DC Helter Skelter 2022 – to najlepšie, čo tu máme
Nedeľa 10. Apríla 2022
Autor: Boardlife
Foto-video: Kvetko
0 komentárov

DC Helter Skelter 2022 – to najlepšie, čo tu máme

Sezóna od sezóny sú rozdielne. Snehové podmienky, pandémia, obmedzenia, chuť organizátorov organizovať preteky a ďalšie premenné. No a tak sa stalo, že sme dve sezóny tu veľa toho nemali. Našťastie sa doba mení a aj v sezóne 2021/2022 bolo zopár akcií, na ktoré budeme spomínať.

Jednou z nich je už tradičná akcia v stredisku Jasná, presnejšie v DC Snowparku Jasna, ktorý nájdete na Otupnom. Chalani vždy ku koncu sezóny pripravia DC Helter Skelter. Verím, že väčšina z vás vie o čom je táto akcia, ale pre tých čo nevedia, tak len, že je to peklo! Po všetkých stránkach a v tom pozitívnom slova zmysle.

Zaujímavá a netradičná trať, netradičná forma hodnotenia a hlavne aj všetko kolo. V skratke ide o to prejsť čo najrýchlejšie kreatívnu trať a nezabúdať pri tom na freestylové srdce. Klopenky tento rok boli riadne kúsavé a preverili každý stavec a vytečenú platničku. Mocné, no ak si nedrepoval tak ti nohy rozmixovalo po prvých troch klopeniach a rovno ťa vypľulo. K obtiažnosti trate prispelo aj aprílové počasie, kedy sa najskôr všetko roztopilo, potom popršalo, zamrzlo, nasnežilo.

Nasledovala brána do pekla, lebo všetci čo nejazdia DC Helter Skelter pôjdu do lyžiarskeho pekla (lyžiarske peklo = najpomalšia sedačka, plytký a úzky svah, vietor a denný lístok za 99€), cez ktorú sa skákalo a ak si dobre pamätám, tak Boris cez ňu šúpal 360. Následne dve veľké klopenky, nech si precvičíš svaly brušné bočné vnútorné a hybaj na tri kickre. Boli o niečo menšie ako počas sezóny, však posledné dni zmokli, no točiť sa na nich dalo pohode. Nasledoval dlhý box, miniklopenka do vyhadzovačky na červenú rúrku, platforma s rovnou dvojtrubkou a na záver funboxík obľúbená to backflipová prekážka. Krásna, kreatívna, dlhá, no náročná trať.

Štartové pole bolo šíre. Od západu, po východ, od báb po chalanov, od detí po starších pánov v rokoch od nováčikov po legendy a tento rok prišiel veľký zástup riderov z Poľska na čele s olympijskou legendou, členom Ligocki mafie – Michalom Ligockim. Dokopy 74 riderov. Krása a nádhera. Inštrukcie boli jasné, čo najrýchlejšie prejsť trať, dať triky, neobísť prekážku a rešpektovať slalomové pravidlá. Keďže je to free súťaž, riders meeting odignorovala väčšina riderov a tak sa občas stalo, že niekto neprešiel tú prekážku čo mal, alebo zle obišiel bránku. Nuž plusové sekundy sa na neho tešili. Rovnica bola jasná. Výsledný čas = čas v cieli – sekundy za triky a štýl + nesprávne obídenie prekážok, bránok.

DC Helter Skelter v Jasnej nie je len o naháňaní času, vypadávaní z klopeniek, skákaní, ale aj o super zábave, stretnutí kamošov, dobrom jedle hlavne burgru od Ivanových minútiek, piva z Garáže, trocha tvrdšieho od Jamesona, Red Bull. Miesto a čas, kde sa stretnú ľudia, čo by sa inak asi nestretli. Chalani z parku aj s výpomocou od chalanov z Ridersparku z Doniek urobili kus skvelej roboty, ako by povedal pán R.F. Patrí im veľký rešpekt.

Kvalifikácia sa odjazdila na jedno kolo, keďže vás bolo ako hadov. Do rytmu hrala ďalšia legenda legiend a to Dj Ľudko Snovák. Jeho Slayer bol počuť až na štart... skoro. Do finále sa dostalo 14. najrýchlejších. Nakoniec v ňom štartovalo 13 chalanov. Milan Purdeš tiež už nie je najmladší, aj keď mu to stále jazdí, prenechal svoje miesto Rybovi. Tomáško Hafner tiež nie je najmladší a stále mu to jazdí, no na poctivom tréningu ho vytrestala klopenka a on sa už na štart finále nedal dokopy. Finále dve jazdy, lepšia sa počítala. Medzi freestylermi boli dvaja jazdci s menami, ktoré pamätajú tie najlepšie boardercross časy na Slovensku. A tak Ligocki, Hubka, Zvarík, Karolčík, Blaško, Rákoczi, Tatarka, Bízik, Jósza, Brziak, Vanik, Rybanský a Kríž odpálili finále.

Veľkolepé onebesenie, no najviac sa povenujem prvej trojke. Víťazom sa stal legendárny poľský rider, účastník dvoch olympiád (tá z matematiky sa neráta), organizátor banked slalomu v Poľsku a to Michal Ligocki. Najrýchlejší čas v kvalifikácii, najrýchlejší čas vo finále a stihol pri tom točiť do dvoch strán. O tom, že držal v rotácii najdlhšie grab, mal čisté dopady snáď ani hovoriť nemusíme. Vidieť, že je to pán jazdec zo starej školy. Druhé miesto bral Boris Karolčík, ktorý v tesnom súboji zdolal tretieho Martina Blaška. Borisov lepší čas verzus Maťove lepšie triky. Každopádne zaslúžená trojka. Čo na záver? No žúrka na svahu, žúrka na Liptove v Retro Bare do rána. Bolo to krásne a nádherné. Ďakujem za bohatú účasť, prácu shaperov, podporu strediska a partnerov, sponzorov a vlastne ďakujem všetkým, čo sme sa stretli na akcii. Latka sa dá vždy posúvať vyššie a vyššie. Vidíme sa o rok!

DC Helter Skelter 22 podporili prácou, finančne, skúsenosťami, materiálom, cenami, pitným režimom, potom a ešte rôzne inak a okrem iných aj: Shaperi zo snowparku v Jasnej, stredisku a samozrejme sponzorom DC shoes USA, Demänovská Dolina, Jasná, Intersport, Spotrby, Oakley, Stance, Jameson, Ivanové Minútky, Garaž, Mutton, Red Bull.

Foto: Kvetko

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: helter skelter jasna DC

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!