Ako sa zmenili tenisky na skate za pol storočia?
Streda 18. Januára 2017
Autor: PR
Foto-video: Footshop
0 komentárov

Ako sa zmenili tenisky na skate za pol storočia?

Keď si surfer a nie sú vlny, môžeš buď zavesiť surf na klinec a ísť sledovať telenovely, alebo mu prirobiť kolieska a surfovať kdekoľvek. Tak presne takto sa v päťdesiatich rokoch zrodil skateboarding. A pretože naboso to na skejte nie je také jednoduché ako na surfe, pretože brzdenie nohami potom nie je taká sranda, bolo treba mať tenisky, ktorých podrážku neprebrzdíš v prvej zatáčke, ale zároveň budú dosť tenké na to, aby si cítil, či nejdeš inak než tvoja doska.

V roku 1966 si bratia Van Dorenoví povedali dosť a založili si vlastnú značku – Vans. Dnes je to zvučné meno, ale keď otvorili obchod a snažili sa predať svojich prvých dvanásť párov modelu Authentic, museli časť z nich dať dokonca na dlh, aby sa ich vôbec zbavili. Skate komunita si ale rýchlo všimla kvality jednoduchej tenisky a obľúbila si story, ktorá stojí za ich podrážkou. Ta sa totiž spočiatku vyrábala pomocou upraveného waflovača a onen legendárny vzor jej zostal dodnes. 

V sedemdesiatych rokoch ale začala Vansu robiť vrásky konkurencia v podobe Converse, ktoré postupne uvoľňovali svoje basketbalové pole pôsobnosti, a tenisiek od Nike, predovšetkým modelu Nike Bruin. Ten potom v nasledujúcej dekáde obúval aj Marty McFly vo filmovej sérii Back to the Future. Aj model Nike Blazer, ktorý sa strihovo podobá Converskám, si postupne nachádzal stále viac priaznivcov.

Zvrat ale prišiel spoločne s nástupom hip hopu od konca osemdesiatych rokov. Hiphopová komunita sa vyžívala v skejtových modeloch, ktoré predstavovali časť pomyselného dress codu.

Spolu s tým sa na scénu dostáva model adidas Superstar, zároveň vznikajú ale aj úplne nové značky, ako sú napríklad És, Adio alebo Lacai. A zabudnúť nesmieme ani na značku DC, ktorých modely spoločne s tými od Adio obúvala veľká časť Česka a Slovenska ešte po prelome tisícročia. 

Nike po roku 2000 tiež zaznamenalo, že by si z ich obchodov chceli skejťáci odniesť svoj pár, lenže akosi žiadny model na skate nemali. Niekto skúšal jazdiť na skejte v basketových teniskách – obľuby sa dočkal najmä model Air Jordan 1 – väčšina „zhrozených“ zákazníkov ale radšej šla ku konkurencii. Nike ale skate komunitu vypočulo a v roku 2002 prišlo s radou Nike SB, ktorá bola ušitá skejťákom na mieru. Chleby, ako sa hovorilo čisto skejtovým modelom 90. rokov, zo scény pomaly vymizli, zato ponuka Nike sa poriadne rozrástla. Dnes sa tak môžeme stretnúť s modelmi, za ktorých designom stoja skejťáci sami. A nie hocijakí, ale hviezdy vo svojom obore – Stefan Janoski alebo napríklad Eric Koston. V poslednej dobe už nie sú skejtové tenisky mainstreamom naprieč teniskami celkovo, naopak je zaujímavé, ako si ľudia navzájom vyčítajú, že na sebe nosia časť skate kultúry, aj keď do nej nepatria. Napríklad oblečenie časopisu Thrasher je toho príkladom. Uvidíme, kam to až zájde!

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!