Ideálne oblečenie na freeride. Čo urobiť aby ste sa neuvarili ale ani nebola zima? Treba vrstviť!!!
Štvrtok 19. Novembra 2015
Autor: PR

0 komentárov

Ideálne oblečenie na freeride. Čo urobiť aby ste sa neuvarili ale ani nebola zima? Treba vrstviť!!!

Zimná sezóna postupuje z alpských končiarov nižšie a za krátko nasneží aj v karpatských dolinách. S poriadnou snehovou nádielkou vyrazia do hôr aj freeridoví nadšenci, ktorí sú pri zjazde aj výstupe odkázaní často len na seba. Veľmi preto záleží na kvalitnej výbave a oblečení. Základom je spôsob obliekania vo vrstvách, ktorý prebral freeride od skúsených horolezcov.

Myšlienka spočíva v skladaní oblečenia do troch rovnakých vrstiev, v ktorých sa dobre uplatnia vybrané vlastnosti moderných materiálov. Najbližšie k telu býva priliehavé funkčné oblečenie, ktoré dokáže odvádzať pot. Môže byť z vlny merino alebo z umelých vlákien – polyesteru a polypropylénu. Tieto odoberajú vlhkosť z povrchu tela a predávajú ju ďalej do vzduchu. Stredná vrstva (alebo niekoľko vrstiev) slúži k zahriatiu. Obyčajne býva voľnejšia a v zásade môže byť z čohokoľvek, napríklad z fleecu alebo z bavlny. Pri výstupe môžeme niektorú strednú vrstvu ubrať a pri zjazde naopak pridať. 

Najnamáhanejší kus patrí navrch. Bunda nohavice by mali odolať dažďu, vetru a mokrému snehu. Zároveň by však mali dýchať, aby sa športovec zbytočne nezaparil. Voľba nekvalitných materiálov často vedie k tomu, že rider takpovediac „zmokol zvnútra“ aj keď je na svahu príjemné počasie. 

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!