Jasňáci spustili lavínu na Chopku, stálo pri nich šťastie
Štvrtok 23. Februára 2017
Autor: Boardlife

0 komentárov

Jasňáci spustili lavínu na Chopku, stálo pri nich šťastie

Možná sa vám to zdá málo pravdepodobné, ale tak to je. Aj keď už dlhšiu dobu na našich horách výraznejšie nesnežilo, panuje 2. stupeň lavínového nebezpečenstva, aj napriek tomu lavíny padajú. Môžu za to výrazné výkyvy počasia a pohyb v rizikovej oblasti.

Aj dnes, 23. februára v stredisku Jasná - Nízke Tatry oblasti Vyhliadky padla  mokrá lavína. Chalani sa rozhodli, že nebudú brúsiť zjazdovky, ale vyberú sa pozrieť do žľabov, že čo tam za posledné dni napadlo.

Prvý sa pustil prvou časťou vyhliadkového žľabu v poriadku, následne počkal bokom na bezpečnom mieste. Po tom čo sa do neho pustil druhý jazdec, odtrhol cca 60cm vysokú a asi 30 metrov širokú mokrú lavínu. Našťastie bola lavína pomalá a plná mokrého snehu, tak stihol druhý jazdec mase snehu ujsť. Lavína mala obrovskú silu a brala všetko čo jej stálo v ceste vrátane kosovky a na niektorých miestach sneh až na skalný základ. Tretí chalan z partie ostal hore. Cestou dole cez vpadnutý žľab sa museli chalani vyzuť zo snowboardu a zošliapať odtrhnutú časť až do východu zo žľabu.

Chalanom sa našťastie nič nestalo, vyviazli z tejto situácie bez zranenia. Bolo to pre nich poučenie, že aj napriek tomu, že dlhý čas nesnežilo a panuje len druhý stupeň nebezpečenstva, lavína môže byť nebezpečná. Dávajte si pozor na horách.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: lavina chopok

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!