Streda 06. Marca 2013
Autor: Boardlife
Foto-video: Lulla
0 komentárov

Big Air Košútka 2013

Počas víkendu 2. a 3. marca 2013 prebehlo na Slovensku viacero akcií. Aby boli jazdci a aj organizátori spokojní, jazdiť sa muselo aj v nedeľu. Organizátori Košútky tak vyšli v ústrety a svoju akciu presunuli na deň odpočinku. My a ani rideri čo prišli na Big Air Košútka 2013 však neoddychovali.

Contest sa mal konať týždeň dozadu, no počasie tomu zabránilo. Už vtedy však stál kicker z dielne Janka Tatarku, ktorý na Košútke stavia Big Air niekoľko rokov. Dostávame sa však k názvu Big Air. Každý si predstaví obrovský kicker s výškou vyše dvoch metrov a table o 15 tich metrov. Na Košútke vplyvom počasia a taktiež vymedzeným priestorom vyrástol menší big airík s veľkosťou table cca 4 metre. Našťastie v nedeľu nešlo o to, kto najviac zarotuje, kto dá double, alebo kto najďalej poletí. Ale o príjemnú atmosféru.

Všetko prebiehalo príjemne, nikto sa nikam neponáhľal a tak sa registrácia predĺžila až do pol jedenástej. Určite sa neočakával nátresk ako na Orave, keďže oblasť okolo Zvolena nemá až takú silnú snowboardovú komunitu. Nakoniec však prišlo akciu podporiť 18 riderov z ktorých boli piati freeskieri. Nechýbal Matej Matys, ktorý sa zahral na vodiča diaľkovej linky a trasu Štrbské Pleso – Liptovský Mikuláš – Oravská Lesná – Košice – Košútka – Košice – Bratislava stihol za tri dni. 7 veľkých jám a 158.544.574 menších. Ďalej prišli chalani z okolia Martina (Kulich, Karolčík, Bízik, Mitro, Janík ...) kde sa stále udržuje tradícia snowboardingu, nechýbal ani šejper skoku a zopár lokálnych riderov. K nim sa pripojili freeskieri Nana, Murgi, Igor, Patrik a ďalší. Medzi staršími sa objavil aj jeden mladší a to Patrik Švondra, ktorý sa hecol na skok, kde aj graboval.

Teplé počasie, slnko, príjemná atmosféra, hudba a snowboarding. Mohlo sa ísť jazdiť. Po tréningu do cca 11:30 sa spustila kvalifikácia trvajúca necelé dve hodiny. Z nej sa malo vyčleniť sedem riderov na žehliacich doskách a traja na dvoch špáratkách. Z kvalifikácie postupovali rideri, čo ukázali niekoľko ustátych trikov. Najčastejšie sa jazdili Bs a Fs 360 s rôznymi grabmi a aj bez nich. Nechýbali ani 540 kové rotácie a občas aj niečo viac. Veľký dôraz sa kládol na štýl a odjazd. Vidieť bolo z každého niečo.

Kvalifikácia sa dojazdila, čas na obed. Tradičným sprievodným podujatím na Košútke je varenie guláša. Jazdci mali v rámci štartovného nárok na jednu porciu a určite si ho riadne vychutnali. Oskar svietil a teplota stúpala, čo sa odrazilo aj na kvalite snehu. Pauza medzi kvalifikáciou a finále slúžila taktiež na preshapovanie skoku a dopadu, tak aby bolo všetko pripravené na kvalitné finále. Postupujúci: Matys, Dolník, Bízik, Kulich, Tatarka, Janík a Karolčík. Ten však skúšal jeden a pol slatového obratu a to sa nevypláca. Svoje miesto prenechal Mitrovi. K doskárom sa pripojili traja freeskieri a to Murgi, Janckulík a Vozár. Finále sa mohlo začať.

Krátky tréning, nech si jazdi premiešajú guláš v žalúdku a finále začalo. Rideri mali tri jazdy a dve najlepšie sa im započítali. Ako prvý začínal Maestro, no tréma, mladé a pekné diváčky ho rozhodili, roztriasli sa mu kolená a na dopade zaváhal. Nevadí, mal ešte dva pokusy. Na ďalší už Bs 720 s grabíkom, ale nie v takom štýle a veľkosti, ako v kvalifikácii. Žeby tréma? Tretím skokom bol známy Sw underflip na čisto. Dušan Bízik skákal štandardné Bs a Fs 540. Janko Kulich si na menšom skoku schuti zatrénoval a točil nie úplne čistú Bs 540 a ani Cab rotácia mu nevyšla podľa predstáv. Tomáš Janík prekvapuje od preteku k preteku a určite o ňom budeme ešte počuť. (ak neskončí do budúcej sezóny s jazdením) Bs 5 a Bs 3 s neštandardným grabom. Mitro točil Bs 3a5, Matej Dolník taktiež točil, no škoda že aj po dopade. Jazdec, ktorý mohol vážnejšie ohroziť Maťa Matysa bol Janko, skákajúc slušné SwBs 5 už v kvalifikácii. Finále však poňal pohodovo, tak ako sa na rastafariána patrí. Štýlový Cab 5 a Fs 3 mu zaručili druhé miesto.

Poslednú cca pol hodinu si jazdci užili Best Trick, kde sa ukázalo niekoľko zaujímavostí. Prvá bola od freeskiera Murgiho ktorý si dal sw backflip a druhý bol od Maťa Matysa a to butrový preskok pred odrazom z kickra na ktorom točil frontflipa. Best Trickom sa stal Jankov swíčbacksidé, odjazdili sa fínske jazdy a hor sa na vyhlasovanie.

Výsledky si pozrite v našej správe. Fotky od Lully v článku. Big Air Košútka 2013 ani tento rok nesklamala. Aj napriek menšiemu skoku to bola príjemná akcia, ktorá má svoje miesto medzi slovenskými akciami. Ďakujeme za pomoc chalanom (registrácia a štartér) a hlavne pomocníkom pri odstraňovaní zapeklitej situácie, kedy sa po šikmom zladovateľom parkovisku začali šmýkať autá. Vidíme sa o rok, znova na Košútke. Dovidenia.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!