Juraj Rajčo Opalek a jeho sezóna na Novom Zélande
Streda 21. Septembra 2016
Autor: Boardlife

0 komentárov

Juraj Rajčo Opalek a jeho sezóna na Novom Zélande

Interview s Jurajom Rajčom Opalekom sme vám už prinášali. vtedy shapoval v rakúskom stredisku Flachauwinkl. Od tej doby prešlo veľa času a Rajčo je teraz na druhom konci sveta. Čo tam robí, ako sa má a ďalšie info sa dozviete v nasledujúcom interview.

BLF: Caf Rajčo, ako sa darí? Naposledy sme o tebe počuli v zime 15/16 z rakúskeho strediska Flachauwinkl, kde si robil shapera. Aká bola zima a čo sa odvtedy zmenilo?

Rajčo: Čau, zima, aj keď to zo začiatku nevyzeralo bola nakoniec super, veľa roboty ale aj jazdenia...no a po zime som sa zbalil, vybavil víza a odišiel som na Nový Zéland.

BLF: Žiadne medziobdobie doma? Hneď si odišiel z Rakúska na Nový Zéland? Ako prebiehalo hľadanie roboty? Čo vlastne na Zélande robíš a odkedy si tam. Kde bývaš, s kým bývaš?

Rajčo: Doma som strávil asi 2 týždne, dosť času na to pozdraviť našich a kamošov, vybaviť víza a booknuť letenku :) a ani som sa nenazdal a už som pristával v Aucklande, kde ma na letisku vyzdvihol kamoš a kolega z Absolut parku, Taz u ktorého som ostal prvé dva týždne a pozrel som si trocha severný ostrov, resp. jednu z časti východného pobrežia, Coromandel. Surfing, golf, rybárčenie a golf...celkom dobrý začiatok výletu. Po dvoch týždňoch som odletel na juh, do Queenstownu, kde som býval prvé dva mesiace, predtým než som sa presťahoval do Wanaky.

Na Zéland som išiel s tým, že by som aj tu rad pokračoval v práci park shapera...ale keďže tu tých parkov moc nie je a väčšina parkov má staff ktorý sa každý rok vracia, tak dostať sa k takémuto jobu nie je jednoduché...ale zase trocha pomohli kontakty a náš bullydriver z Absolut parku, ktorý predtým pracoval aj v Cardrone mi dal email na park managera v Cardrone...a aj keď nemali otvorenú pozíciu, povedal som si, že tým že mu pošlem email nemám čo stratiť...

Asi po týždni mi od neho prišla odpoveď, že by sa so mnou radi stretli, pohovor dopadol dobre a dostal som job v jednom z naj parkov na južnej pologuli.

BLF: V akom stredisku pôsobíš ako shaper (veľké stredisko? Viac parkov?), vlastne si teraz na Zélande ako shaper? Kedy začala sezóna? Ako je to so snowparkami v strediskách na Zélande. A ako v stredisku kde shapujes?

Rajčo: Pracujem v Cardrone, čo asi najznámejší rezort na Novom Zélande...v porovnaní s európskymi strediskami to nie je až tak veľký rezort, ale na tunajšie pomery je dosť veľký...park je rozdelený na viac sekcií, Big Bucks park, s tromi veľkými kickermi a niekoľko jibovými prekážkami, Stag lane kde si každý jiber príde na svoje, Antlers alley s menšími kickermi a niekoľko jibových prekážok, Lil Bucks park, pre tých najmenších a začiatočníkov, Superpipe a International pipe a Big Air...celý park sa dá jazdiť top to bottom line takže o zábavu je postarané.

Sezóna začala 11. júna a mala by trvať do 9. októbra. Tie ozajstné snowparky na Zélande by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky, ale zase snb a ski komunita je tu veľká, hlavne teda tu vo Wanake a Queenstowne. Cardrona snowpark je jednoznačne ten naj park na Zélande, trénujú tu rôzne reprezentácie a pro riders.

BLF: Ako vyzerá tvoj shaperský deň a ako vyzerá tvoj deň keď máš voľno?

