Štvrtok 21. Februára 2013
Autor: Boardlife
Foto-video: Lulla-Števo-Robo
0 komentárov

Sony Xperia Snowboard Fest 2013 – skvelý snowboarding aj na Slovensku

Začiatky nikdy nie sú ľahké. Ani Snowboard Fest určite nezačínal ako najlepšia slovenská akcia. Postupne počas niekoľkých rokov sa však na tú najlepšiu vypracoval. Posledné roky organizátori Snowboard Festu dokazujú, že priniesť slovenskému divákovi kvalitný snowboarding minimálne európskeho formátu, nie je nemožné. Avšak Sony Xperia Snowboard Fest nie je len o jazdcoch zo zahraničia a snowboardingu, ktorý sledujeme vo videách.

Sony Xperia Snowboard Fest 2013

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Prečo? No lebo na Sony Xperia Snowboard Feste v roku 2013 sa stretli nie len jazdci našej snowboardovej scény, ale aj kopec kamarátov a známych dookola. Pekne poporiadku. Keď vznikal snb Fest, bol som ešte veľmi mladý. Bolo to pred trinástimi rokmi. Od toho času pretieklo Dunajom veľa vody. Boli aj lepšie, ale aj horšie časy. Tak ako to býva aj v našich životoch. Každým rokom však organizátori dostávali spätnú väzbu od jazdcov, kamarátov a ľudí, čo sa akcií zúčastnili. Do je veľmi dobré a potrebné, aby sa akcia posúvala ďalej a bola čoraz kvalitnejšou.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Po minulom roku, kedy sa prvý krát SNB Fest konal na Donovaloch, sa celá akcia presunula do strediska Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách. Príčiny, konflikty, typické slovenské spôsoby, ktoré zapríčinili presun opisovať nebudeme. Zimné stredisko Štrbské Pleso dostalo možnosť a využilo ju parádne. Hlavný snowfestový shaper Ľudko Snovák sa postaral o krásny skok s table 19,5 metra k hrane. Po tom, čo som si vyšliapal ku skoku a postavil sa vedľa neho, ohromila ma jeho veľkosť. Kickerbol vysoký cca 4,5 metra. Macek! Samozrejme treba spomenúť aj celý shaperský team zo Štrbského, bez ktorého by sa realizácia výstavby určite skomplikovala. Samozrejme som trocha už rozmaznaný, keďže som bol na viacerých kvalitných pretekoch najmä v zahraničí. Strach mi robila šírka skoku a užší dopad. Všetko bolo nakoniec v poriadku a jazdci ma ubezpečili, že vedia jazdiť aj na užších kickorch a nepotrebujú americké letiská. Veľké plus bol dopad. Dlhý, rozširujúci sa a hlavne s ideálnym sklonom. Vizitkou dobrého dopadu sú aj zdraví rideri. Všetci, teda okrem Maťa Dolníka, ktorý si vyhodil rameno ešte počas skoku, rideri odjazdili celú súťaž bez zranenia.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Skok parádny, veľké big up, každému kto sa pod neho podpísal. Prípravy na Sony Xperia Snowboard Fest prebiehali počas ostatných dní, no my sme dorazili až v piatok ráno. Chalani z Jägermeistra rozložili svoju staručkú Tatru. Kto by povedal, že sa z nej vyvalí pódium s celým ozvučením a barom. Ďalej sa pripravovali chalani z Red Bullu, stavali sa stany a dokonca aj Milanko doniesol svoje skrížené véčko. Kto chcel si mohol pozrieť modely snowboardov Völkl na novú sezónu. Pripravovala sa snowboardová škôlka a dolaďovali prípravy.

