Nová lanovka na Chopku pod vianočný stromček
Štvrtok 22. Decembra 2016
Autor: Boardlife

0 komentárov

Nová lanovka na Chopku pod vianočný stromček

Najlyžiarskejší kopec na Slovensku skompletizoval mozaiku svojich lanoviek. Poslednú chýbajúcu časť, ktorá prepája severnú a južnú stranu Chopku si lyžiari rozbalia pod vianočný stromček už v piatok 23. decembra. Nová 15 miestna kabínková lanovka úspešne zvládla záťažové skúšky a prvých lyžiarov začne z južnej strany Chopku vyvážať k zjazdovkám o 8:30 hod.

Pred samotným spustením lanovky pre verejnosť prebiehali od 16. decembra na kabínkovej lanovke v úseku Krupová – Kosodrevina v stredisku Chopok Juh záťažové skúšky. Testovacie skúšky s tzv. mŕtvou váhou sú posledným krokom potrebným pre splnenie podmienok pred bežnou prevádzkou. Nová 15 miestna gondola na trase Krupová – Kosodrevina prevážala počas záťažových testov vo svojich kabínach 30 kg vrecia so štrkom. Celková záťaž použitá počas záťažových testov bola 13,24 tony. Pre brzdné skúšky sa naplnilo 10 kabín, každá so záťažou 1 324 kg.

Trasa novej lanovky je zaujímavá svojim profilom, pretože križuje existujúcu 4 miestnu sedačkovú lanovku Srdiečko – Kosodrevina a pre dodržanie bezpečnej nadjazdovej výšky bolo potrebné skonštruovať a do profilu zaradiť aj podperu s výškou takmer 32 m. Kabína lanovky od rakúskej firmy Doppelmayr je konštruovaná tak, aby odolala nárazovému vetru o sile do 22 m/s a prekonávala 403 metrové prevýšenie. Šikmá dĺžka lanovej dráhy dosahuje 1 212 m, doba jazdy trvá 4 min. 50, maximálna rýchlosť je 6,0 m/s a prepravná kapacita je 2 800 os./h. Lanovka s počtom 30 kabín začína svoju jazdu v údolnej stanici Krupová (1 084 m n.m.) a končí v lokalite Kosodrevina v nadmorskej výške 1 488 m n.m. Lyžiari si užívajú komfortný presun a plynulo prestupujú na ďalšiu 15 miestnu lanovku, ktorá smeruje až na vrchol Chopku. Komplikované prestupy z vlekov na sedačkové lanovky sú tak už definitívne minulosťou.

Od najbližšieho víkendu je lyžiarom na Chopku k dispozícii 27 km zjazdoviek. Stredisko Chopok Juh bude spájať aj nová linka skibusu na trase Banská Bystrica – Krupová (Chopok Juh). Skibus bude v prevádzke od 26. decembra 2016 do 19. marca 2017 počas víkendov, štátnych sviatkov a prázdnin banskobystrického kraja. Skibus vychádza z autobusovej stanice Banská Bystrica je bezplatný a pri vstupe sa lyžiar preukáže skipassom - kartou GOPASS. Podrobne k doprave na http://www.jasna.sk/informacie/doprava/

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: chopok tmr jasna

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!