Picnic Skate Cup – Finále SSP
Utorok 27. Septembra 2016
Autor: Marek
Foto-video: Dodiak Lukáč, Dodo Filkus
0 komentárov

Picnic Skate Cup – Finále SSP

Tri kolá Slovenského pohára úspešne za nami, bol čas ísť na posledné, finálové kolo vo Zvolene s názvom Picnic Skate Cup. Do skateparku sme došli v piatok na obed, aby sme stihli všetko nachystať. Tu to už vyzeralo ako na malom festivale. Kopec ľudí stavalo stany, zapájalo výčapy, nosilo beersety, rozkladalo tulivaky. Jednoducho všetko šlapalo ako hodinky. Okolo štvrtej prichádzajú prví ľudia a môže sa začať prvý deň Picnic Skate Cupu, ktorý mal byť taký warm-up pred finálovým jamom v sobotu.

Ako prvé sa šlo skákanie cez Excelent sudy s pivom, presne tak, ako ste mohli vidieť na niektorých Thrasher videách. Jeden skejt stál za sudmi a bolo treba naň preskočiť zo svojho skejtu. Tu sa ako najväčší blázon ukázal Braňo Moravčík, ktorý sa toho nebál a skoro všetky sudy skákal na prvý pokus. Keď mu prišiel 10 sud, všetci si mysleli že si musí robiť asi srandu. No Braňo je bezmozek od prírody a nebojí sa ničoho a 10 sudov, čo sú asi 4 metre do diaľky, bolo pokorených jak nič!

Bol na rade deathrace, ktorý bol obohatený o exovanie piva na začiatku. Každý jazdec dostal pivko, ktoré na znamenie začal piť a keď ho dopil, vyrazil na predom určenú trať cez skatepark. Tu sa ako najväčší pijan znovu ukázal Braňo, no však nemôže vyhrávať všetko a preto nedokázal dropnúť bang, spadol a predbehol ho Jano Ondrejka, ktorý si za to bral kopec vecí od LowCostu! Pomaly sa stmievalo a mohlo sa ísť na obľúbené DC Shoes Bestricky. Najviac ma prekvapil Martin Schnek, o ktorom síce viem, že je technik skryťák ako vyšitý, ale až takto? Najprv vrátil moderňák nollie late flip na pyramíde a aby toho nebolo málo, o chvíľu to vracia z gapu! Okrem neho si ceny odniesol aj napríklad Richie Eliáš, alebo Peter Mercell, ktorý sa kvôli tomu vrátil z Prahy domov. Všetko odjazdené, slnko zapadlo, bol čas zapojiť svetlá a začať kalbu v skateparku pri beatoch od GRIZZLYho.

Účasť na piatkovej kalbe bola nad očakávania a tak o zábavu nebola núdza. Opäť by som to pomenoval jedným slovom, tlak! Tí menej unavený sa presunuli trochu pobúriť zvolenské mesto, zvyšok išiel spať na ubytovne, alebo ostal spať v skateparku. Z tejto kalby ušlo niekoľko zákulisných záberov aj na dobre známu sociálnu sieť, ale z určitých dôvodov sa to muselo stiahnuť.

