Na freeride len s kvalitným lavínovým vybavením
Pondelok 01. Februára 2016
Autor: PR
Foto-video: snowboard-onlilne.sk
0 komentárov

Na freeride len s kvalitným lavínovým vybavením

Stretnutie s lavínou vo vás vyvolá adrenalín skoro rovnako dobrý ako zoskok s padákom. Kto by ti to nechcel vyskúšať, unikajúc valiacej sa mase snehu, zvládať nápor paniky pri hľadaní zasypaných kamarátov, hrabať sa v ťažkej hmote prašanu a volať horskú službu... Každá zábava však niečo stojí a šťastie praje pripraveným.

K základnej výbave každého zodpovedného lyžiara alebo snowboardistu vo voľnom teréne patrí lopatka, sonda a vyhľadávač osôb (pípák), ktoré slúžia k nájdeniu už zavaleného kamaráta. Zatiaľ jediným nástrojom, ktorý dokáže brániť strhnutému človeku pred úplným pohltením valiaceho sa snehu sú tzv. lavínové (nafukovacie) batohy. 

Kvalitná lopatka sa neotáča, je ľahká, skladná, pevná a ostrá. Z Pieps Tour T navyše môžete postaviť transportné kanadské sane.

Sonda vyzerá ako tenká ale pružná a dlhá skladajúca sa tyčka. Používa sa k „prehmatávaniu“ snehu, pod ktorým by mohol ležať zavalený jazdec. Zapichuje sa hlboko do snehu pokiaľ hľadajúci nenarazí na zem alebo na niečo mäkšie – človeka. Sofistikovaná sonda Piepes Iprobe One 260 zároveň aktívne pátra po lavínových vyhľadávačoch, takže už pri priblížení hrotu k zavalenej osobe dá signál o náleze. Momentálne sa jedná o najrýchlejšiu zostavu k vyslobodeniu z lavíny. 

Lavínové vyhľadávače fungujú ako malé vysielačky, vďaka ktorým vieme zo sily signálu určiť polohu človeka v závale. S vyhľadávačom teda jazdci nechránia len svoj život ale aj život svojich kamarátov a ostatných ľudí, ktorých môžu vďaka pípaku nájsť včas. Pretože práve čas rozhoduje. Po štvrť hodine pod snehom väčšina zavalených ľudí kvôli chýbajúcemu kyslíku zomiera. Ortovox Zoom hľadá signál až na vzdialenosť 40 metrov a pri zasypaní sa prístroj automaticky prepne z vyhľadávajúceho na vysielací. 

Princíp nafukovacieho batohu vyzerá pomerne jednoducho. Pokiaľ sa freerider dostane do lavíny aktivuje si nafukovací vankúš a ten ho drží navrchu, podobne ako na vode. Od nákupu špeciálneho batohu zatiaľ môže odradzovať len cena – vrátane náplne je treba rátať s čiastkou 600 až 850 EUR.

Základným prvkom bezpečnosti ale samozrejme zostáva rešpekt k počasiu, voľbe svahu a keď už lavínu freerider strhne, tak by nemal panikáriť, ale pokúsiť sa jej uniknúť, jednoducho ísť mimo jej dosah. 

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!