Pondelok 30. Apríla 2012
Autor: Boardlife
Foto-video: Kristián
1 komentár

Raj surferov sa našiel v Čunove na umelej vlne

Určite ste už niečo počuli o raji surferov na Slovensku. Hľadal sa po rôznych lokalitách a ževraj sa stále nenašiel. My však máme veľmi dobrý tip, kde by sa raj surferov na Slovensku mohol nachádzať. Viac sa dočítate v článku.

Takto vyzerá "vlnový mechanizmus", keď ním nepreteká voda.

Pred časom začali po sociálnej sieti kolovať fotky umelej vlny. Nedalo nám a po krátkom pátraní sme sa o nej dozvedeli viacej. Vlna, teda mechanizmus vytvárajúci surfovú vlnu sa nachádza v areáli Divoká Voda v Čunove. Počas našej obhliadky vlny, sme sa porozprávali s Júliusom Kováčikom, autorom idei vlny v Čunove.

Napúšťanie vody do kanála a následné pretekanie cez "vlnový mechanizmus".

Prvé skúšky umelej riečnej vlny v podaní Jopiho a chalanov z Rakúska.

Myšlienka vzniku umelej vlny v Čunove má dlhšiu históriu. Po Európe umelých vĺn vytvorených človekom veľa nie je. Našincovi asi najznámejšia je v Mníchove. Čo tak dostať takúto vlnu na Slovensko, aby si mohli slovenskí surferi zajazdiť. Vlna však nie je určená, len skúseným jazdcom, ale aj úplným začiatočníkom.

Projekt umelej vlny je náročný, keďže neexistuje žiadny predpísaný model mechanizmu, ktorý by mal vlnu vytvárať. Na pomoc do areálu Divoká Voda v Čunove prišiel aj surfer z Rakúska, Jozef Bauer, kde sa niečo podobné nachádza. Veľkosťou však vlna v Čunove široko ďaleko dominuje. Samotná výstavba stále prebieha. Mechanizmus vytvárajúci vlnu sa stále dolaďuje, tak aby sa na nej dalo bezpečne a pohodovo surfovať. V prvom momente sme si mysleli, že vlna bude určená freestyle kajakárom, no rozhovor s Julom nás presvedčil o tom, že je primárne určená na surf, alebo wakesurf, ktorý je o trošku menší.

Princíp vytvárania vlny je teoreticky jednoduchý. Do kanála sa pustí voda o rýchlosti 13m3/s, tá prejde oceľovou nastaviteľnou konštrukciou, na ktorej sa vytvorí vlna, podobná tej v oceáne. Samozrejme jej rozmery sú menšie, ale za to je stála (kontinuálna). Ako bežiaci pás. Na takejto vlne sa dá potom jazdiť a skúšať rôzne triky.

Počas nedeľnej skúšky vlny sme zazreli fanatických surferov ako Vladimír Bachnár, Mate Hubka, Tomáš Hafner, Jopi, Maroš Nemec, Albert Diosi a ďalších.

Ak sa všetko podarí, všetko bude prebiehať tak ako si stavitelia zaumienili, tak niekedy v máji by mohla byť umelá vlna na divokej vode v Čunove spustená aj pre verejnosť. Momentálne na nej prebiehajú skúšky, ktoré sú určené čisto pre testovacích jazdcov, takže možnosť zviesť sa, tu momentálne nie je. My dúfame, že čoskoro sa spodná časť vodnoslalomárskeho areálu Divoká Voda otvorí aj pre verejnosť a prebehne tam niekoľko zaujímavých akcií.

Priniesli sme vám prvé informácie o umelej vlne na Slovensku, ktorá za priaznivých podmienok bude slúžiť množstvu fanúšikov surfingu nie len zo Slovenska. Sledujte nás aj naďalej a my vás budeme informovať, ako sa projekt vyvíja.

Foto by: Kristián/Boardlife.sk

Hodnotenie:

Komentáre

1 komentár
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!

misko
misko vyzera to fakt ze slusne... normalne neverim vlastnym ociam, ze nieco taketo sa podarilo aj na slovensku (po vsetkych tych fiaskach s podobnymi vystavbavmi - skateparkov, snowparkov a podobnych veci). fuu uz sa tesim kedy sa tam vycvachtam...
Pridané: 16:55 30.04.2012