TMR hodnotí zimnú sezónu 2017/18
Utorok 17. Apríla 2018
Autor: Boardlife

0 komentárov

TMR hodnotí zimnú sezónu 2017/18

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) zverejnila hlavné ukazovatele zimnej sezóny 2017/18 v strediskách TMR.

TMR zverejnilo hlavné ukazovatele doterajšej zimnej sezóny 2017/18 – za obdobie od 1. novembra 2017 do 11. apríla 2018 – v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku. Porovnanie zahŕňa horské strediská - Jasná Nízke Tatry, Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso, Szczyrk Mountain Resort v Poľsku, zo zábavných parkov Aquapark Tatralandia a hotely patriace do portfólia TMR na Slovensku. Porovnanie nezahŕňa Legendiu – Sliezsky zábavný park, ktorý je cez zimnú sezónu mimo prevádzky a české lyžiarske stredisko Ještěd, ktoré TMR začalo prevádzkovať počas sezóny.

Hlavné údaje:

•      Celkové tržby sa za zimnú sezónu medziročne zlepšili o +30,8%

•      V Horských strediskách návštevnosť, meraná počtom lyžiarskych osobodní, za porovnávané obdobie vzrástla o +24,6%

•      V Zábavných parkoch sa počet návštevníkov za dané obdobie medziročne zvýšil o +2,2%

•      V segmente Hotely sa obsadenosť zvýšila vo váženom priemere o +3,7 percentuálnych bodov a priemerná denná cena až o +12,0%

•      Tržby z predaja skipasov za dané obdobie stúpli o +33,9%

•      Tržby segmentu Zábavné parky vzrástli o +5,3%

•      Tržby hotelov medziročne stúpli o +31,1%

•      Tržby v reštauračných zariadeniach narástli o +30,7% a v športových službách a obchodoch o +27,7%

 

K priebežným výsledkom sezóny sa CEO TMR Bohuš Hlavatý vyjadril nasledovne: „Zimnú sezónu 2017/18 hodnotíme veľmi pozitívne, nielen čo sa týka tržieb a opäť rastúcej návštevnosti našich stredísk, ale hlavne vďaka priaznivým snehovým podmienkam, i keď v začiatku sezóny takmer všetky strediská potrápila ničivá veterná kalamita. Aj túto zimu sa nám podarilo pripraviť pestrú paletu sprievodných podujatí a doplnkových služieb, ktoré zaujali všetky vekové kategórie, od milovníkov lyžovania až po rodiny s deťmi. Sezóna bola prelomová hlavne zavedením novinky samoobslužných pokladní - GOPASS Pointov, ktoré rozšírili možnosť kúpy lacnejšieho skipasu priamo na mieste v stredisku. Revolučné technologické riešenia už neprinášame len v podobe nových lanoviek, hotelov, či reštaurácií, ale aj prostredníctvom inovatívneho nákupu produktov. Šikovná sezónka so svojimi variantmi bola túto sezónu opäť lyžiarskym hitom číslo jeden. Naše poľské stredisko Szczyrk vstúpilo do zimnej sezóny s novými investíciami, čo sa odrazilo na dvojnásobnom počte klientov v porovnaní s predchádzajúcou sezónou. Kladne hodnotíme aj spoluprácu s konkurenčnými ubytovacími zariadeniami, ako doma, tak aj v zahraničí. Náš vernostný zákaznícky program GOPASS sa rozrástol na takmer 600 tisíc členov a my veríme, že po úspešnej zimnej sezóne, budeme pokračovať aj úspešnou letnou sezónou.“

