Prvý väčší sneh a už ľudia strácajú rozum - lavína na Chopku
Sobota 31. Januára 2015
Autor: Boardlife

0 komentárov

Prvý väčší sneh a už ľudia strácajú rozum - lavína na Chopku

Dnes sme sa aj my v Liptovskom Mikuláši prebudili do krásneho zasneženého rána. Cca 25 cm nového prašanu v meste a ešte oveľa viac cca 40 cm v stredisku Jasná - Nízke Tatry. Hor sa na Chopok, jazdiť, prášiť... nie pre každého však dnešok skočil šťastne.

Poveternostné podmienky posledné týždne na Chopku neboli ideálne na ukladanie vrstiev snehu. Dážď, mráz, slabé sneženie... no z piatka na sobotu padlo na tento zlý podklad čerstvých 40 cm. Kto aspoň trocha rozmýšľa musí vedieť, že to v žľaboch nebude vôbec bezpečné. Preto si radšej vyberáme menej lavinózne terény, lesíky a oblasti, kde sa sneh na podklade udrží.

Bohužiaľ viacero nedočkavcov nerešpektovalo zásadné pravidlá bezpečnosti v lavínovom teréne a spúšťalo sa do žľabov po skupinkách. Táto chyba a to, že sneh nebol vôbec naviazaný na ľad spôsobila lavínu. Odtrh bol dlhý cca 550 metrov.......... ďalej už oficiálne stanovisko Horskej Záchrannej Služby.

"V dopoludňajších hodinách dňa 31.1.2015 nahlásil slovenský lyžiar prostredníctvom tiesňovej linky „18300" pád lavíny v Lukovom kotle. Podľa informácií, ktoré poskytol záchranárom HZS, sa mal v lavíne nachádzať jeden človek, ktorý ostal zasypaný. Jednalo sa o slovenského lyžiara, ktorý nalyžoval do Školského žlabu a uvoľnil tým lavínu, ktorej odrth meral približne 550 metrov. Zasiahnutý lyžiar odpálil aj lavínový batoh."

"Záchranárom sa podarilo lyžiara pomocou lavínového vyhľadávača lokalizovať a následne vyslobodiť z lavíny. Okamžite po vyslobodení začali záchranári postihnutého resuscitovať, pričom sa im podarilo obnoviť jeho životné funkcie. O súčinnosť bola požiadaná posádka vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, ktorá sa aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam dostala až do Lukového kotla. Za pomoci navijaka vysadila na mieste lekára VZZS a po neodkladnom lekárskom ošetrení bol pacient vo vážnom zdravotnom stave letecky transportovaný do nemocnice v Banskej Bystrici."

Viac niet čo dodať, dúfame, že zasiahnutý jazdec prežije a zotaví sa zo zranení. Pre nás ostatných je táto skúsenosť varovaním. Potvrdili nám to aj ďalší lokáli, že snehová pokrývka je nestabilná a už pri menšom zaťažení v lavínovom teréne dochádza k odtrhom.

Zdroj: www.hzs.sk, foto: Radovan Hradil

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: lavina chopok jasna

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!