::: Séria fotiek Jura Boďu, ako šikovného inštruktora. :::

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Sony Xperia Snowboard Fest je najväčšou snowboardovou akciou na Slovensku už zopár rokov (keby vás náhodou niekto presviedčal, že niečo iné je naj-väčšie, tak mu neverte) k tomu zodpovedá aj príprava a organizácia. V roku 2013 akciu taktiež zdobili štyri hviezdičky WST (bývalé TTR), k tomu zodpovedajúcich 10.000 USD prize money pre najlepších jazdcov. Aha jazdci! Prišli z krajín ako Island, Švajčiarsko, Česká republika, Poľsko, Nórsko, Belgicko, Fínsko, Rakúsko, Švédsko, Južná Afrika a samozrejme nechýbalo zopár domácich zo Slovenska. Niektorí rideri sem už chodia pravidelne, no niektorý prišli prvý krát. Mená? Einar Stefansson z Islandu, Roman Hausmmann zo Švajčiarska, bratia Porkertovci, Petr „Horis“ Horák, momentálne asi najlepší český rider, Piotr Janosz, taktiež top európsky DC rider, Trym Nordgaard z Nórska, Martin Mikyska, Georgi Mihaylov z Bulharska, Dušan Kříž, Aleksi Partanen z Fínska, Tomasz Wolak z Poľska, Patrik Cinca, Martin Kalliola, Aljoša Krivec (druhý na minulom ročníku), Abbe Hjellström, Roni Rintala z Fínska, Peter Podlogar, Tobias Larsson zo Švédska, Jan Kaňurek a ďalší.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Štartové pole obsahovalo aj trojicu slovenských riderov. Prečo len traja? No asi pre to, že skákať taký veľký skok sa neodváži hocikto. Taktiež aj Rado Dubový by si ho rád skočil, bohužiaľ jeho momentálny zdravotný stav to nedovoľuje. No ak to bol ten, čo sa nezľakol najväčšieho skoku na Slovensku v roku 2013? Majstro Matej Matys, ktorý chcel určite obhájiť dobré umiestnenie z minulého roku (6. miesto). ďalším pánom na holenie bol Kubo Brziak, ktorý si chcel zaskákať na veľkom skoku. Nakoniec sa mu to aj podarilo a v celku úspešne. Tretím na holenie bol Matej Dolník. Ako dopadli chalani sa dočítame v nasledujúcich riadkoch. Piatok utiekol ako voda. Stihli sme si dať pár mediálnych jázd po Štrbskom Plese a večer hor sa na tréning. Stmievalo sa prichádzal večer.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Vyskúšať si skok pred samotnou súťažou chcela väčšina riderov. No kto ho otestuje ako prvý? Zodpovednosť na seba zobral Maťo Matys, ktorý sa vrhol ako prvý rovným skokom do dopadu. Fajn, výška, rýchlosť. Mohlo sa ísť ďalej. Následná Maťova rotácia potvrdila kvalitu skoku. Následne sa na neho vrhli aj ďalší rideri. Pomaly ale isto prichádzala stále väčšia tma, ktorú sa pokúšali rozrážať ledkové svetlomety. Jazdci si skúšali rýchlosť, rotácie a dopad. Príprava na sobotu vrcholila. Taktiež prípravy vrcholili v stredisku, kde sa dokončievali stánky, bary, vip stan, riders stan a judges statn. Rozhodcov bolo tento rok dokopy päť. Jacek Milas z Poľska, Mišo Chovan, Erik Tomašák a Kristián Tomančík zo Slovenska. Head Judgom bol tak ako minulý rok Iztok Sumatic zo Slovinska s bohatými medzinárodnými skúsenosťami. Večer klasicky prebehla before party, na ktorej zo seba uvoľnil stres Jožo Murín, no najväčšou hviezdou bol doteraz vždy slušný právnik, Juro Boďa. Veľmi príjemná beforka, ktorá končila po upozornení personálu hotela FIS, že ak neprestane mecheche, budú nútení zavolať ochranku.