Začiatok sezóny, Vianoce a Nový rok

Zimná sezóna na lyžiarskych svahoch odštartovala 1. decembra 2017 na Chopku na šiestich a na Štrbskom Plese na troch zjazdovkách. Aj vďaka včasnému zasnežovaniu, ktoré sa spustilo v polovici novembra, dosahovala v decembri výška snehovej pokrývky 40 cm. Zima v Tatrách sa ukazovala v plnej sile a návštevníci Hrebienka mohli už po piaty raz vstúpiť do výnimočného Tatranského ľadového dómu, ktorý sa verejnosti otvoril 8. decembra. Tematika Tatranského ľadového dómu sa tento krát niesla v štýle katalánskej katedrály Sagrada Familia, na ktorú sa použilo 190 ton ľadu. 9. decembra zahájilo lyžovačku stredisko v Tatranskej Lomnici s piatimi zjazdovkami s výškou snehu 40-50 cm. Bohatá nádielka prírodného snehu umožnila mimoriadne i prevádzku najvyššie položenej zjazdovky v Lomnickom sedle, kde výška snehu dosahovala 150 cm. Najočakávanejšia lyžovačka sezóny na najstrmšej tatranskej zjazdovke, sa tak oproti minulým rokom posunula o čosi skôr. 10. decembra zasiahol Jasnú a neskôr aj Tatranskú Lomnicu ničivý orkán, ktorý spôsobil obmedzenie prevádzky stredísk na niekoľko dní. Po odstránení následkov veternej kalamity si lyžiari užívali veľmi dobré snehové podmienky nielen na oboch stranách Chopku, ale aj na Štrbskom Plese, v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici. Silný nárazový vietor potrápil tatranské strediská aj počas vianočných sviatkov.

Obsadenosť hotelov TMR vo Vysokých a Nízkych Tatrách na obdobie vianočných sviatkov sa už koncom novembra pohybovala na úrovni 75-90% v závislosti od typu hotela a termínu. Najväčší záujem bol o hotely pri zjazdovkách teda o ski in a ski out zariadenia. Obsadenosť začiatkom decembra dosahovala v priemere 90% a viac, najviac voľných kapacít bolo v aquaparkovom rezorte. Hotely TMR boli počas vrcholových termínov vianočných sviatkov, Silvestra a Nového roka už tradične vyťažené na maximum. Okrem klientov z pravidelných trhov ako Slovensko, Česko, Poľsko, využívali ubytovacie kapacity počas Vianoc aj návštevníci z Nemecka. Počas obdobia Nového roka rástol oproti minulosti miernym tempom aj počet zahraničných hostí z Maďarska, Ruska, Ukrajiny a Spojených štátov amerických.

Jarné prázdniny, Veľká noc a jarná lyžovačka

Veľmi dobré lyžiarske podmienky s priemernou 80 cm snehovou pokrývkou v tatranských  strediskách využili najmä rodiny s deťmi, ktoré sa chceli počas týždenného voľna naučiť lyžovať alebo si užiť zábavné atrakcie na svahoch a v termálnych bazénoch. Hoci počas jarných prázdnin vládlo na horách nepriaznivé počasie, najsilnejšia obsadenosť sa zaznamenala v rámci stredoslovenského kraja, čo bolo spôsobené veľmi dobrými snehovými podmienkami a taktiež sa ako jediné prázdniny prekrývali s poľskými a českými jarnými prázdninami. O niečo nižší dopyt bol počas prázdnin západoslovenského kraja, ktoré však na rozdiel od minulého roka pripadli na marec. Najnižší dopyt, aj keď oproti minulému roku pri lepších snehových podmienkach na lyžovanie, opätovne zaznamenali prázdniny východoslovenského kraja. V hoteloch TMR vo Vysokých Tatrách stúpla celková obsadenosť oproti minulému roku takmer o 3%. 

S príchodom jari sa od 4. apríla zmenil cenník skipasov. Ceny 1-dňového skipasu sa oproti hlavnej sezóne znížili o 5 až 7 eur. Príchod Veľkej noci v úvode apríla ukončil lyžovačku v menších strediskách, nie však na Chopku a vo Vysokých Tatrách. Premenlivé daždivé počasie striedali extrémne vysoké teploty aj na horách, čo sa prejavilo aj vo výške a kvalite snehovej pokrývky. Od 16. apríla sú lanovky vo všetkých strediskách v pravidelnej jarnej technickej údržbe a prevádzka lanoviek a zjazdoviek bude obnovená vzhľadom na prírodné podmienky už len počas víkendov.  

