Line 36 – kúsok hôr v Bratislave
Štvrtok 02. Júla 2015
Autor: Boardlife
Foto-video: Peter Kubaľák, Michal Púchy, Matej Chodas
0 komentárov

Line 36 – kúsok hôr v Bratislave

Už dosť dlhú dobu sme vás kŕmili zaujímavými informáciami o budovaní zaujímavého snowboardového tréningového centra na konci Petržalky v Bratislave. Teraz prejdeme od vizualizácií a fotiek z výstavby na konečne ostrú verziu. Ako to vyzerá v Line 36?

Na Slovensku chýbala možnosť letného jazdenia, teda najmä freestyle tréningu. Nehovoríme o telocvični, trampolíne, posilke, alebo baroch, ale o čo najlepšej imitácii podmienok na jazdenie. Matej s Martinom dostali nápad (dostali ho na výlete v Japonsku), že by bolo dobré niečo podobné ako majú tam, urobiť aj na Slovensku.

Skrátime opis a vrhneme sa na podstatné. Jednoducho chalani vybudovali areál kde si môžu lyžiari a snowboardisti zaskákať aj v lete, nie je k tomu potreba sneh. Celá finta spočíva v nájazde z kief a dopadá sa do nafukovačky. Poviete si áno, dopad do nafukovačky tu už dávno bol, no len teraz sa do nafukovačky dopadá ako na normálnom dopade, do strminy. (Teda ak vám nejaký kreatívny inžinier neurobí dopad na flat a vyhlási ho za inovatívny dopad) Všetko pekne bezpečné, však sa dopadá do nafukovačky. Aby sa to šmýkalo, celý systém je podporený zavlažovaním.

Odporúčané je jazdiť v dlhých veciach, zakrývajúcich holé telo. Lebo pri dopade na holú kožu sa môžete pekne spáliť. Taktiež sa jazdí na snowboardoch s otupenými hranami. Nikto asi nebude skákať na race snowboarde s podbrusom 87°, ale aj normálne dosky sa musia kvôli bezpečnosti otupovať. O prilbe ani nehovoriac, mala by patriť k štandardnej výbave.

Areál Line 36 sa začal budovať koncom roka 2014 a prvé jazdy v ňom boli spustené začiatkom leta 2015. Nájdete v ňom tri skoky. Jeden malý, vhodný pre deti a na učenie sa. Získate na ňom skúsenosti s kefami a dopadaním do vankúša. Druhý s table cca 8,5 metra a tretí, najväčší s table cca 10,5 metra. V budúcnosti by mali pribudnúť ďalšie zaujímavé prekážky. Uvidíme.

Počas prvých dní a na Jamm Session, ktorá sa pred nedávnom konala padalo viacero zaujímavých trikov od snowboarderov, a aj freeskierov. Dávid Koridak vyrotoval a dopadol Bs double cork 1080, mladý Samo Jaroš Double Backflip. Jazdili aj Maťo Blaško, ktorý po operácii takto rehabilituje a pripravuje sa na zimu. Matej Dolník a ďalší. Počas Jamm Session bol vyhodnotený najlepší snb rider – Dávid Kordiak a najlepší Freeskier Igor Jancklulík. Získali ceny od partnerov akcie Zezula, Faction a Quiksilver. Momentálne Line 36 navštívili aj Slovinci a podľa Mateja Matysa si pochvaľovali.

Areál Line 36 nájdete na konci Petržalky v Bratislave, cestou na Čunovo (Rusovce). Nachádza sa na umelom kopci hneď veľa cesty (oproti stavenisku Slnečnice). Čo vlastne Line 36 ponúka? Projekt  Line 36 predstavuje celoročné tréningové centrum  pre freestyle jazdcov. Multifunkčné zariadenie plne prispôsobené požiadavkám a nárokom na trénovanie, zdokonaľovanie a posúvanie hraníc v oblasti freestyle snowboardingu a lyžovania, či už na skokoch alebo jibbových prekážkach.

