FIS Európsky pohár 2015 na Štrbskom Plese
Nedeľa 29. Marca 2015
Autor: Boardlife

0 komentárov

FIS Európsky pohár 2015 na Štrbskom Plese

Už je tomu nejaký ten rok, kedy sa finále FIS Európskeho pohára organizuje na Slovensku v stredisku Štrbské Pleso. Ideálne podmienky na výstavbu slopestyle trate vznikajú po odjazdení Sony Xperia Snowboard Festu, keďže po ňom zostanú krásne spomienky a kopa snehu. Tak tomu bolo aj tentoraz koncom marca v netradičné dni.

Tréning na novo vybudovanej trati o ktorú sa postaral Matej Matys začal v nedeľu a na pondelok a utorok boli prichystané preteky. Slopestyle trať obsahovala jibovú platformu s rovno-kink rúrou a hokejkovým street railom. Následne ste si mohli vybrať s dvoch skokov (10m table a cca 4m table) a na záver to bola skoková platforma so skokom s table cca 8m. Slušný slopestyle na Europa Cup úrovni.

Oboch súťažných dní sa zúčastnilo cca 50 riderov a rideriek z krajín ako Česko, Rakúsko, Litva, Rusko, Poľsko, Fínsko, Chorvátsko, Slovinsko, Srbsko, Bielorusko, Taliansko, Bulharsko a samozrejme zo Slovenska. Slušná skupina na Štrbskom. Z našich ste na trati mohli vidieť v ženskej kategórii Zuzku Medlovú a v chalanskej Dávida Kordiaka, Mateja Matysa, Mateja Dolníka, Lukáša Droppu, v prvý deň Borisa Karolčíka. Zapojili sa aj mladíci Dávid Trnovský a Samo Jaroš.

DEŇ 1 - Vrhnime sa hneď na prvý súťažný deň počas ktorého sa okrem FIS EC odjazdili aj Majstrovstvá  Slovenska. Jazdilo sa na dve kvalifikačné jazdy a do finále postupovalo 12 chalanov (6 z každého z dvoch heatov) a 5 dievčat. Z našich jazdili nasledovne: Matej Matys v kvalde cabová 27 do rúry za tým Cab 900° tail a Bs 720° mute  v peckách. V druhej jazde zmenil na druhom skoku rotáciu a vytočil Fs 900°. Na postup do finále mu to stačilo. Boris Karolčík príjemne jibol, pridal SwBs 540 a veľký Fs 720° a postupoval taktiež. Prekvapil mladý Dávid Trnovský s lipslide, veľkou Bs 360°nose to tail grab a vyšla mu po 1x aj Bs 720°. Škoda, že má Dávid naskákané len BS rotácie. Nedarilo sa Matejovi Dolníkovi, ktorý k svojmu jibu pridal len WC flip a revertnutú 7. Lukáš Droppa taktiež nemal svoj deň a riadne popadal. To isté platilo aj o Dávidovi Kordiakovi. Druhý mladík Samo Jaroš pridával k stylo jibu aj Bs 720° no neostávala mu rýchlosť na druhý skok. Do finále tak išiel Matys a Karolčík. Zuzka Medlová postúpila taktiež, aj keď z odretými ušami a s transfer borom, rovným indy a revertovaným Bs rodeom.

Finále prvého dňa. Stretli sa v ňom rideri ako: Gyosharkov (BUL), Horák (CZE), Lindmoser (AUT), Zulian (ITA), Petrusevic (LAT), Maty (SVK), Lauzi (ITA), Indrist (AUT), Karolčík (SVK), Maffei (ITA), Porkert (CZE) a Tokarczyk (POL). Najlepšie zajazdil Bulhar Petar Gyosharkov s čistou SwBs 900° a Bs 900° tailgrab. Druhý skončil Petr Horák s čistým stylo jibom a obrovským Cab 900° a Bs 900°. Tretie miesto bral nespokojný Alois Lindmoser s Fs 1080° s hand touchom a Bs 900° mute. Z našich najlepšie skončil Matej Matys na 6. mieste a tak sa stal Majstrom Slovenska vo freestyle snowboardingu. Boris Karolčík skončil deviaty kedy highlightom jeho jazdy bola veľká SwBs 720°. Zuzka Medlová sa vo finále neposunula vyššie a skončila na piatom mieste, keď nezastavila rotáciu v rodeu. Prvenstvo si vyjazdila Kačka Vojáčková za Cab 540° a Bs 360°. Ešte doplníme umiestnenie našich chalanov mimo finále 20. Dávid Trnovský, 24. Samuel Jaroš, 27. Matej Dolník, 33. Lukáš Droppa a 34. Dávid Kordiak.

DEŇ 2 - Aj v utorok pokračoval FIS EC druhým pretekom. Naša výprava bola ochudobnená o Borisa Karolčíka, ktorý musel ísť nakladať kamión. Rovnaká trať, ale iný formát. Všetci jazdci ali jednu jazdu, z poradia sa vybrali piati najlepší, čo šli do finále. Ostávajúci mali ďalšiu jazdu a z nich sa vybrali ďalší piati najlepší. Z prvého kola postupovali len zahraniční, no z druhého to boli Matej Matys a Dávid Koridak.

Finále sa išlo na dve jazdy. Tu sa podarilo super zajazdiť Dávidovi, ktorý zajazdil obrovský Cab 900°a Fs 720°. Matejovi Matysovi už dochádzali sily a tak jeho triky nevyzerali tak, ako sme boli zvyknutí. Vyhral Emil Zulian z Talianska s Halfcab do railu a 180 out, Cab 900° double grab a jazdu končil čistou BS 1080°. Druhé miesto bral Alois Lindmoser s back to back 10, bohužiaľ tá prvá nebola čistá a tak len druhé miesto. Takže: 1. Zulian, 2. Lindmoser, 3. Horak, 6. Kordiak, 7. Matys, 17. Dolník, 19. Trnosvký, 26. Droppa a Jaroš.

Babská kategória mala podobný priebeh ako včera. Kateřina Vojáčková jednoznačne prvá a za ňou baby s otočenými trojkami. Naša Zuzka Medlová skončila na šiestom mieste z ôsmich rideriek. Podarilo sa jej otočiť Bs Rodeo na veľkom, no bohužiaľ jej nevyšla rýchlosť na druhý. Minimum na lepšie umiestenie v babskej kategórii sú ustáte 360° rotácie.

Takže to bol dvojdňový Európsky FIS snowboardový pohár 2015 na Štrbskom Plese. Myslíme, že sme pre účastníkov z viacerých krajín pripravili kvalitný pretek na Európskej úrovni. Snáď sa vidíme aj rok.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: fis strbske pleso

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!