Na južnej strane Chopku sprístupnia priestory historickej lanovky
Štvrtok 24. Júla 2014
Autor: PR

0 komentárov

Na južnej strane Chopku sprístupnia priestory historickej lanovky

Bežnému návštevníkovi neviditeľný, no pamätníkom lanoviek vzácny poklad rozpráva príbeh o začiatkoch cestovného ruchu v Nízkych Tatrách. Oživiť myšlienku starej „Von Roll-ky“ - supermodernej švajčiarskej priekopníčky prepájajúcej severný a južný svah Chopku, dva regióny Liptova a Horehronia, vzišla od samotných zamestnancov obsluhy lanoviek. Dobovú lanovku s nástupnou stanicou z roku 1954-1957 si návštevníci južnej strany Chopku v lokalite Kosodrevina, môžu pozrieť od 30. júla.

Napriek historickému prachu či pokročilému veku starej „dámy“, vypovedajú priestory nástupnej stanice lanovky svedectvo o technických zázrakoch. „Viac-menej z nostalgie sme sa rozhodli vypratať časť priestorov lanovky III. a IV. úseku Von Roll, oživiť nátermi jej fasádu a sprístupniť vstupné priestory, velín, dielňu, samotnú konštrukciu s montážnym vozňom, ale aj strojovňu legendárnej lanovky. S pomocou autentických fotografií Ondreja Dobríka sme vytvorili pútavé rozprávanie o začiatkoch lyžovania a stále živom symbole turizmu na prepojenom Chopku,“ priblížil Ivan Temniak, riaditeľ horského strediska Chopok Juh.

Prepojenie dvoch významných regiónov bolo na tú dobu v Európe unikát. Sám autor fotografií Ondrej Dobrík, ktorý pracoval pri výstavbe lanovky a neskôr ako strojník si spomínal takto: „Práca to bola zodpovedná a náročná, pretože komunikačné prostriedky neboli na dnešnej úrovni a hrozilo vyššie riziko havárií a úrazov. Jediná komunikácia medzi stanicami bola poľným vojenským telefónom. Pri transporte ťažkých bremien na pomocnej lanovej dráhe sa strojník musel orientovať bez vysielačky, len na základe záťaže motora pomocou ampérmetra. Ťažké konštrukcie bolo navyše potrebné na niektorých miestach v trati nadľahčovať ľudskou silou. Výstavbu lanovky začali Pozemné stavby, ktoré nahradilo Riaditeľstvo pre cestovný ruch, neskôr premenované na Turistu – národný podnik so sídlom v Liptovskom Mikuláši. V našom kolektíve vládla družná atmosféra, bez sporov a hádok. Bolo cítiť nadšenie a zapálenie pre vec. Pri výstavbe sa angažovali aj nadšenci turistiky a strojárski odborníci z Podbrezovej a okolitých závodov. Rád si spomínam na to, ako pri slávnostnom otvorení úseku Kosodrevina – Srdiečko 19.9.1954 som mohol vypustiť do trate prvú obsadenú sedačku. Samozrejme ako milovník zimných športov nikdy nezabudnem na jedinečné lyžovačky na svahoch Chopku. Fotografiou som sa vážnejšie začal zaoberať až pri výstavbe lanovky, vďaka čomu sa zachovali tieto výnimočné zábery.“

„Dopravný lanovkový systém Von Roll je historickým medzníkom v horskej preprave na Slovensku a zaslúži si patričnú pozornosť. Veríme, že nielen nadšencov histórie, ale najmä priateľov hôr poteší spontánna iniciatíva našich zamestnancov, ktorí si na južnej strane Chopku pripomínajú 60. výročie spustenia prevádzky III. a IV. úseku lanovky . Táto aktivita je prvým krokom k zachovaniu odkazu Alojza Lutonského. Ako v Nízkych Tatrách, tak aj vo Vysokých Tatrách sa chceme postupne zaoberať obnovením kultúrneho dedičstva architektonického diela - staníc lanoviek od Dušana Samuela Jurkoviča,“ doplnil Dušan Slavkovský, riaditeľ horských stredísk Tatry mountain resorts, a.s.

Obec Demänovská Dolina s podporou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región LIPTOV pri príležitosti 50. výročia založenia Demänovskej Doliny iniciovali 12. júla 2014 v Jasnej spomienkovú akciu na Alojza Lutonského. Zanietenému turistovi a speleológovi Alojzovi Lutonskému, ktorý sa zaslúžil o vybudovanie lyžiarskeho strediska Jasná, a ktorý stál pri zrode prvej odpojiteľnej sedačkovej lanovky prepájajúcej Chopok, bola odhalená pamätná tabuľa.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!