Na bezpečnosť lyžiarov v Tatrách dozerá Skipatrol
Streda 24. Decembra 2014
Autor: Boardlife, PR

0 komentárov

Na bezpečnosť lyžiarov v Tatrách dozerá Skipatrol

V lyžiarskych strediskách v Jasnej v Nízkych Tatrách a v Tatranskej Lomnici dozerá na bezpečnosť lyžiarov Skipatrol. Tzv. biela hliadka na lyžiach, alebo Skipatrol sa na tatranských svahoch pohybuje denne s cieľom výchovy a zvýšenia bezpečnosti lyžiarov na zjazdovkách, kontroly výučby lyžiarskych kurzov a komunikácie s obsluhou zasnežovania. Skipatrol je vzorom pre všetkých lyžiarov.

Každoročné skúsenosti s nedisciplinovanými lyžiarmi sa v Jasnej darí už niekoľko rokov eliminovať práve vďaka hliadke Skipatrol. Keďže legislatíva takýto pohyb kontroly na zjazdovkách nepodporuje, spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) vo svojich strediskách Skipatrol zriadila a túto zimnú sezónu pribudla tzv. biela hliadka aj svahoch v Tatranskej Lomnici.

Skipatrol vykonáva vždy dvojica zamestnancov TMR v jednotlivých lyžiarskych strediskách, ktorí sú vynikajúci lyžiari. Zároveň denne dohliada na dodržiavanie základných pravidiel bezpečného pohybu lyžiarov na zjazdovkách, monitoruje situáciu zasnežovania priamo v teréne, vychováva lyžiarov, upozorňuje ich, aby nestáli v strede zjazdovky a nesedeli za horizontom, pomáha im zorientovať sa v stredisku, intenzívne spolupracuje s Horskou záchrannou službou pri kolíziách lyžiarov, stará sa o dodržiavanie štandardu kvality strediska a upozorňuje posledných oneskorencov na zjazdovkách, aby z nich po 16. hodine schádzali, inak im hrozí zrážka s ratrakom o ukotvené lano. V prípade, že sa lyžiari na svahoch nevedia správať a svojou nedisciplinovanosťou ohrozujú bezpečnosť ďalších návštevníkov strediska, Skipatrol im udelí tzv. Červenú kartu s pravidlami FIS. Ak agresívny a bezohľadný lyžiar nebude akceptovať tzv. Biely kódex, teda pravidlá správania sa lyžiarov na zjazdovkách a ani po vyzvaní Skipatrol nespomalí a neprehodnotí svoju jazdu, nebezpečnému lyžiarovi bude skipas do strediska zablokovaný.

Skipatrol dohliada aj na dodržiavanie bezpečnostných prvkov na tratiach ako sú všetky pevné prekážky - snežné delá, tyče a podpery na aj v tesnej blízkosti zjazdoviek, ktoré sú opatrené bezpečnostnými matracmi, sieťami a pútačmi. Skipatrol kontroluje snežné systémy, na ktorých sú nainštalované označenia zjazdoviek podľa typu náročnosti tratí, ako aj orientačné mapy a smerovky k jednotlivým tratiam, či všetky umelo vytvorené prekážky na alebo povedľa zjazdoviek, ktoré sú obalené bezpečnostnými matracmi alebo zabezpečené bezpečnostnými sieťami.

O situáciách s nedisciplinovanými lyžiarmi hovorí riaditeľ horských stredísk TMR Dušan Slavkovský: „Každý lyžiar by mal ovládať Biely kódex, teda pravidlá správania sa na svahu. Ak sa v našich strediskách stretneme s nedisciplinovaným lyžiarom, ktorý navyše ohrozuje svojou jazdou ostatných, Skipatrol vyzve,  napomenie a usmerní nebezpečného lyžiara. Ak sa situácia opakuje, na bezohľadných lyžiarov použijeme reštrikčné opatrenie a v krajnom prípade mu skipas jednoducho zablokujeme. Na Slovensku žiaľ nie je zákon, ktorý by vyžadoval pohyb lyžiarskej hliadky na zjazdovkách. Preto našu tatranskú hliadku na lyžiach vnímame ako ďalší krok k zlepšeniu kvality ponúkaných služieb a k zvýšeniu bezpečnosti lyžiarov, ktorá je prvoradá.“

Pravidlá správania sa na lyžiarskej trati alebo tzv. Biely kódex definuje v tatranských strediskách: ohľaduplnosť k iným osobám na lyžiarskej trati, ovládanie rýchlosti a spôsobu jazdy, voľba smeru, predbiehanie, vjazd na trať, zastavenie a státie, výstup a zostup po lyžiarskej trati, dodržiavanie označenia, poskytnutie pomoci, bezpečnosť lyžiarskej výstroje, vstup na lyžiarsku trať atď. Podrobne na www.jasna.skwww.vt.sk.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: jasna chopok tmr

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!