Klub Šikovných sezonkárov

Klub Šikovných sezonkárov túto zimnú sezónu odlyžoval v strediskách spolu 5,145 mil. kilometrov. Najvýkonnejším lyžiarom bol 29-ročný rodák z Liptovského Mikuláša, ktorý odlyžoval v sledovanom období od 1.12.2017 do 2.4.2018 spolu 5 558 km, celkovo bol na zjazdovkách 100 dní, priemerne spravil za deň 55,6 km a 1 985 jázd.

Na lyžiarskych svahoch v Jasnej a Vysokých Tatrách tvorili domáci návštevníci 68,6%, nasledovali klienti z Poľska (13,1%) a Českej republiky (8,2%). Zimná sezóna 2017/18 trvá k 17.4 v tatranských strediskách už 136 dní.

Sezóna v Poľsku

Lyžiarska sezóna v poľskom Szczyrku začala 22. decembra 2017 a trvala do 3. apríla 2018, čo je celkovo 103 dní lyžovania. Veľmi teplé počasie na začiatku decembra bránilo vysnežiť potrebné množstvo snehu na včasné spustenie lyžovačky. Problémom bol aj veľmi silný nárazový vietor, ktorý znemožnil prevádzku lanoviek v stredisku celkovo na 5 dní. Vďaka zlepšeniu počasia v druhej polovici januára dosiahlo stredisko Szczyrk stabilné a dobré lyžiarske podmienky. Szczyrk ponúkol návštevníkom 16 km zjazdoviek s celkovou rozlohou 50 ha. Lyžovačku odštartovalo stredisko s dvoma novými 6-sedačkovými lanovkami a 10 miestnou kabínkovou lanovkou, či novou zjazdovkou pre rodiny s deťmi. Napriek výkyvom počasia a vďaka modernému technickému zasnežovaniu, novej infraštruktúre, či bezplatnej skibusovej doprave, sa počet klientov strediska v porovnaní s predchádzajúcou sezónou zdvojnásobil. 

Sezóna v Česku (Ještěd)

Ještědské svahy sa pre lyžiarov otvárali 14. decembra 2017 a sezóna trvala do 18. marca 2018, teda 87 dní. Prioritou sa stala severná strana so 6 km zjazdových tratí v kombinácii červených a čiernych zjazdoviek. V januári v dôsledku nepriaznivých prírodných podmienok nebolo možné vysnežiť celý areál. Menej náročné južné svahy Pláně určené hlavne pre rodiny s deťmi tak neboli v prevádzke vôbec. Skiareál Ještěd však s ohľadom na absenciu tretiny areálu zaznamenal adekvátnu návštevnosť. Prímestské lyžiarske stredisko v Liberci sa profiluje ako ojedinelé svojho druhu ako v Českej republike, tak aj v Európe. Ponúka jednodňové lyžovanie dostupné vďaka svojej polohe najmä lyžiarom z Prahy a návštevníkom zo stredných a severných Čiech. Zastúpenie na trhu majú i Poliaci a Nemci. Lyžiarska komunita netrpezlivo očakáva plánovanú modernizáciu celého skiareálu. V prvej fáze sa zmien dočkajú reštauračné služby, lyžiarske požičovne a školy, ďalej bude nasledovať vybudovanie zjazdovky Nová Skalka a rozšírenie ostatných zjazdoviek. V pláne je aj nová retenčná nádrž, zasnežovací systém, osvetlenie zjazdoviek a nové lanovky. Liberec, mesto pod Ještědom sa už čoskoro stane veľmi vyhľadávanou lyžiarskou lokalitou.

Najbližšie hospodárske výsledky TMR zverejní za prvý polrok finančného roka 29.6.2018. Na automatický odber informácií od TMR emailom sa prihláste tu.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: tmr chopok jasna

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!