Utorok 29. Marca 2011
Autor: Kristián

0 komentárov

Interview Maťo Matys a Dušan Bízik

Pretekový ošiaľ na Slovensku skončený, nasledujú už len pohodové akcie. Víťazom pohára sa stal Matej Matys s 366.69 yetíkmi, ktoré získal na rôznych preliezkách v troch zábavných parkoch. Matej sa tak stal už po ôsmy krát Majstrom Slovenska vo freestyle snowboardingu. Nasledoval ho Dušan Bízik s 364.12 yetíkmi, ktoré taktiež získal lezením, šmýkaním sa a inými rôznymi huncútstvami na pieskoviskách.

MATEJ MATYS (Quiksilver, DC, O2, Union, DaKine)

BLF: Ahoj Maťo, tak ako hodnotíš celkovo túto sezónu z pohľadu tvojho jazdenia, zajazdil si to čo si chcel, alebo sa ti niečo nepodarilo podľa tvojich prianí?
Matej: Táto sezóna bola náročná, veľa zlých pretekov nie len doma, ale aj v zahraničí. Celé sa to začalo už začiatkom februára v Turecku na univerziáde, kde mi zrušili pretek a 6 dní som ležal v posteli chorý. Aj zranení bolo viac ako po ostatné roky, nebolo to nič príjemne, vyhodené stavce medzi lopatkami, nalomený prostredník v kĺbe a dosť často som bol chorý. To ma všetko ovplyvňovalo. Možno aj preto som sa neposunul o toľko ďalej ako som chcel, ale ešte nie je koniec zimy a mňa konečne znova začalo baviť jazdenie.

BLF: Kde sa ti túto sezónu na Slovensku jazdilo najlepšie?
Matej: Určite na Donovaloch, je to park v ktorom si dáš v jednej jazde veľa trikov, plus chalani ako Janko a Rišo vedia čo robia, starajú sa o park každý deň napriek takej zime akú sme tu mali. Samozrejme aj páni ratrakári boli a sú veľkou súčasťou parku, bez nich by sme tiež nemali upravený park. Teda chcem sa poďakovať všetkým, ktorý na tom parku pracovali a to v akejkoľvek podobe, lebo je to najlepší park u nás!
DUŠAN BÍZIK (Bataleon, Love, Holden, Ashbury, NewSpirit)

BLF: Ahoj Dušan, tak ako hodnotíš celkovo túto sezónu z pohľadu tvojho jazdenia, zajazdil si to čo si chcel, alebo sa ti niečo nepodarilo podľa tvojich prianí?
Dušan: Túto sezónu som chcel viac jazdiť, užiť si zimu, ale snehu nenapadalo. Tak zas to bola víkendová parková sezóna, keďže sa jazdilo len v parkoch + každý v práci, alebo škole a zostali už len víkendy. Nenávidím jazdiť sám.

BLF: Kde sa ti túto sezónu na Slovensku jazdilo najlepšie?
Dušan: Na finále na Donovaloch, keď prestalo fúkať sa to konečne dalo užívať. Bez hrotenia sa fajn jazdilo aj vo Valčianskej doline a užil som si to aj na Dachu na začiatku sezóny. A prečo? Jednoducho z týchto pojazdov mam dobrý pocit, žiadne nepotrebné hrotenie a jazdenie s kamošmi. Proste sa mi to tak vrylo.

BLF: Do posledného preteku na Donovaloch si viedol rebríček, veril si si na Donovaloch?
Dušan: Ja si verím vždy. Maťo nás všetkých naučil, že na Slovensku sa nechodí na súťaže po víťazstva a každý si len príde zajazdiť svoje a trošku sa hecnoť s kámošmi.

BLF: Kde sa ti jazdilo mimo Slovenska najlepšie a prečo?
Matej: Hintertux, tento rok bol park tiež pripravený oveľa lepšie ako po minulé roky. Ešte nás čaká BŠSS a to je náklad najväčší, tento rok je téma SPACE, asi bude veľa ufónov na svahu.

BLF: Nejaké nové triky v tvojom podaní?
Matej: Zatiaľ len do bagu, ktorý bol na Donovaloch, chce to ešte čas.