Line 36 disponuje tromi stupňami obtiažnosti skokov. Každá z obtiažností je navrhnutá s ohľadom na výkonnostný level športovca a teda rozdelená na 3 úrovne: Poskytuje širokej verejnosti ako aj profesionálom možnosť zdokonaľovať svoje schopnosti počas celého roka bez ohľadu na ročné obdobie. Chce priblížiť freestyle snowboarding a lyžovanie verejnosti, pritiahnuť ľudí k aktívnemu športu. Vytvárame podmienky pre rýchle napredovanie freestyle snowboardingu a lyžovania.

No samozrejme každá sranda niečo stojí. 2,5 hodiny jazdenia je za 20€. Samozrejme prilba, snowboard aj snb topánky sa dajú požičať. Viac info o cenách nájdete na oficiálnej stránke www.line36.sk

Dúfame, že aj tento projekt prispeje k zvýšeniu kvality slovenského snowboardingu a freeskiingu a že si nájde kopec priaznivcov nie len z domácej, ale aj zahraničnej scény. Na záver sme položili pár otázok 11. násobnému Majstrovi Slovenska vo FS SNB Matejovi Matysovi, ktorý za celým projektom stojí a Matejovi Dolníkovi, poprednému SK snb riderovi.

BLF: AHOJ MATEJ V ČOM VIDÍŠ NAJVäČŠIU VÝHODU AREÁLU LINE 36?

Matej M.: V odbúraní strachu zo zranenia a v množstve pokusov, ktoré jazdec má. V porovnaní so snehom mäkší dopad. Menej zranení = väčší progres.

BLF: AKO SA TI JAZDILO V LINE 36? ČO SA TI NAJVIAC POZDZDÁVA NA JAZDENÍ NA NAFUKOVAČKE?

Matej D.: Tešil som sa na to celú zimu, no zároveň som sa bál, či sa na tom bude dať v pohode jazdiť. Prvé pokusy boli celkom o život, no na tie kartáče sa dá rýchlo zvyknúť. Potom už je to viac-menej o zábave a jediné čo ma odrádza od toho, aby som skákal celý deň je tých 85 schodov, ktoré vedú na štart :)

Skoky sú naozaj veľmi príjemné a nemajú ďaleko od reálnych skokov zo snehu. Určite tomu napomáha aj ten dopad, nakoľko celá trať dokonale imituje snowparkový skok. Už som jazdil počas leta na všelijakých alternatívach, no táto je naozaj najlepšia.

BLF: AKÉ SÚ HLAVNÉ ROZDIELY MEDZI TRÉNINGOM NA SNEHU A TU?

Matej M.: Sneh odpustí viac nepresnosti. Pričom dopad do vankúšov sa dá ustáť len vtedy, ak jazdec dopadne trik úplne presne, teda napríklad ak jazdec skáče bs 360 na snehu by otočil len bs 330, tak na snehu sa došuchne do 360 čo je technicky zle. Do vankúša ak chce správne odisť musí dať presne bs 360. Ale ak pretočí, alebo nedotočí, nič sa nedeje, lebo dopadne do mäkkého vankúša. Pozitívna je aj možnosť využitia vankúšov po celý rok. Rýchlejšie učenie sa nových trikov aj s dopadovou fázou. Nevýhodou je oproti snehu to, že v snowparkoch sa menia podmienky aj počas dňa a tak sa stáva, že ráno je na skok iná rýchlosť ako na obed. To sa deje aj s kefami ak je moc teplo, ale jazdec to vie eliminovať voskovaním.

Matej D.: Hlavný rozdiel je asi ten dopad. Osobne sa radšej učím nové veci skákať na snehu, no tento nafukovací dopad vás až tak moc pri nepodarenom triku nevytresce. Nevravím však, že to je úplne bezpečné. Dá sa na tom aj celkom ľahko zraniť a preto by mal každý postupovať po malých krokoch a nie hneď skúšať Quardiple cork.

Momentálne sú otváracie hodiny nasledovné:

09:00 - 11:30 a 16:00 - 21:00

Ďakujeme chalanom za odpovede a aj Mišovi "Pukačovi" Púchemu a Matej Chodas za video a Peťovi Kubaľákovi za fotky.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: line36 matys dolnik blasko jaros

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!