Utorok 26. Júla 2011
Autor: Miloš Ogurčák
Foto-video: Kubo Krížo
0 komentárov

Mystic skate cup 2011

Do Prahy nám zase zavítal celý skejtový svet, aby sa stretol na sedemnástom ročníku jedného z kôl svetového pohára v skateboardingu z ktorého vám prinášame naše dojmy. Toto podujatie je pre nás najbližšie stretnutie so svetovým skateboardingom a každý kto chce aspoň na chvíľu zažiť ako to vo svete chodí tu nesmie chýbať. Pre ostatných bol pripravený online prenos.

Skatepark na Štvanici zvykol vždy pred Mysticom dostať novú tvár, kedy sa časť prekážok vynovila no vplyvom krízy sa roku 2009 tento závod po prvý krát vo svojej histórii nešiel. Rok nato a tento rok sa závod šiel v parku s dizajnom z roku 2008. Cez zimu napadalo v Praze nebývalé množstvo snehu, ktoré zničilo strechu nad parkom, takže nemalé finančné prostriedky putovali na jej opravu. Všetko nakoniec bolo ako má byť, takže hor sa na piatočnú predkvalifikáciu európskych jazdcov, kedy jazdili skaters ktorí nazbierali na predchádzajúcich kolách svetového poháru menej ako šesťdesiat bodov.

Z našich skejťákov sme v piatok videli Janka Mihalu a Braňa Mrváňa. Janko je skúsenejší závodník, keďže minulý rok sa mu podarilo z predkvalifikácie postúpiť do soboty, no tento rok mu bohužiaľ jazdy nevyšli podľa jeho predstáv a v kvalifikácii bohužiaľ už nejazdil. Väčšie skills predviedol Braňo Mrváň, ktorý si svojou parádnou jazdou vyjazdil postup ďalej. V sobotu už jazdili takmer všetci okrem šiestich predkvalifikovaných priamo do finále – piati najlepší podľa rebríčka WCS a minuloročný víťaz Maxim Habanec.

Minulý rok sa na Mysticu neukázal žiaden americký profesionál, spoza veľkej mláky prišla iba Lacy Baker, ktorá ukázala ako sa jazdí a vyhrala ženskú kategóriu. Tohto roku boli pred závodom ohlásené viaceré známe mená z ktorých väčšina aj prišla. Najviac som sa tešil na mladého killera Collina Provosta.V kvalifikácii jazdil v skupine s Braňom Mrváňom z čoho bol Branko mierne vystresovaný, jazdil úplne inak ako všetci ostatní no bohužiaľ ani jedna z kvalifikačných jázd mu nevyšla a tak sme ho v nedeľu vidieť nemohli. Dorazila aj legenda Mike Vallely, ktorý začal svoju profesionálnu kariéru ešte v časoch kedy sa o zdvihnutom nose nikomu ani nesnívalo. Kto nevidel jeho jazdy môže plakať. Miláčik publika Bastien Salabanzi sa po troch rokoch vrátil späť a zase sme videli prepnutosť. Z našich ste v sobotu mohli vidieť Ondra Leskovianskeho, Peťa Moleca a Mareka Zápražného, ktorý dal takú jazdu, že vyhral celú kvalifikáciu a do nedele postupoval z prvého miesta. Okrem neho sa to v minulosti podarilo len jednému Čechovi Petrovi Horvátovi takže najväčší rešpekt!

Viac fotiek od Kuba Kríža nájdete v ::: GALÉRII :::

Veľká rampa sa tohto roku nešla a tak sa všetci rádiusoví šialenci stretli v bazéne. Prišli tradičné veľké mená ako minuloročný víťaz Ivan Rivado z baskického Bilbaa, Simon Stachon z Poľska, Alex Giraud z Marseille a Micky Iglesias. Brazília prišla tradične vo veľmi početnej zostave. Z dánskej Kodane zase prišla početná partička skaters vo veku od deväť do štyridsať rokov z ktorých najviac vyvádzal blázon menom Danny Carlsen ktorý má našliapnuté na skutočného zabijaka. České farby hájil Dávid Horváth, Ondra Filípek a samozrejme Martin Jurášek, ktorý si bohužiaľ v piatok zlomil ruku no napriek tomu postúpil medzi šiestich najlepších.

