75 tajomstiev lanovky na Lomnický štít
Nedeľa 18. Decembra 2016
Autor: TMR

0 komentárov

75 tajomstiev lanovky na Lomnický štít

Lanovka na Lomnický štít – jeden zo symbolov Vysokých Tatier oslavuje 75 rokov svojej prevádzky. V rámci spomienky na dobový unikát z roku 1941 pripravilo horské stredisko v Tatranskej Lomnici 5 večerných jázd na Skalnaté pleso. Návštevníci sa v komentovaných prehliadkach vrátia o pár desaťročí dozadu a budú mať možnosť prezrieť si priestory starej strojovne, navádzacej stanice (tzv. velína) ako aj autentické fotografie v Galérii Encián, ktoré sa viažu k výstavbe lanovky z 30. a 40. rokov minulého storočia.

V termíne od 22. decembra – 19. januára (každý štvrtok) sa od 18. hodiny budú záujemcovia vyvážať nočnými jazdami na Skalnaté pleso, aby odhalili zákutia legendárnej lanovky a nazreli do jej tajných útrob. Spolu so sprievodcom sa prejdú miestnosťami, ktoré sú pred návštevníkmi bežne nedostupné. V rámci večerov sa budú premietať úryvky z dokumentárneho filmu Príbeh jednej lanovky a zážitok umocní aj pohľad na nočnú podtatranskú kotlinu z vyhliadkovej veže nad Galériou Encián. Bližšie informácie na www.vt.sk.    

Výťažok z podujatí bude v plnej výške venovaný na vyhlásenie a správu architektonickej súťaže o nové využitie pôvodnej budovy starej lanovky. Stredisko v Tatranskej Lomnici hľadá nápady ako využiť spomínanú budovu pri Grandhoteli Praha od architekta Dušana Jurkoviča, ktorá je od roku 2005 nevyužitá.

Je to už 75 rokov, odkedy prvýkrát vyšla visutá osobná lanovka kyvadlového typu zo stanice Skalnaté pleso a komfortne prepravila verejnosť na najvyššie položenú stanicu na Lomnický štít. Stavba lanovky vo výške 2 634 m n.m. bola od začiatku taký malý tatranský, ale najmä technický zázrak, pretože projekt lanovky bol na tú dobu mimoriadne odvážny a samotná realizácia si vyžadovala manuálnu zručnosť a prácu v ťažkých horských terénoch, či v nevyspytateľnom počasí. Obyčajní ľudia z regiónu a okolia, ktorí vtedy stavali svetovú rekordérku museli vykonávať náročnú prácu v extrémnych výškových rozdieloch iba za pomoci ťažných koní a s obyčajnou silou ľudských rúk. Dnes je vďaka lanovke práve výlet na Lomnický štít pre mnohých celoživotným zážitkom a druhý najvyšší štít Tatier tak aj najvyššie obývaným miestom v republike.

Dobové fakty: Pôvodná visutá lanovka z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít bola nositeľkou niekoľkých prvenstiev. Ak berieme do úvahy celkovú dĺžku lanovky v jej oboch úsekoch /Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso a Skalnaté pleso – Lomnický štít/, tak v čase spustenia do prevádzky 20.12.1941 s dĺžkou viac ako 6 km mala najdlhší medzipodperový úsek na svete a prekonávala najväčší výškový rozdiel s jedným prestupovaním (1 715 m) spomedzi všetkých vtedajších lanoviek.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!