BLF: Čo hovoríš na Slovenský pohár tento rok?
Matej: K tejto otázke sa dá písať veľa, k organizácii sa vyjadrovať nebudem. Môj názor je, že Slovenský pohár z ktorého má vzísť majster Slovenska by mal byť na úrovni Donovalov čo sa trate týka, tento rok som mal pocit, ako keby sme sa vrátili do doby, keď sme sa učili snowboardovať, malé skoky, malé prekážky. Kopec ľudí bude hovoriť „on nevie džibovať“, nevie prehrávať, nevie skákať, lebo skáče už 5 rokov to isté na závodoch. Nech si každý hovorí čo chce, je to jeho názor, ale ja som za to nech sú aj raily a skoky v slopestyle, ale nech je to veľké a nie hodené na zjazdovke s veľkosťou po kolená. Keď som mal 16 rokov a jazdil ešte Pstruna a Zelo, to boli chalani, ktorý vedeli džibovať aj skákať, mali sme pretek vo Vrátnej a tam bol mega veľký rainbow, jazdili sme ho a mali sme z toho radosť, lebo bol naozaj veľký a mali sme z toho radosť, ale dnes nechápem prečo, organizátor dovolí odjazdiť závod v parku o ktorom všetci hovoria že je pre deti.
Je tu aj druhá vec, a tou je pricemoney, každý ti povie, že robíš snb kvôli peniazom , ale nech mi vysvetlia ako si jazdec má zarobiť na jazdenie či už u nás, alebo vonku, len keď jazdíš sa môžeš posúvať ďalej a byť lepší. A zaujímalo by ma koľko z tých ľudí príde za maminou, alebo ocinom doma a povedia im „oci dáš mi zajtra peniažky? chcem isť jazdiť“.
Pricemoney 100 e na Slovenský pohár to je čo? 10e štartovné, 30 e benzín, 10 e obed, 30 e ubytko, 20 e lístok na vlek, no a koľko ti z tých 100 e ostané? No presne h.....
Nech sa skúsia organizátori zamyslieť aj nad tým. Len na porovnanie, za Martinčeka sa na Slovenskom pohári dalo vyhrať celkovo 2.700 euro pre prvého, dnes ak vyhráš 4 preteky tak máš 450 e telefón, model auta a čajník.
BLF: Kde sa ti jazdilo mimo Slovenska najlepšie a prečo?
Dušan: Na tom Dachsteine. Bol tam super sneh, na ten prírodný sa nič nechytá. Super park a Rado Dubový s Peťom Zborovským a to sa nedá nesmiať.

BLF: Nejaké nové triky v tvojom podaní?
Dušan: Každý rok si vymýšľam srandičky na vyplnenie všedných dní. Tento rok sa okrem toho litra na skoku, podarilo pár nových vecičiek do street railu. Vždy to závisí od prekážok, keď je niečo nové bez stereotypu, sú aj nove triky. Keď je inšpirácia v nových ľuďoch, takisto máš námet na nové triky. Uvidíme čo to dá na BSSS.

BLF: Čo hovoríš na slovenský pohár tento rok?
Dušan: Tak ja berem každú snahu o zorganizovanie snb akcii ako plus, nikdy sa ti nepodarí spraviť 100% akciu, iba akciu o ktorej budú hovoriť ľudia že je naj..

BLF: Akých mimoslovenských akcií si sa tento rok zúčastnil?
Dušan: Pleasurjamu, respektíve otváračky snowparku na Dachsteine, a Freeride Just Ride na dolnej Morave, kde som bol reprezentovať Bataleon snowboards a okrem jazdenia, učil skokuchtivých ľudí skákať.

BLF: Chystáš sa na nejaké akcie mimo SK ešte túto sezónu?
Dušan: Tak zatiaľ to vidím len na BSSS a ak všetko vide, tak Spring in da park, ale asi sa to kryje s akciou v Tatrách.

BLF: Užil si si zábavy aj mimo pretekov?
Dušan: Ježiš a koľko, veď mám frajerku. Ale aj s Jogim na afterkach, ktoré bez Rada Dubového do páru, sú nudné, že hej.