Posledný deň závodov sľuboval najlepší skateboarding na ktorý sa šiel pozrieť aj samotný majster Richard Tury, ktorý počas finále len nechápajúc krútil hlavou. Finále sa šlo novým systémom jamu tak, že skatepark bol rozdelený do dvoch častí, jazdec dal jeden trik a po ňom šiel ďalší a ďalší a takto dookola. Bolo to veľmo zaujímavé a prehľadné, jelikož klasické jamy kedy jazdia štyria naraz musia byť pre porotu tvrdým orieškom, ale poďme najprv k bazénu kde sme všetci pevne verili, že dnes je ten čas, kedy Jurda aj napriek zlomenej ruke zvíťazí. V desaťminútovom jame šiestich najlepších predviedol neskutočné vraždy, no minútová sérka Ivana Rivada počas ktorej vrátil snáď úplne všetko vrátane bs smithgrindu do zákruty, obrovských poletov a flipu do bs lipslidu presvedčila porotu, že víťazstvo ostáva v tých istých rukách.

Viac fotiek od Kuba Kríža nájdete v ::: GALÉRII :::

Nedeľňajšie semifinále a finále šli tí najväčší blázni a často sa mi stávalo, že to čo som videl v skateparku sa žiadnym spôsobom nedalo pochopiť. Padali šialené triky, všetkým šla karta neskutočným spôsobom či to už boli Brazílčania Rodil jr., Daniel Vieira, alebo Leonardo Spanghero, ktorých sa snažili poraziť domáci Tomáš Stejskal s Maximom Habancom ktorí šli finále po sebe a videli sme najväčší hec. Najviac som ale bol zvedavý na blázna ktorého som ešte nikdy nevidel jazdiť – osemnásťročného Kelvina Hoefflera z Brazílie, ktorý vyhral posledné dve zastávky WCS. Celé tri dni som sa snažil zistiť ktorý to je, no podarilo sa mi to až pri jeho semifinálových jazdách a to sa chápať snáď ani nedalo. Triky na obrovských prekážkach, ktoré vracial zbytok skaterov, vracial Kelvin v najväčšom štýle aj s kickflipom, no proste niečo neuveriteľné. Finále som sedel vedľa Dunihlava Tlaka ktorého reakcie na jeho jazdy boli šokujúco šikanujúce. Kelvin bral zaslúžene prvé miesto ktoré obohatil aj best trickom kedy vrátil na raily zo schodov flip crooked a bolo koniec.

Na záver nesmieme zabudnúť na nežnejšie pokolenie, kedy v parku jazdili slečny a vôbec sa s tým nesrali. Istá pôvabná osoba vrátila na prvú trik ktorý Braňo M. skúšal, no nevrátil a síce flip zo schodov. Lacy Baker bohužiaľ kvôli kolenu jazdiť nemohla čo si plne vynahradila jej kolegyňa z tohtoročného Thrasher King Of The Road Alexis Sablone ktorej išla karta neskutočne a zaslúžene brala domov prvé miesto.

Okrem pro skateboardingu ste mohli na Štvanickom ostrove vidieť DC výstavu fotiek a tri minirampy, najrôznejšie stánky či už s občerstvením alebo skate potrebami, zmenšeninu parku pre fingerboard, výstavu umeleckých diel, graffiti a samozrejme hudobný stage, kde to žilo až do skorého rána a vďaka ktorému dostali organizátori pokutu za rušenie nočného kľudu 100,- Kč jupííí!

Takže toľko tohtoročný Mystic, tešíme sa na pokračovanie budúci rok a pevne veríme, že bude lepší ako tento. 

Mier.

PS: Ešte si pozrite videá z Mystic sk8 cupu:

Day 1
Day 2
Day 3
Best of Mystic 2011
10 min. sumár
Výsledky

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!