej kabínkovej lanovke funitel smerujúcej na Chopok skrátili dopravné lano. Počas pravidelnej jesennej technickej údržby sa 9 km dlhé lano skracovalo o 8 metrov. Špecifická vec skracovania dopravného lana sa robí výnimočne raz za 3 až 10 rokov. Technická odstávka lanoviek potrvá do 27. novembra. Tri lanovky zo severnej strany a 2 lanovky z južnej strany Chopku budú v prevádzke pre návštevníkov Nízkych Tatier len počas víkendov.

„Dopravné lano sa pri prevádzke naťahuje, tento prirodzený proces je najvýraznejší hlavne v prvých rokoch prevádzky lanovky. U bežnej lanovky je dĺžka lana cca od 3,4-4 km, obvykle sa skracuje o 4 metre, nakoľko lanovka funitel visí na dvoch lanách jej dĺžka je 9 km, musí sa tretí rok prevádzky skrátiť dopravné lano o 8 metrov. Predpokladáme, že po tomto skracovaní sa už lano nebude naťahovať a bez ďalších zásahov vydrží 6-10 rokov,“ uviedol riaditeľ lanových dráh v Jasnej Ján Štetka.

Skracovania lana je len jedným z mnohých technických komponentov na lanových dráhach, ktoré si vyžadujú pravidelnú technickú údržbu. V obsiahlom návode k obsluhe, údržbe a skúškam na lanových dráhach je podrobne opísané, čo všetko je nutné vykonávať ako udržiavať lanovky vo výbornom technickom stave, čo a kedy treba mastiť, vymieňať opotrebované, nastavovať, merať atď. Počas pravidelnej technickej údržby sa robí údržba trate, strojovní, motorov, vymieňa sa olej na prevodovkách a vykonávajú sa iné prepísané odborné práce.

Pravidelná jesenná technická údržba prebieha pod Chopkom počas pracovných dní v termíne od 19. októbra do 27. novembra. Lanovky na severnej a južnej strane sú v prevádzke počas víkendov v polhodinových intervaloch. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať www.jasna.sk. Technická údržba lanoviek vo Vysokých Tatrách začína v horskom stredisku Tatranská Lomnica od 9. do 13. novembra a potom od 18. novembra do 4. decembra. Horské stredisko na Štrbskom Plese je v pravidelnej technickej údržbe od 2. – 13. novembra a od 18. - 20. novembra. Pozemná lanová dráha Starý Smokovec -  Hrebienok je v technickej údržbe od 26. – 30. októbra, od 2. – 6. novembra a od 9. – 11. novembra. Trvalá zimná prevádzka pozemnej lanovky na Hrebienok je od 12. novembra. Aktuálne informácie o prevádzke lanoviek vo Vysokých Tatrách aj TU.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: jasna chopok lanovka

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!