Ako dopadli Baša Števulová a Marek Gazda na freeride pretekoch v Jasnej?
Utorok 03. Marca 2015
Autor: Boardlife

0 komentárov

Ako dopadli Baša Števulová a Marek Gazda na freeride pretekoch v Jasnej?

V stredisku Jasná – Nízke Tatry sa cez víkend mali konať freeride preteky, no nakoniec sa nekonali v plnej forme. Ako to? Poveternostné podmienky nedovoľovali rozhodcom hodnotiť jazdy a bezpečne odjazdiť celému štartovému poľu a tak sa na trať dostalo len zopár jazdcov z mužskej kategórie a žiadne dievča. V mužskej snb kategórii nás reprezentoval Marek Gazda a v ženskej Baša Števulová. S oboma účastníkmi sme si trocha pokecali.

BLF: Ahoj Baši, tak tvoje „prvé“ freeride preteky máš za sebou, aký máš pocit? (pozn. red. freeride preteky boli čiastočne zrušené kvôli počasiu, baby nejazdili vôbec)
Baša:
No ja som popravde bola dosť smutná, že sa to zrušilo, Najviac som sa tešila na tento pretek aj keď som bola dosť nervózna po dlhej dobe zo závodov a dopadlo to takto. 

BLF: Ako si sa pripravovala na samotnú súťaž? V čom je iná príprava na freeride preteky oproti freestyle?
Baša:
Žiadne veľké prípravy neboli. Týždeň pred závodom sme si boli kuknúť celý face ako to vyzerá, aké sú podmienky, nafotila som si to a po večeroch doma kukala všetky možnosti kade by som mohla ísť. S freestyle pretekmi sa to nedá porovnať v ničom. Ak ideš slopestyle máš tréning niekoľko hodinový, kvalifikačné jazdy atď. Tu máš facecheck a ideš. Jedna jazda thats it.

BLF: Mala si trému pred štartom, alebo si sa na štart vôbec nedostala? Koľko báb bolo na štarte v Jasnej?
Baša:
Nemala som trému, ale bola som mega nervózna, že sa netrafím na začiatku tam kam chcem ísť. Je veľmi veľký rozdiel vidieť to na fotke a potom naživo zhora, keď tam už stojíš. Ja som mala BIB 40 už som bola na štarte, predomnou boli 3 jazdci a v tom došla hmla a pretek prerušili. Nedokončili len baby ale tak isto chalani lyžiari, čiže vo finále výsledky mali iba chalani.

BLF: Po zrušení babského jazdenia, chystáš sa na freeride preteky niekam inam? Chceš sa freeride jazdeniu venovať aj naďalej?
Baša:
Snažím sa dostať divokú kartu na ďalšie preteky o dva týždne vo Švajčiarsku, ale nevidím to ružovo. Ak sa tam nedostanem tak sezóna viac menej končí a žiadne veľké podobné závody už nebudú na ktoré by som chcela ísť. Každopádne budúcu sezónu chcem dať celú FWQ.

BLF: Čo všetko je potrebné mať pri jazdení takýchto freeride pretekov, prilba a zdravý rozum asi nestačia?
Baša: Pípač, sonda, lopata, lavínový ruksak, prilba a chránič na chrbát s čím som ja mala veľký problém, lebo to nenávidím nosiť na sebe.

BLF: Z akého dôvodu organizátori zrušili časť chalanského jazdenie a celé babské? Bolo to tak fanaticky nebezpečné? Málo snehu? Silný vietor, alebo hroziace lavíny?
Baša:
Sneh bol úplne super aj keď viem si predstaviť aj viac prašanu. Ľadové platne sem tam boli, ale pokiaľ človek hľadal také lajny kde je dobrý sneh, tak to bol úplne fit. Problém jediný bola hmla. My sme začínali 7:30 facecheck a o 9 preteky. Bohužiaľ sme to s tými oknami pekného počasia nestihli a presunulo sa to na nedeľu. Tá však bola úplný no go, keďže najviac fúkalo a nebolo vidno na dva metre.

Marek Gazda skončil celkovo na 9. mieste.

BLF: Marek, ako sa ti jazdilo v Jasnej?
Marek: V Jasnej bolo všetko super organizované ako sa sluší na 4 star preteky. Všetci jazdci boli ubytovaní na jednom mieste, čo bolo super vzhľadom na to, že bola sranda a zábava. Celá komunita pokope. Škoda len na počasie, bohužiaľ.

BLF: Čo hovoríš na to, že sa odjazdila len malá časť z pretekov.
Marek:
Čo sa tyká počasia, bohužiaľ nedá sa zariadiť. Freeride preteky majú stanovené svoje termíny pol roka dopredu. Podmienky sú zväčša nie ako vo freeride filmoch, kde si filmári na ne čakajú aj na týždne. Je to freeride jazda vo voľnom teréne a nikde nie je napísané, že musí byt 50cm prašanu. Bohužiaľ počasie v Jasnej neprialo. Odjazdila časť jazdcov snowboard men a ski men a potom sa Chopok zahalil do hmly. A bohužiaľ ani nasledujúce dni neprišlo okno na dokončenie. Stáva sa to bežne bohužiaľ. Tento rok je čudná zima, čiže dokonca častejšie sa preteky rušia, alebo posúvajú.

BLF: Si spokojný so svojim umiestneným a jazdou?
Marek: So svojou jazdou nie som úplne spokojný bohužiaľ. Keďže som kvôli bodom chcel ísť na istotu do 9. miesta a nie na víťazstvo, tak sa mi to ako tak podarilo. Škoda ale, že som neustál čisto celú jazdu. Inak som mohol útočiť aj na pódium. Čo už nedá sa to natrénovať. Niekedy proste trafíš zlý dopad, alebo horší sneh. V každom prípade som aspoň na hrane splnil misiu na zisk bodov. Škoda však ale, že na domácom preteku som nemohol stáť na pódiu. Budúci rok ale pôjdem už na víťazstvo. Podmienky boli ťažšie na snowboard (jedna hrana) ale rovnaké pre všetkých.

BLF: Kam sa chystáš ešte túto sezónu?
Marek: Chystám sa na ďalšie 3star a 4star preteky do rakúskeho Axamer Lizum a Obergurgel a potom Kaprun a na koniec sezóny do Nórska na Roldal 4 star. Moje momentálne umiestnenie v svetovom rebríčku mi to snáď umožní, keďže dostať sa na 4 star je ťažké. Momentálne som okolo 47 aj s FWT jazdcami, čiže snáď to pôjde. A budem moc viac zariskovať a snažiť sa byť na pódiu a nie jazdiť pod tlakom na istotu, aby som sa mohol dostavať na 4star preteky.

Foto: Baša Števulová a PhotoMartini

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: stevulova freeride gazda jasna chopok

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!