BLF: Ako sa cítiš po Donovaloch, majstrovský titul ti ušiel len o vlások?
Dušan: Zima sa končí tak je to také pochmúrne ale ide jar a to je nový život... Titul? On tam bol? Som si myslel. No ale neboj sa, chlieb by tým nezlacnel, vôbec mi nechýba. Hádam Maťovi pomôže.

BLF: Akých mimoslovenských akcií si sa tento rok zúčastnil?
Matej: Už spomenuté zrušené Turecko, bol som aj v Poľsku, Slovinsku, Maďarsku. Zopár akcií som vynechal kvôli zraneniam.

BLF: Chystáš sa na nejaké akcie mimo sk ešte túto sezónu?
Matej: Burton Špindl Spring Session, bude to úlet a kto môže nech tam ide!!!

BLF: Čo hovoríš na úroveň jazdenia tvojich spolujazdcov? Dušan Bízik, Kubo Brziak. kto bol pre teba tento rok najvážnejším konkurentom?
Matej: Myslel som si, že Kubo pôjde po Štrbskom Plese minulý rok hore a bude jazdiť viac skoky, zatiaľ sa tak nestalo, neviem prečo, Dušan jazdí dobre, na malých prekážkach a railoch. Za najväčšieho súpera som pokladal a aj pokladám Janka Tatarku, hlavne preto, lebo Janko vie zajazdiť veľa vecí a nerobí mu slopestyle problém, proste veľa trikov v jednej jazde, škoda že nejazdí závody. A prekvapil ma Maťo Dolník, na Zuberskej foršte aj Blcha, ktorý začína mať konečne rýchlosť, aj Ryba jazdí super.

BLF: V kuloároch koluje informácia, že na pohárových pretekoch v Jasnej ti bolo kvôli zle umiestnenému dresu znížené hodnotenie, čo je na tom pravdy?
Matej: Mal som dres naopak, ako tichý protest proti trati na ktorej sa práve tento pretek šiel, pripadal som si ako na deckom ihrisku, či na tom niečo bolo neviem, ale veľa ľudí mi hovorilo, že siedme miesto je blbosť. Teraz ma to už netrápi.

BLF: Kam by si chcel posunúť svoje jazdenie budúci rok?
Matej: Určite by som chcel oveľa viac jazdiť, a byť lepší. Začať znovu jazdiť Svetový pohár a aj Európsky.

BLF: Letná príprava? Leto? Plány?
Matej: Príprava bude, zatiaľ ešte presne neviem ako bude vyzerať, ale rád by som bol väčšinu leta na snehu.

BLF: S kým sa ti najlepšie jazdí na Slovensku?
Matej: Janko Tatarka, Ryba, Blcha :)

BLF: Ako sa ti inštruktorovalo na O2 campoch?
Matej: Super, tento rok sa konečne objavil nový talent, zatiaľ má len 9 rokov a ide mu to skvelo. Rád poradím komukoľvek a je super, keď ti môže niekto skúsený poradiť . Potom je učenie oveľa jednoduchšie, rýchlejšie. Myslím si, že O2 rookie campy majú veľký význam v napredovaní snowboardovej mládeže u nás a môžeme byť radi za takúto možnosť. Bolo úžasné vidieť, ako sa decká za jeden týždeň naučili kopec nových trikov, alebo si odstránili chyby pri jazdení, alebo sa naučili jazdiť od základov. O2 patrí aj za mňa jedno veľké ďakujem.
BLF: Čo hovoríš na úroveň jazdenia tvojich spolujazdcov? Matej Matys, Kubo Brziak,...... kto bol pre teba tento rok najvážnejším konkurentom?
Dušan: Jazdia fajn, ale ako konkurenciu neberiem nikoho, rád si zajazdím s každým, kým je pri tom zábava je to fajn, keď si chce niekto niečo dokazovať kazí mi to náladu. Najzdravší hecung je s Radom Dubovím, Maťom Dolníkom, Jankom Kulihom alebo Andym Haugvadom, ale tak s mini jazdím najčastejšie, zvyšok stretávam hlavne na súťažiach.

