Sezónu v Tatranskej Lomnici otvorí lyžovačka z Lomnického sedla
Piatok 08. Decembra 2017
Autor: Boardlife

0 komentárov

Sezónu v Tatranskej Lomnici otvorí lyžovačka z Lomnického sedla

Tatrám je aktuálne dopriata bohatá nádielka prírodného snehu a preto si už od soboty 9. decembra užijú milovníci lyžovania prvú lyžovačku premiérovo z Lomnického sedla. Na 1 240 metrov dlhej zjazdovke v Lomnickom sedle je 150 cm snehu a podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré. Z výšky 2 190 m n.m. si lyžiari užijú spolu 5,5 km dlhú trať až do Tatranskej Lomnice. Otvorené budú aj zjazdovky zo Skalnatého plesa – Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ a Štart Západ.

V Tatranskej Lomnici tak štartuje sezóna na piatich zjazdovkách, pre lyžiarov bude otvorených spolu 7,7 km tratí, na ktorých je od 40 do 50 cm snehu. Najočakávanejšia lyžovačka sezóny v Lomnickom sedle sa oproti minulým rokom posunula o čosi skôr. Lomnické sedlo sa v sezóne 2016/17 otváralo až na Nový rok, teda 1. januára. Na otvorenie najťažšej a najstrmšej tatranskej zjazdovky si spomína najstarší lanovkár Juraj Jancík takto: „Na lanovke, ktorej trasa vedie popri najatraktívnejšej zjazdovke pracujem už 50 rokov a spomínam si na dátum 20. november začiatkom osemdesiatych rokov, kedy sa tu začalo najskôr lyžovať. V minulosti sa otváralo Lomnické sedlo zvyčajne začiatkom decembra. Boli aj zimy v ´83 a ´84 roku, kedy sa tam nelyžovalo vôbec, pretože sneh síce napadol, ale strhli ho silné víchrice. V roku 2014 sme Lomnické sedlo sprevádzkovali len na dva týždne a to až na jar 22. marca. Vždy sa s kolegami, ktorí upravujú zjazdovku snažíme zachovať z toho prírodného snehu, čo najviac. Zjazdovka je špecifická tým, že sa nachádza v lavínovom teréne a pred oficiálnym spustením ju testuje Horská záchranná služba – stredisko lavínovej prevencie. Samotná úprava zjazdovky v tak exponovanom teréne, kde je miestami sklon aj viac ako 40 stupňov, sa robí ukotvením ratraku na kotviaci bod. Ratrak sa pri nočnej úprave navíja vyše kilometrovým lanom o kotviaci bod a postupne sa vyťahuje po zjazdovke.“     

Nadšenci voľného terénu si užijú aj tzv. Francúzsku muldu, ktorá je jednou z možností ako zlyžovať Lomnické sedlo. Francúzska mulda je obľúbenou oficiálnou freeridovou zónou s dĺžkou 1 380 a prevýšením 408 metrov.  

Vo Vysokých Tatrách sa od uplynulého víkendu lyžuje už na Štrbskom Plese, kde je na zjazdovkách 40 cm snehu a podmienky na lyžovanie sú dobré. Zima v Tatrách sa ukazuje v plnej sile a jej mrazivú krásu predstaví už po piaty krát aj Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Výnimočná atrakcia je tento rok postavená v štýle katalánskej katedrály Sagrada Familia, na ktorú sa použilo 190 ton ľadu. Od piatku 8. decembra je pre verejnosť sprístupnené samotné umelecké dielo od autora Adama Bakoša a jeho slovensko-česko-španielskeho tímu sochárov. Aj tento rok sa o tvorbu sklenených vitráží postaral sklár a dizajnér so slovensko-gréckym pôvodom Achilleas Sdoukos. Osem rozetových okien je spracovaných technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentmi. Štyri okná znázorňujú sakrálne motívy a symboly Tatier a zvyšné štyri zobrazujú ročné obdobia. Vstup do ľadovej atrakcie je bezplatný a jej jedinečnosť umocňujú aj pravidelné nedeľné hudobné koncerty vždy o 15.30 hod.       

Od piatku 8. decembra je spustená denná a večerná sánkovačka z Hrebienka do Starého Smokovca. Denná sánkovačka je prispôsobená prevádzkovým hodinám pozemnej lanovky a to v čase od 8.30-16.00 hodiny. Večerná sánkovačka na osvetlenej 2,5 km dlhej sánkarskej dráhe je v prevádzke od 19.00-21.00, vždy v utorok, piatok a sobotu. Vypožičanie sánok a klzákov je v budove pozemnej lanovky v športovom obchode Tatry Motion už od 18.30 hod. Podrobné informácie k spusteniu sezóny, otvoreniu Tatranského ľadového dómu na www.vt.sk.

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry otvorilo zimnú sezónu prvou lyžovačkou na oboch stranách Chopku už 1. decembra. Tento piatok bude lyžiarom k dispozícii 16 kilometrov zjazdoviek a od soboty sa otvárajú ďalšie zjazdovky. Aktuálny report k prevádzke strediska JASNA LIVE.

Lyžiarsku sezónu otvára 8. decembra aj najznámejšie české stredisko v Špindlerovom Mlýne, lyžovačka tu štartuje v lokalitách Svatý Petr, Hromovka a Medvedín. Bližšie na www.skiareal.cz. Už 16. decembra si nielen šikovní sezonkári, ale aj široká verejnosť užije revolučnú lyžovačku a to na nových lanovkách a zjazdovkách v poľskom stredisku Szczyrk. Viac na www.szczyrkowski.pl.         

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: tatry tmr lomnica

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!