Štvrtok 25. Októbra 2012
Autor: Tino
Foto-video: Pája - Tino
0 komentárov

Jesenný Surf - trip do Francúzska 2012

Posledné septembrové Surf-tripy sú jedny z najlepších. Vrchol surfovej sezóny na krásnom francúzskom pobreží a v života plných mestečkách Seignosse, Hossegor alebo Biaritz. Čo viac si môžete na konci leta priať. Surf-tripy sú hlavne o učení sa surfovať, ale na väčšine týchto skvelých výletov sa skvelo zabavíte a nájdete skvelú partiu kamošov. Viac o tom, aký bol Surf-trip v minireporte od Tina.

Praha, Smíchovská železničná stanica a nedočkavo postávajúci budúci surferi, vo väčšine nič netušiaci o sile oceánu a vlnách. Nadšenie a vidina dobrodružstva je vidieť v každom z nás, aj v tých, ktorí ideme na surf-trip už po niekoľký krát. V mojom prípade je toto druhá cesta za vlnami francúzskeho pobrežia. Jediné, čoho sa troška obávam je zhruba 19-hodinová cesta, ktorú máme pred sebou. Na vylepšenie nálady máme však dostatok domácej stravy (od maminiek) a alkoholu (zo supermarketu). „Jáger kára“ so šoférom pristavená a týždenný výlet plný surfovania a zábavy môže začať. 

Po príchode nás čakali formality, ako nákup dostatočného množstva jedla a pitia a ubytovanie sa v kepmerských bungalovoch. Bývali sme len pár kilometrov na sever od Hossegoru v Seignosse v bungalovoch asi 10 minút pešo od pláže. Po dlhej ceste nás však žiadne povinnosti nezaujímali a jediné na čo sme mysleli je oceán a surfovanie. Naše prvé kroky mierili samozrejme na pláž. S vlnami na Zlatých sa nedá oceán porovnať a všetci účastníci aj tí skúsenejší pochopili a majú rešpekt. Nasledoval úvodný zoznamovací večierok účastníkov zájazdu. Ruka hore, všade Jäger... Zoznamovací večierok splnil svoj účel. 

Ďalší deň nasledovalo rozdanie surfov, neoprénov a rozdelenie do skupín na začiatočníkov a pokročilých a môžeme sa pustiť do boja. Divoké vlny francúzskeho pobrežia sú nevyspytateľné aj pre samotných PRO jazdcov. Veď problém vyhrať PRO France má aj Kelly Slater. (Tento rok sa mu to podarilo.) pozn. redakcie. Bojovali sme čo to dalo a aj keď sa vždy nedarilo podľa našich predstáv oceán je veľkou výzvou a surfing sa pre nás stal najlepším športom. Aj keď občas sme išli zo svojich posledných síl nedali sme sa zlomiť. Veľa začiatočníkom sa podarilo postaviť už na prvý deň a svoje surfové schopnosti posúvali každým dňom dopredu. Pokročilí sa učili čítať vlny a väčšina sa s oceánom úplne zžila. 

Surfovali sme každý deň hlavne na pláži Les Estagnotes, ktorú sme mali 10 minút pešo od našich bungalovov. Keď podmienky v Les Estagnotes nepriali chodili sme asi 1 hodinu na juh do mestečka Hendaye neďaleko španielských hraníc. Nachádza sa tam záliv, ktorý pripomína obrovský bazén. V septembri je už v letoviskách pomernej ľudí, čo je fajn, no nebýva už každý deň 30 stupňov a sem tam aj spŕchne, čo nám nevadilo a surfovali sme za každých podmienok. Na francúzskom pobreží je takmer bežným dopravný prostriedkom longboard, každá známa aj menej známa board firma tu má vlastný shop a v supermarkete, kým čakáš v rade s bagetkou a kvalitným francúzskym vínom za pár peňazí, môžeš pri pokladni na obrazovke sledovať surfové videá.

Posledný deň sa klasicky koná menší kemperský závod v kategóriách pre začiatočníkov a pokročilých. Večer po skvelom BBQ prišlo vyhlásenie výsledkov, nakoniec asi každý niečo vyhral, takže dôvod na „kalbu“ nechýbal. 

Surfing, krevetky, grilovačky, pivká, Jäger, pohodička, super ľudia, tak by som zhrnul jesenný výlet k Atlantiku. Thx to Boardlife.sk, Surf-trip a za mega progress hlavne inštruktorovi s medzinárodne uznávanou licenciou Mirovi Stehlíkovi.

Vidíme sa o rok. Peace!

www.surf-trip.sk

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!