BLF: Kam by si chcel posunúť svoje jazdenie budúci rok?
Dušan: Takété veci nechávam vždy na náhodu, málokedy si poviem, že chcem jazdiť ten a ten trik a idem ho jazdiť. Proste je fajn deň, náhodou zahraníš, spravíš kotrmelec a hups, nový trik je na svete a ani nevieš ako. Potom to skúsiš zas a je to. Alebo ťa niekto inšpiruje napr. trikom na raily, skúsiš to a ide to. Ale hlavne by som skúšal veci, kde vieš dať štýl a nie rozhádzane ruky a vývrtky vo vzduchu ala piruleta salkov.

BLF: Letná príprava? Leto? Plány?
Dušan: V lete tradične ako skoro každý slovenský snowboardista pôjdem pracovať, aby bolo za čo jazdiť cez zimu. Nemá každý takého sponzora, ktorý mu zimu hradí a leto môže stráviť na banánovníku, prípade odolávať zemetraseniam niekde na Haity. A príprava tradične vo voľnom čase na pive, prípadne niekde s chalanmi na skate tripe, niečo vymyslime.

BLF: S kým sa ti najlepšie jazdí na Slovensku?
Dušan: V poslednej dobe jazdím najčastejšie asi s Jankom Kulichom, navzájom sa čekujeme a celkom nám to ide, sem tam si vymeníme frajerky, pripadne lístok na vlek ...

BLF: Čo by si zmenil a čo nechal na pohárových pretekoch na Slovensku?
Dušan: Chcem tam pivo a klobásky, a toho piva viac. Len nech nazamrzne pípa. A nechal by som rozhodcov jazdiť vždy pred tréningom na súťažnej trati, ako sa to robí na brake dance akciach, aspoň by bola šowka, či? Kristián: Určite, som za.

BLF: Odišiel si ako druhý jazdec na pohárových pretekoch 10, plánuješ budúci rok viacej takýchto rotácií, a ako si sa cítil po odídení triku?
Dušan: No počul som, že „liter, čistý liter“ som odišiel ako prvý, ale tak to je jedno, ani za to ten chlieb nezlacnie. Jazdím to čo ide, keď nejde teraz, pôjde zajtra. Vo Valči je dobra karma a tam to funguje každému dobre naladenému týpkovi.

BLF: Čo by si zmenil a čo nechal na pohárových pretekoch na Slovensku?
Matej: Toto je otázka na dlhšiu odpoveď. Je dosť zásadných vecí čo by som zmenil. Napríklad hlasovanie jazdcov o tom, čo sa pôjde, chcem sa opýtať načo máme potom technického delegáta, keď o trati rozhodujú jazdi? Práve technický delegát má rozhodnúť o spôsobilosti trate. Druhá vec je meniaci sa formát pretekov. Bol ohlásený slopestyle, trať pripravená a znova sa dalo hlasovať jazdcom, čo sa pôjde, samozrejme jazdi si odhlasovali big air, lebo u nás odjazdí slopestyle dokopy 5 ľudí. Tretia vec rozhodcovia, nemôže sa stať, že rozhodcovi ujde jazda, ak áno, tak jazdec má dostať opravnú jazdu a nie pýtať sa ho čo dal. Ďalej Prize Money, už bolo spomínané v odpovedi predtým.

BLF: Aký je rozdiel medzi FIS pretekmi a klasickými pretekmi, čo máme na Slovensku?
Matej: Keď som jazdil svetový pohár, tak FIS bol vždy spracovaný na maximum, skoky boli výborné a jazdci vedeli o všetkom už deň pred pretekom. O všetkom rozhodujú rozhodcovia, technický delegát a riaditeľ preteku. U nás mam pocit, že je v tom chaos.

BLF: Odporúčaš našim jazdcom jazdiť FIS? Má to význam?
Matej: Určite áno, minimálne spoznajú nových ľudí, zažijú iný prístup, pocestujú svet, získajú body a môžu sa kvalifikovať na Majstrovstvá Sveta, alebo Olympiádu, ak na to budú mať. Keď zajazdíš dobre FIS tak aj asociácia sa o teba začne zaujímať a môžeš od nich získať podporu, čo ti následne pomôže pri trénovaní.

BLF: Užil si si zábavy aj mimo pretekov?
Matej: Jasné, zažil som najlepší týždeň jazdenia na Donovaloch, super skoky s kamarátmi, to bola tá najlepšia zábava za celú zimu.

