Piatok 25. Marca 2011
Autor: Kristián

0 komentárov

Pri Žiline sa dokončieva skatepark, sleduj nové informácie

Letné počasie prichádza a tak sa si pomaly môžeme vytiahnuť skateboardy zo skríň. Potešujúcou správou je, že sa buduje nový skatepark pri Žiline. Jeho plocha stojí už dlhšiu dobu, teraz postupne pribúdajú prekážky. Prekážkové vybavenie buduje firma Parkpilot z Čiech.

Skatepark sa nachádza pri vodnom diele, pár kilometrov od Žiliny v rekreačnej zóne. Výstavba už prebieha nejaký ten týždeň a čochvíľa by mala byť ukončená.

Ako nám povedal Michal „Smrťák“ Horečný – Prekážky sú drevené. Na jednej strane je centrála a v strede multifunkčná pyramída. Okrem toho je tam rohová transférovka a ďalšia rohovka s miničkom a ďalšie veci. pozrite si vizualizáciu.

Trošku z histórie pokusov vybudovania skateparku v Žiline. Snaha mesta vybudovať na jeho území skatepark spadá ešte do roku 2007. V tomto období boli na projekt vyčlenené potrebné finančné prostriedky, ale celý proces bol odďaľovaný nedostatkom vhodných pozemkov, ktoré by boli zároveň majetkovo vysporiadané. Schodné riešenie sa podarilo nájsť začiatkom roku 2010, keď sa mesto pokúsilo získať do prenájmu pozemok pri Vodnom diele Žilina, patriaci vodohospodárom. Na jeseň tohto roku boli s konečnou platnosťou uzatvorené potrebné dohody a mohlo sa začať s výstavbou.

V celom procese plánovania boli zapojení aj samotní skateri (Marián Hrnčiar, Mišo a Paľo Horeční, Julo Petrík, Michal Benko), ktorí mali možnosť všetky rozhodnutia pripomienkovať a sami tak určiť, ako má žilinský skatepark vyzerať. S ich pomocou bol spomedzi troch kandidátov vybraný aj realizátor projektu - česká partia Parkpilot, ktorá v minulosti získala prestížne ocenenie Boardawards za skatepark v Hradci Králové. Zdroj: http://www.ivanharman.sk

Zdeněk Kotyza - ParkPilot:

Od pondelka 28.3. začneme s pokrývaním a za približne za 8-10 dní bude hotovo. Potešila nás špičková kvalita betónovej plochy. Design prekážok sme dolaďovali s pánom Hrnčiarom, pôvodne vyzeral park o niečo streetovejšie. Po dohovore s miestnymi jazdcami sme pridali minirampu a nejaké rádiusy. Nemilo nás prekvapila nevraživosť medzi bikermi a skateboardistami. Takéto chovanie a aroganciu aká sa objavuje na rôznych diskusiách ešte pred dokončením parku, je skoro až neuveriteľná. Týmto indivíduám by som chcel odkázať, nech ostanú radšej pri nete a jazdia radšej na playstatione. Do skateparku nevraživosť a arogancia nepatrí. Design parku je prvotne tvorený pre skateboardistov a bmx prekážky tu chýbajú, streetovo založený biker, si ale určite niečo nájde. Že by jazdci na bmx prekážkam nejako ublížili je v tomto prípade hlúposť. Povrch skatesmart je natoľko odolný, že mu ani rana odhodeného bmx bicyklom neublíži. Pri prevádzke bude skorej dôležitejšie dodržať maximálnu čistotu prekážok aj betónovej plochy. Pokiaľ bude mokro, radšej tam vôbec nevstupovať. Zablatené prekážky od špinavých tenisiek a betónová plocha s malými kamienkami nie sú pre kvalitné jazdenie to najlepšie. Cena prekážok bola 67.000 €. povrch prekážok bude zo špeciálneho materiálu Skatesmart od nemeckej firmy IOU-Ramps. tento materiál má na Slovensku premiéru a jeho kvality určite ocenia hlavne samotní jazdci.

Tak nám ostáva len popriať chalanom zo Žiliny, nech sa im výstavba podarí a nech má ďalšie slovenské mesto kvalitný skatepark. Inak o výstavbu sa zaslúžila pani Ingrid Dolníková. Finančne prispelo Mesto. Ohladne oficiálneho otvorenia vás budeme samozrejme na www.boardlife.sk informovať.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!