Nedeľa 04. Marca 2012
Autor: Lulla

0 komentárov

Traja mŕtvi a množstvo zranených v Nízkych Tatrách

Máme za sebou tragický deň 3.3.2012 V Nízkych Tatrách, na Chopku a v jeho okolí včera (3.3.2012) tragicky zahynuli tri osoby a viacero sa ich zranilo. Zľadovatelé zjazdovky, horský terén a nepozornosť boli príčinou týchto tragických udalostí.

Ako sa píše na webe Horskej záchrannej služby hzs.sk – „Dňa 3.3.2012 sa v Nízkych Tatrách v doobedňajších hodinách stal smrteľný úraz. Dvadsaťšesťročná lyžiarka českej národnosti bola na vleku z Kosodreviny na Chopok zrazená neznámym lyžiarom a nekontrolovateľným pádom a následným nárazom do lesného porastu si privodila ťažké poranenia. Privolaná posádka vrtuľníkovej záchrannej služby, ktorej lekár žiaľ už mohol iba konštatovať smrť."

Druhý tragický prípad sa stal v obedňajších hodinách, kedy bol nahlásený cez tiesňovú linku "112" ťažký úraz slovenského skialpinistu vo veku približne 50 rokov. Ten sa pohyboval na hrebeni medzi Ďumbierom a Chopkom. Pravdepodobne sa na zľadovatelom teréne v oblasti Krupového sedla pošmykol a padal približne 300m smerom na Halašovu jamu. Pri páde si privodil zranenia nezlúčitelné so životom.

V rovnakom čase sa obrátil turista s prosbou o pomoc pre 53-ročnú ženu slovenskej národnosti. Tá pri zlyžovávaní Ďumbiera smerom na Chatu pod Ďumbierom sa takisto pošmykla na zľadovatelom teréne a padala 200m pod chatu. Na pomoc vyrazili záchranári HZS z OS Nízke Tatry, spolu s lekárom z RLP, ktorí sa ku nej dostali za pomoci snežného skútra. Žena mala vážne poranenia ohrozujúce život, záchranári ihneď začali s resuscitáciou.

Tretí smrteľný prípad sa stal v poobedňajších hodinách, kedy turista nahlásil na tiesňovú linku "18 300" nájdenie ľudského tela, ktoré nejavilo známky života v oblasti nad Halašovou jamou. Privolaní záchranári z OS Nízke Tatry spolu s privolaným lekárom po príchode na miesto mohli už len konštatovať smrť. Jednalo sa o 43-ročného občana slovenskej národnosti.

Okrem spomínaných zásahov záchranári HZS z OS Nízke Tatry ošetrili aj 12 úrazov na lyžiarskych tratiach v stredisku Chopok Sever a Juh.

Okrem týchto prípadov sa stalo množstvo ďalších v mnohých horských terénoch Nízkych, ale aj Vysokých Tatier. Koncotýždňový odmäk a následné mrazy urobili nie len zo zjazdoviek klziská a tak si treba dávať mimoriadny pozor.

Zdroj: ww.hzs.sk

4.3.2012 - ďalší smrteľný úraz sa stal  v nedeľu, kedy zaznamenali pád českého turistu z hrebeňa Nízkych Tatier. Zraneniam na mieste podlahol.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!