V Jasnej budú dobrovoľníci opäť čistiť zjazdovky a vysádzať stromčeky
Štvrtok 10. Mája 2018
Autor: Boardlife

0 komentárov

V Jasnej budú dobrovoľníci opäť čistiť zjazdovky a vysádzať stromčeky

Letná sezóna v Nízkych Tatrách je predo dvermi a pod Chopkom sa v piatok 11. mája zídu dobrovoľníci, aby po zime upratali zjazdovky a ich okolie od odpadkov a skál. Akciu pod názvom Zelený Chopok každoročne organizuje prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska Jasná spolu s partnermi. V spolupráci s Pozemkovým spoločenstvom Ploštín vysadia tento rok dobrovoľníci pod Chopkom aj 1 000 malých sadeníc smrekov a jedlí.

„Pravidelne vždy po zimnej sezóne, keď zo zjazdoviek zmizne sneh, zbierame spolu s dobrovoľníkmi odpadky a skaly,“ hovorí Martin Kupčo zo strediska Jasná. Tento rok sa na svahoch Chopku v pracovnej atmosfére, v rukaviciach a s vedrami stretne približne 200 dobrovoľníkov, ktorí od odpadkov a skál vyčistia lokality Biela Púť, Otupné, Luková a Kosodrevina. Rovnaká aktivita sa zopakuje aj v septembri. „Zo zjazdoviek aj za pomoci dobrovoľníkov vyzbierame odpadky a skaly, aby sme na ne počas letného obdobia mohli nastlať čerstvo pokosené a mierne predsušené seno. Ako prevádzkovateľ strediska sa pravidelne venujeme zatrávňovaniu vytipovaných lokalít Chopku hlboko koreniacimi semenami, ktoré najmä pri prudkých dažďoch chránia územie pred eróziou, čistíme a opravujeme žľaby, kosíme a revitalizujeme prostredie. Tieto práce nás každoročne stoja viac ako 100 tisíc eur,“ dopĺňa M. Kupčo.

Tento rok sa v rámci podujatia dobrovoľníci zapoja aj do vysádzania malých stromčekov. Aktivitu bude koordinovať Pozemkové spoločenstvo Ploštín a dobrovoľníci budú riadne zaškolení. „Stromčeky sú certifikované a ich dodanie podľa stanovených kritérií nám pripravili Lesy SR OZ Semenoles v Liptovskom Hrádku. Lokalitu nad Hotelom Liptov sme vyberali s ohľadom na územie zasiahnuté veternou kalamitou,“ uviedol Ivan Uličný z Pozemkového spoločenstva Ploštín.

Dobrovoľníci, ktorí vyplnili online formulár k akcii Zelený Chopok spolu so zamestnancami spoločnosti TMR, sa v piatok stretnú na registrácii na severnej strane pred prevádzkou Happy End a na južnej strane pri Hoteli Srdiečko v čase od 8.00 hod. do 9.00 hod. Po rozdelení do skupín a po pokynoch organizátora sa so svojimi vedúcimi presunú do lokality Biela Púť, Otupné, Luková a Kosodrevina.

Čistenie svahov a sadenie stromčekov je naplánované od 9.00 do 12.00 hod. Rovnako  ako  v minulých rokoch, si dobrovoľníci po práci vychutnajú spoločný obed v Happy Ende a na chate Kosodrevina a zároveň za dobrovoľnú výpomoc v stredisku získajú jednodňový skipas na lyžovačku v Jasnej. 

Počas posledného ročníka Zeleného Chopku, ktorý sa konal v septembri minulého roka, sa projektu zúčastnilo 300 dobrovoľníkov. Tí spolu vysadili 2 000 stromčekov a vyzbierali 5 ton skál. Počas dňa sa zatrávnila plocha o veľkosti 1 hektáru a senom sa pokryl 1 hektár  zjazdovky. Dobrovoľníci vtedy vyčistili chodníky a prístupové cesty o výmere 3 hektáre (okolie Vrbického plesa a Otupné). Akcie sa zúčastnilo aj 67 žiakov zo základných škôl v Banskej Bystrici a v Šuranoch. Účastníci Zeleného Chopku prichádzali zo všetkých kútov Slovenska a  do Jasnej prišli pomôcť aj dobrovoľníci z Českej republiky.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: tmr chopok jasna

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!