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Konečne finálny deň Sony Xperia Snowboard Festu. Ostávam verný tradícii a so spolujudgami si dávame niekoľko zábavných jázd. To už sa však rozbiehala novinka SNB Festu a to Young Star snowboardová škôlka. Registrované detičky dostali troch skvelých inštruktorov. Bašu Števulovú, našu známu riderku, Juraja Boďu lektora Slovenskej Snowboardovej Akadémie a Martina „Kriaky“ Petráša legendu z Mikuláša. Veľká to zábava v škôlke, kde inštruktori učili jazdiť malé detičky. Popritom sa hrali, zabávali, kreslili si a hlavne jazdili. Detská radosť sa nedá opísať, alebo napísať, treba to zažiť. Dôkazom boli úsmevy na tvárach Bašky, Jura a Kriakyho. Škôlka prebiehala v dopoludňajších hodinách, keďže poobede sa išlo na snowboarding vysokej kvality.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Počas celého dňa na Štrbskom Plese pribúdali ľudia. Buď išli jazdiť, alebo si prišli pozrieť akciu. Kto nejazdil (lebo pod vplyvom sa nejazdí) si mohol vychutnať namrazeného Jägermeistra z Tatry, alebo aj ďalších barov. Komu došla energia, dobil si ju v Red Bull baroch. Všetko ako má byť. Aha, a hudba čo? O tú sa kvalitne staral Apko, ktorý vystriedal Ľudka Snováka. A čo robil Ľudko? Spoluspeakoval s Pablom z Jägru. Chalanov som počul spolu speakovať 1x, no išlo im to super. Vyhlasovali rôzne súťaže so slaninou, alebo 15 timi pohárikmi Jägra. Veľká švanda. Apko púšťal hity rôznych časových období a tak sa na svahu zabavili zástupcovia viacerých generácií. Ešte pripomeniem, že sa akcia konala vo vysokom ochrannom pásme a tak sa kamzíky a svište mohli rušiť len do určitej hodiny, potom sa musela hudba stíšiť.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Vráťme sa k jazdeniu. Na štart sa postavilo 27 riderov, avšak kvalifikáciu odjazdilo len 26. Smolu mal Matej Dolník, ktorý si pri prvom skoku na tréningu vyhodil nepríjemne rameno a musela ho ratovať záchranka (viď fotku). Veľká smola pre Maťa, ktorý už pravdepodobne túto sezónu dojazdil. Základnou požiadavkou k postupu do semifinále bola čistá minimálne rotácia o 720°. Jazdci mali na ňu vyše hodiny a pol. Podarilo sa to skoro všetkým, dokonca aj Kubo Brziak asi na ôsmy pokus odišiel čistú 7. Jediným, ktorému sa to bez revertu nepodarilo bol mladý Juhoafričan Luke Dutton. Organizátori však mali právo udelenia jednej divokej karty, ktorá sa ušla práve Lukovi. V semifinále sa tak na štart postavilo 26 rideorv, no len 10 mohlo postúpiť do finále. Jazdci mali k dispozícii znova vyše hodiny a pol, no museli určiť dve jazdy, ktoré im rozhodcovia obodujú. Samozrejme ešte pred tým, ako sa spustia. Do hodnotenia sa im rátala si im tá lepšia. Najlepšie v semifinále zajazdili: Petr „Horis“ Horák (Cab 1080°doublecork), Piotr Janosz (obrovská SwBs 900°), Trym Nordgaard (asi najväčšia Bs 900° mute v mega štýle), Aleksi Partanen (Fs 1080° melon), Patrik Cinca (mega Fs 900° z prednej hrany), Martin Kalliola (Fs 1080°). Topka semifinále bol ale Aljoša Krivec, ktorý odpálil neskutočný Bs 1080° double cork v štýle a hlavne vysoko, ďaleko. Neverili sme vlastným očiam, že sa to v takej diaľke dá ustáť. Veľkým prekvapením bol starší chalan od susedov Jan Kaňurek. Odpálil si Sw Double Backflip, ktorý veľa ľudí nejazdí. Napočudovanie aj vo výške a dokonca aj s príjemným odjazdom.