Štrbské Pleso dostane nové zjazdovky, deťom pribudne areál
Utorok 23. Júla 2013
Autor: PR

0 komentárov

Štrbské Pleso dostane nové zjazdovky, deťom pribudne areál

Hoci letné teploty ešte ani zďaleka nenaznačujú, že by na dvere vo Vysokých Tatrách mala zaklopať zima, v týchto dňoch začínajú práce na nových zjazdovkách. K 7 kilometrom zjazdových tratí na Štrbskom Plese pribudne približne 2,2 km nových zjazdoviek. Už o pár mesiacov si tak lyžiari budú môcť užívať nielen nové zjazdovky, ale aj nové zasnežovanie tratí a zlepšenie služieb najmä pre rodiny s deťmi.

„Štrbské Pleso má charakter rodinného strediska, ktoré v súčasnosti nemá modrú - ľahkú zjazdovku. Modrá zjazdovka bude vybudovaná pre začiatočníkov a menej zdatných lyžiarov. Strmé úseky prispôsobujeme požiadavkám klientely a niektorým úsekom preto upravíme obtiažnosť,“ uviedol Peter Tomko, riaditeľ horského strediska Štrbské Pleso.

Práce a terénne úpravy na zjazdovkách začnú medzi existujúcimi zjazdovkami Esíčko a Interski. V strednej časti sa spojí trasa lyžiarskeho vleku H-130 Interski a zjazdovky Spojka. Horná časť zjazdovky bude nová  a bude vychádzať od budúcej vrcholovej stanice lanovky, ktorá nahradí 40-ročný lyžiarsky vlek H-130 Interski. Zároveň sa vytvorí prepojenie v strednej časti zjazdovky Solisko so zjazdovkou Furkota.

Kosodrevinový úsek sa bude upravovať mechanizmami, ktoré budú dočasne vytvárať čulý ruch, ktorému sa nedá vyhnúť. Povrch zjazdoviek sa musí upraviť strojmi tak, aby bol čo najrovnejší, následne sa oseje trávnym semenom z okolitých lúk. Aby sa zabránilo erózii, povrch zjazdovky sa nastelie senom a strmé časti sa pokryjú sieťovinou z juty. Juta je prírodný materiál, ktorý v prvých rokoch slúži proti erózii a po jej rozpade zase ako hnojivo pre trávu. Každoročne sa terén na zjazdovkách revitalizuje a upravuje trávnatý porast.

V zimnej sezóne 2013/14 pribudne najmenším lyžiarom nový areál, nad údolnou stanicou lanovej dráhy Solisko, ktorý bude oddelený od existujúcich zjazdoviek. Pre malých lyžiarov tak vznikne samostatný priestor pre lyžiarsku škôlku.

Investičné náklady na zjazdovky a na systém technického zasnežovania predstavujú 370-tisíc EUR. V zimnej sezóne 2014/15 je v pláne investícia do lanovej dráhy v celkovej hodnote 5 miliónov EUR. 6-miestna odpojiteľná sedačková lanovka bude náhradou za zastaralý lyžiarsky vlek, ktorý pri sťažených klimatických podmienkach (vietor, hmla) na zjazdovke Solisko, nestíha spĺňať požiadavky lyžiarov.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!