Fridge Festival Vienna 2013 – barack pálinka s wiener schnitzlom
Štvrtok 05. Decembra 2013
Autor: Boardlife
Foto-video: Kristián
0 komentárov

Fridge Festival Vienna 2013 – barack pálinka s wiener schnitzlom

Reporty z Fridge Festivalu, ktorý sa konal po minulé roky v Budapešti doteraz zaobstarával Peter Kubaľák. Rozprával o nádherných maďarských dievčatách, pohostinnosti, litroch pálinky a kilách čabaj klobásy. Chcel som tieto Kubaľákové tvrdenia potvrdiť, alebo vyvrátiť a tak som sa vybral na Fridge Festival aj ja. Trocha smola, že v roku 2013 prebehla snow/ski časť vo Viedni. V Budapešti sa skákalo na skútroch. Tak a ako bolo?

Fridge sa minulý rok nekonal a tak som očakával, čo si chalani a baby vymyslia teraz. Prekvapili. K Budapešti pridali aj Viedeň, čo ma potešilo, keďže je cca 50 km od Bratislavy. Okrem snowboardingu a freeski sa na festivale konajú koncerty a partys. Počas týždňa som na fáči sledoval ako rastie kovová konštrukcia, naváža sa sneh a pribúdajú mená do riders listu. Ten bol taktiež nabitý, tak ako hudobná časť.

Po minulé roky sa akcie zúčastňoval aj náš Matej Matys, no tentoraz bol mimo Európy a tak som sa mohol tešiť len na zahraničných. Z Čiech prišli Dušan Kříž, Jan Nečas a Petr „Horis“ Horák. Zo zahraničných zaujali Kyle Mack (USA), Tor Lundström (SWE), Alessandro Boyens (GER), Sven Thorgren (SWE), Kevin Bäckström (SWE), Mathias Weissenbacher (AUT), Tim Kevin Ravnjak (SLO), Marko Grilc (SLO), Markus Kleveland (NOR), Antoine Truchon (CAN), Aljoša Kri vec (SLO), Matevz Pristavec (SLO), Kim Rune Hansen (NOR) a ďalší. Podľa mňa predstavitelia kvalitného európskeho snowboardingu. Nikto neočakával top najlepšie mená na 4* WST akcii a ešte k tomu mestskom skoku. Jazdci boli rozdelení na dva heaty. Každý heat mal svoj tréning a neskôr aj kvalifikáciu. Do finále postupovalo osem najlepších riderov z celého štartového pola. 

Ešte sa vrátim k samotnej súťaži. Na Donauinseli vyrástla slušná konštrukcia so skokom a kratším, no dostatočne prudkým dopadom. Jazdec musel vrátiť trik na 100%, čas a priestor na chyby nebol. Neočakávali sa brutálne triple, skorej štýlovejšie triky. V areáli sa nachádzalo ešte veľké pódium pre hlavné koncerty, množstvo stánkov s aklom a jedlom, party stan veľkých rozmerov, mikrorampa pre skaterov a tak ďalej. Systém platenia bol taktiež zaujímavý. Nedalo sa nikde platiť cashom, len špeciálnou kartou, ktorú ste si mohli na viacerých miestach festivalu nabiť. Zaujímavé, no mne sa to osobne moc nepáčilo. 98% stánkov bolo maďarských, maďarské pálenky, juhoslovanské jedlo. Taký malý maďarský ostrov vo Viedni. Stretol som dokonca známych z Budapešti ako Sandru Fränk, Lukáša Trsa, Adama Horvatha, ale aj Seppiho Schöllera, Roba Matheru a ďalších. Aspoň niečo. 

Vrátim sa však k jazdeniu. Kvalifikácia sa ešte odjazdila za denného svetla, aj keď moc toho svetla v pochmúrnom sychravom počasí nebolo. Dve kvalifikačné jazdy a koniec. Ďalej bohužiaľ nepostúpili bratia Jan NečasDušan Kříž. Škoda, obaja určite na to mali, avšak dnes to nevyšlo. Pre úplnosť treba spomenúť, že ustávať triky na tak malom mieste, akým bol dopad a dojazd je veľmi obtiažne. Väčšina jazdcov ustála len jeden z dvoch pokusov a naozaj veľa bolo tých, čo neustáli ani jeden. Jediným postupujúcim Čechom do finále bol Petr Horák s jeho istotkou a to Cab Double Cork 1080. Obe jazdy a obe ustáte! (fotka údivu z pribežného prvého miesta hovorí za všetko).  Ďalší postupujúci z heatov boli: Kim Rune Hansen, Antoine Truchon, Mathias Weissenbacher, Tor Lundström, Aljoša Krivec, Kyle Mack, a Markus Mathis. Veľkým prekvapením bol neúspech riderov ako Tim Kevin Ravnjak, Sven Thorgren, alebo Marko Grilc.

Pravdu povediac, jazdcov stretávam pravideľne na väčších európskych akciách, no na čo som sa extra tešil boli kapely. Grandmaster Flash, Dub FX, Freestylers, Pendulum a hlavne The Prodigy boli pre mňa naozaj ťahákom. Koncerty boli rozdelené na dva dni, keď v piatok jazdili doskári a v sobotu bambuskári. Ľudí bolo mega, ale len v neskorších večerných hodinách. Škoda že na Freestyler ich prišlo pomenej, však začínali ako prví. No a asi najlepší koncert predviedli Pendulum a The Prodigy. Masaker! Koncerty končili niekedy okolo 22:30, keďže po nich vždy nasledovalo vyhlásenie víťazov v jednotlivých kategóriách na hlavnom pódiu. Kto mal chuť žúrovať do rána, mal k dispozícii obrovský party stan aj s djs.

Prichádza finále. Osem najlepších, tri jazdy. Konečne aj divákov viacej. Seppi hajpoval náladu rôznymi zábavnými hláškami a nemusíte mať perfektnú nemčinu, aby ste ich pochopili. Tak ako som spomenul na začiatku, veľký problém bol s ustátím trikov. Vo finále sa to vypomstilo práve Horisovi, ktorý neustál nič zo svojich pokusov a tak skončil na poslednom ôsmom mieste. Myslím si však, že bol čiastočne spokojný. Ďalším smoliarom vo finále bol Slovinec Aljoša „AK“ Krivec, ktorému sa taktiež nepodarilo zajazdiť, to čo si zaumienil. Najväčší boj sa strhol medzi mladým Američanom Kyle Mackom, ktorý dával štýlový Backside Doble Cork 1080 s japan grabom a Nórom Kim Rune Hansenom. Kyle viedol po prvých dvoch skokoch, no Kim Rune ho posledným skokom súťaže predbehol. Switch Backside Double Corkem 1080 naozaj krásne! Napínavé finále ako gate až do konca.

Napätie opadlo, išlo sa žúrovať. Česká partia si to naozaj užívala. Pivko, sendviče, vodečka, redbulík, red bull voda. Koncerty vrcholili. Unavený, ustatý som sa pomaly pobral domov. Čo na záver? Super, že sa takéto niečo vo Viedni zorganizovalo. Nepamätám sa na podobnú akciu vo Viedni. Skok bol postavený asi najlepšie ako išiel, no zišiel by sa dlhší dopad a dojazd. Príjemná atmosféra a maďarskí organizátori snažiaci sa o čo najlepšiu akciu. Občas sa vyskytlo zopár drobností, na ktoré by si v budúcnosti mali dať bacha, ale vo všeobecnosti fajn. Snáď sa vidíme aj budúci rok.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!