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Postupujúci do finále: Trym Nordgaard, Martin Kalliola, Aleksi Partanen, Jan Kaňurek, Tobias Larsson, Petr Horák, Dušan Kříž, Aljoša Krivec, Piotr Janosz, Peter Podlogar a Patrik Cinca. Veľká škoda Maťa Matysa, ktorému ušlo finále len o pár bodov. Treba však skonštatovať, že všetci jazdci pred ním boli skutočne lepší. Maťo musí popracovať hlavne na štýle. Do finále sa nedostal ani Kubo Brziak, ktorý to však určite ani neočakával. Zalietať si na veľkom skoku popri európskych jazdcoch mu dalo určite veľa, no semifinále bolo to na čo najviac mal. Po skončení prevádzky vlekov sa začal svah pri kickri riadne napĺňať. Mladí, starší. Triezvi, začínajúci piť a občas sem tam nejaká mátoha. Predsa len sme na Slovensku a nebudeme sa tváriť, že nepijeme. Dav sa zhusťoval, Apko pridával pecku za peckou a chalani speakeri hecovali dav. Atmosféra gradovala. Občas bolo dokonca počuť potlesk, či výkrik.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Finále sa dojazdilo v čase od cca 18:30 do 19:00. Jedenásť jazdcov pripravených pobiť sa o prize money 10.000 USD, body do rebríčka a výstrek šampanského. Tri jazdy, jeden štýlový trik do rotácie 540° a jeden technický točený až do aleluja. Nebudem napínať, prejdem k najlepším. Prvenstvo s vyjazdil Aljoša Krivec, ktorý len týždeň pred Sony Xperia Snowboard Festom utrpel nepríjemné zranenie hlavy na akcii v Poľsku, no dal sa dokopy a vyhral! Znova obrovský Bs 1080° doublecork ako technický trik a Fs 540° double grab (indy do method) ako štýlový ho vystrelili na prvé miesto. Druhé miesto bral Martin Kalliola s Fs 1080° doublecork a Bs 540° melon nosebone do nebies. Tretie miesto putovalo do Fínska a to Aleksisovi Partanenovi za Sw Bs rodeo 900° a Fs 540° melon. Úroveň trikov vyvrcholila vo finále! Ďalšie miesta si môžete pozrieť v našej správe s výsledkami.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Záver ako vždy. Nie ako vždy. Boli sme priamymi účastníkmi najlepšej domácej snowboardovej akcii na ktorej sa zúčastnili aj zahraniční rideri. Sme radi, že aj na Slovensku sa organizujú súťaže, kde vidieť veľký snowboarding. Organizátori aj tento rok odviedli kvalitnú prácu, aby si jazdci príjemne a bezpečne zajazdili, aby diváci mali na čo pozerať a čo piť. Nikto sa nezranil, všetci sú asi šťastní, že sa mohli zúčastniť a tak to má byť. Samozrejme, že by to nebolo možné bez partnerov. Sony Xperia, Telekom, Vysoké Tatry - Štrbské Pleso, Jägermeister, Red Bull a ďalší. Sme radi, že aj Boardlife.sk mohol stáť pri tejto akcii a spolupodieľať sa na nej. Snowboarding na Slovensku nevymiera a dúfame, že nikdy nevymrie. Aj vďaka takýmto akciám. 

Záver záverov však bola afterparty. Po celom dni na svahu, práci, ktorú sme tam odviedli nám padol vhod krátky odpočinok a hor sa na afterku. Tá sa konala netradične v telocvični. Staré vlniace sa parkety, basketbalové koše, niekoľko Red Bull a Jägermeister barov. Dj Robot, Dj Ľudko Snovák a Dj Junior vypálili také songy, že to v telocvični vrelo. Čo sa dialo už opisovať nebudeme, jednoducho na hranici. Pozrite si fotky od Lully, ktorej patrí veľké poďakovanie za megarobotu, ktorú ako sama baba odviedla. Taktiež niekoľko hodín strávených úpravou fotiek nie je len tak. Robo a Števo stočli a postrihali video, ktoré si teraz, len pár dní po akcii môžete pozrieť. Vidíme sa o rok.

::: Viac fotiek v galérii - More photos in gallery :::

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!