Rajčo: Shaperský deň vyzerá tak, že ráno o šiestej vstávam, o 6.45 nasadnem do dodávky a okolo 7.30 sme hore v stredisku...je to tu trocha iné, než sme zvyknutí v európskych strediskách, kde majú gondolu, alebo lanovku priamo v dedine, tu treba skoro hodinu šoférovať, z toho ideš asi 15 km po prašnej ceste bez asfaltu do kopca...niečo také ako zimne pneumatiky tu nepoznajú, tak vždy keď nasneží, treba nahodiť reťaze...o 8ej sadám na lakovku a klasická otváračka parku, skontroluješ či je všetko ok, keď nasnežilo, alebo zafúkalo raily tak poodhadzujeme sneh...dáš 2 - 4 check laps v parku a o 11ej prvý reshape...po tom obed, o 13hod druhý reshape, zase nejaké tie check laps a trocha chill a o 16:00 klasická zatváračka parku a záverečný reshape...popri tom pomáhame horskej službe ak sa niekto v parku zraní a podobne...niekoľko krát do týždňa ostávame dlhšie do večera a prerábame prekážky alebo staviame nové...

A voľno, záleží podľa počasia a čí sa mi chce jazdiť...ale väčšinou trocha pospím, pojazdím, alebo idem do posilky, a občas nejaké výlety s kamošmi po okolí...na ktoré teraz budem mat viac času hehe.

BLF: Ako to , že viac času? Zmenilo sa niečo za posledné týždne?

Rajčo: Bohužiaľ áno...pred pár dňami som si zlomil kľúčnu kosť, takže to vyzerá, že sezóna na Zélande pre mňa tento rok skončila:(

BLF: Ako sa to stalo? Pri jazdení? Práci? Aké je NZ zdravotníctvo? Si stále v nemocnici a plánuješ ostať na NZ?

Rajčo: Stalo sa mi to v práci pri jazdení, heh myslím, že zdravotníctvo je tu na dobrej úrovni, postarali sa o mňa už na kopci kamoši zo ski partol, dostal som nejaký ten tramadol aby ma to nebolelo a potom som sa zviezol do Wanaky do nemocnice, kde mi spravili xray, predpísali viac tramadolu a povedali, že by to za 6 až 8 týždňov malo byt ok...

Plánujem ostať na NZ, pretože keďže sa mi to stalo v pracovnej dobe, budem na ACC, čo znamená, že aj keď som zranený a nemôžem pracovať, budem dostavať výplatu až kým sa nebudem môcť vrátiť do práce, alebo neodídem z krajiny...

BLF: Čiže 6. až 8. týždňový žúr? Čo by si si chcel ešte na NZ pozrieť, bol si aj pri oceáne, surfoval si, alebo niečo podobné?

Rajčo: Nie úplne žúr, keďže mám zlomenú kľučku...ale aspoň bude z čoho platiť nájom a nejaké tie pivá, heh. A budem mat viac času na výlety. Na juhu by som si ešte chcel pozrieť West coast, Milford Sounds a niektoré pobrežné oblasti a po sezóne si dať road trip naspäť na sever, po ceste sa zastaviť na Abel Tasman, kde jeden z mojich dobrých kamošov z Austrálie pracuje ako sea kayak guide a možno stihnúť záver sezóny ma Mt. Ruapehu. Surfovať som už stihol na začiatku môjho NZ tripu na severe, kde sa budem vracať, keďže Taz kúpil jachtu a ideme sa plaviť na ostrovy okolo Zélandu, surfovať a chytať ryby...

BLF: Ako je to s financiami. Je shapovanie na NZ dobrá zárobková činnosť, alebo je to skorej privyrobiť si príjemné peniaze a získať skúsenosti, alebo keď si spočítaš všetky výdavky tak je to čisto len o získavaní kontaktov a skúseností?

Rajčo: Povedzme si to takto...ak by som chcel zarábať veľa peňazí, asi by som si túto robotu nevybral hehe je to viac o style života, žijem v jednom z najdrahších, ale aj najkrajších miest na Zélande, robím to čo ma baví, každý deň idem do roboty s tým, že sa tam teším (nebyť toho skorého vstávania haha)...plus rôzne výdavky na výlety atď...nemôžem sa sťažovať, žijem si fajn, ale domov sa vrátim bohatý asi len na zážitky a skúsenosti...

BLF: A čo Novozélanďanky? :D

Rajčo: Novozélanďanky celkovo nie sú nejako extra hot...ale keďže je to tu taký mix z celého sveta, zachraňujú to baby z Európy, Ameriky či Austrálie :D

Ďakujeme za interview, daj sa čo najskôr dokopy aby si si ešťe užil sezónu na Novom Zélande.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: novy zeland rajco shape

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!