BLF: Čo robíš pre to, aby si jazdil čo najlepšie?
Matej: Trénujem, ale chcel by som viac trénovať no zatiaľ ma v tom brzdí škola.

BLF: Stal si sa po ôsmi krát majstrom, ako sa cítiš?
Matej: Popravde mi po celej tejto zime odľahlo, väčšina pretekov nebola bohvie čo. Prírodný sneh žiadny, teda ani žiadny freeride, kde by som sa aspoň na chvíľu od pretekov odreagoval. Bolo to tento rok napínavé, ale vedel som, že ak bude slopestyle v ktorom budú aspoň dva skoky, tam mam veľkú šancu dohnať body čo som stratil. Nakoniec to pre mňa skončilo dobre a som rád.

BLF: Ako osláviš majstrovský titul?
Matej: Ešte som nad tým nerozmýšľal. Zvolím najskôr klasický spôsob oslavy, degustácia čohokoľvek až kým nezabudnem že degustujem :) hahahaha

BLF: Veril si si na Donovaloch v silnom vetre?
Matej: Hej, mne ten vietor moc nevadil, skákal som oba skoky aj keď sa hodnotil len jeden. Jazdilo sa mi super a hlavne som konečne jazdil z radosťou, lebo tá trať bola naozaj skvelá a skoky mali super air time k tomu svietilo slniečko.
BLF: Ako ti pomohlo to, že si za „mlada“ jazdil aj boardercross?
Matej: Neskutočne, nerobia mi problémy bubny na nájazde, ani vietor, ani sa rozbehnúť keď je pomalý sneh, z boardercrossu som sa naučil voskovať, pumpovať do kolien keď potrebuješ nabrať rýchlosť aj správne jazdiť po hranách alebo držať ťažisko, sú to pre ostatných možno maličkosti, ale na druhej strane, sú to veci, ktoré ti pomáhajú byť lepším, rýchlejším, máš väčší odraz atď.

BLF: Díkes Matej za odpovede a úprimnosť a nech sa darí.
BLF: Vyhovuje ti viacej slopestyle alebo big air?
Dušan: Mne vyhovuje aj jibing. Snowboarding je o nekonečných možnostiach jazdenia. Snowboardista vie dať aj púder aj zábradlie v meste. Nerobím v tom vôbec rozdiel. Treba jazdiť podľa aktuálnych podmienok a keď je raz sneh na horách, treba sa tam aj presťahovať ,aj keď posledné roky je to o naháňaní prašanu do krajín mimo Slovenska. Pablo vie.

BLF: Do posledného preteku na Donovaloch si viedol rebríček, veril si si na Donovaloch?
Dušan: Ja si verím vždy. Maťo nás všetkých naučil, že na Slovensku sa nechodí na súťaže po víťazstva a každý si len príde zajazdiť svoje a trošku sa hecnoť s kámošmi.

BLF: Bodový rozdiel medzi tebou a Maťom je minimálny, si sklamaný z druhého, alebo šťastný, že aspoň druhé miesto v pohári?
Dušan: No som skôr prekvapený, že to dopadlo pre Maťa až takto tesne. Tento rok som si splnil niečo ako sen a to hneď dva krát. Odišiel som rotáciu 1080 a 3x porazil Maťa Matysa. Môžem isť do dôchodku čo povieš. Druhý v pohári môže byť úplne hoci kto, keby jazdil pohár Janko Tatarka, tak je prvý a ja som tretí. Umiestnenie v pohári nehovorí nič o snowboardistovi.

Priniesli sme vám interview s oboma jazdcami. Matej Matys z Čadce, ako najvyjazdenejší rider zo Slovenska, niekoľkonásobný majster, ktorý berie snowboarding nie len ako príjemnú zábavu, ale aj trocha viac (za čo leží niektorým ľudom v žlčníku). A Dušan Bízik, vyjazdení chalan z Martina. 

Ešte by sme vás čitateľov chceli upozorniť, keby chcel niekto vyjadriť svoj názor, tak na to je diskusia, žiadame vás však, aby boli postrehy v rámci slušnosti a objektivity.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!