Sobota ráno, prichádzam do skateparku a veľmi dobre sa bavím na osadenstve, ktoré tam ostalo spať, v ktorom som sa skoro ocitol aj ja (našťastie my Braňo Moravčík nechcel požičať spacák a ja som išiel domov). Dávame skatepark do poriadku a prichádzajú prví ľudia, zapájame hudbu a finálový Jam Slovenského Skateboardového Pohára sa môže začať. 44 jazdcov z celého Slovenska a Česka pripomínalo súťaže z čias dávno minulých, na ktoré všetci v dobrom spomínajú. Začína sa kvalifikácia, kde je už hneď vidno, kto asi bude vo finále. Braňo Moravčík opäť dáva všetko čo ho napadne, Peťo Molec všetko na switch, Richie Eliáš skáče bs flipom na gap a celý český Picnic team vracal všetko, ako by to bola najlahšia vec na svete. Kvalifikáciu máme za sebou, do semifinále postupuje polovica jazdcov a z nich postupuje 9 najlepších do finále. Jiří Houka, Michal Jež, Honza Kesler, Tomáš Nálevka, Braňo Moravčík, Peter Molec, Michal Horečný, Dominik Hreus a Dávid Štefánik sú určite skejťáci, ktorý majú čo ukázať. Finálové jazdy boli neskutočné! Úroveň skateboardingu v Česko-Slovensku vie byť prekvapivo aj vysoká. Triky ako transfer fs-lip od Jiřího Houku, 360 flip tailgrab transfer od Tomáša Nálevky, switch heelflip transfer od Molára alebo boardslide hore railom sú triky, ktoré sa u nás často nevidia.

Finále za nami, superfinále celého SSP pred nami. Postupuje Molec, Houka, Jež, Nálevka a Moravčík. Všetci sme čakali veľa, ale to čo sme mohli v superfinále vidieť, nečakal asi nikto. Chlapci jazdili naraz v celom skateparku 10 minút,bezhlavo vracali úplne všetko. Triky ako transfer bs lipslide na pyramíde, flip fsboardslide a 5-0 cez celý lomený rail takmer spôsobili infarkt nie len mne. Úžasné! Ešte prišli ďalšie DC Bestricky o 50€ v celom skateparku, ktoré vyhral Richie Eliáš za svoj fs flip z centrály cez rail až na zem a mohlo sa ísť na výsledky. Prvý Michal Jež hneď pred druhým Jiřím Houkom, tretím Braňom Moravčíkom, štvrtým Peťom Molecom a piatim Tomášom Nálevkom. Celkový víťaz SSP sa tak stal BRAŇO MORAVČÍK, za čo mu ide obrovská gratulácia! Druhý Jiří Houka a tretie miesto sme prekvapivo, ale s veľkou radosťou odovzdávali mladému zabijákovi zo Žiliny Dominikov Hreusovi! Gratulujeme a ďakujeme!

Bol čas sa presunúť na Jagermejster afterku, ktorá sa konala v BarBare a mala „dôstojne“ ukončiť celú sériu SSP. A ono sa to tam ozaj aj kráľovsky ukončilo. Kapela The Toones hrala rocknrollové covery typu Born to be wild celý večer a skejťáci to prijali až tak, že v rámci zachovania existencie podniku musel byť koncert predčasne ukončený. Bratia Češi si to celé dokonca nechápavo natáčali a zistili, čo je to slovenský tlak. Jednoznačne najlepšia afterparty celého SSP dopadla na výbornú! Viac o nej netreba ani písať, to bolo treba zažiť. SSP je za nami, dopadlo úspešne a spolu sme dokázali, že to na Slovensku nie je ešte stále beznádejné. Z celého srdca sa chceme poďakovať sponzorom, Robo Olšiakovi s Frenkeem, bez ktorých by to asi nešlo, rozhodcom Julovi, Dirtymu, Kekemu, Ajdžímu, Radovi, Paťovi. Ďalej Borisovi a Šecpovi za pomoc v každom kole a opravu skateparku, ktorá ich stála niekoľko letných týždňov, Filipovi, Picnikáčom, LowCosťákom, Tlakerom, šurianskym lokálom, Chillerom, BonBoňakom, Soničke, Peťovi Mercellovi, Kristiánovi, Dodiakovi Lukáčovi, Grizzlymu, kapele The Toones, Dzurkovi, Barbaru, Ogymu, Kameňovi, Leskovi, Molárovi, všetkým čo nám pomohli s prípravou skateparku a súťaží a v neposlednom rade všetkým ktorí prišli, alebo som na nich v tejto ďakovačke zabudol, čo ma veľmi mrzí!! Ďakujeme, vidíme sa o rok!!!

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: spp pohar zvolen cup

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!