Streda 05. Októbra 2011
Autor: Boardlife, Jasná

0 komentárov

Výstavba novej lanovky na Chopku, ktorá spojí sever s juhom

Zima sa nám blíži, aj keď to teraz vonku nevyzerá. Jedna radostná správa prišla aj z Jasnej. Sever a juh Chopku budú znova spájať lanovka. Dlhoročné čakanie na lanovku, spájajúcu obe strany Chopka, sa skončilo. Rozhodol o tom stavebný úrad v Bratislave, ktorý dal minulý týždeň definitívne zelenú výstavbe pohodlnej 24-miestnej lanovky, ktorá sa začala už tento týždeň.

Názov lanovky bude: Priehyba – Chopok a jazdiť budú 24. miestne kabínky od výrobcu Doppelmayr. Kapacita lanovky je 2480 osôb/hod. a doba jazdy sa ráta na 6,5 min. Prevýšenie: 655 m, dĺžka: 2130 m. Údolná stanica je vo výške 1348 m n.m.  a vrcholová stanica vo výške 2003 m n.m. Investor Tatry mountain resorts, a.s. Začiatok výstavby jún 2011 a predpokladané spustenie do prevádzky - zima 2012/2013.

Pár zaujímavostí o lanovke:

  • umožní prevádzku aj pri vyšších rýchlostiach vetra až do 120 km/hod.  (asi 33,3 m/s)
  • má 22 kabín pre 24 osôb
  • kabíny sú upevnené na 2 lanách a majú 2 pohony (vyššia bezpečnosť a odolnosť voči vetru)

Realizácia projektu je rozdelená na 2 roky: V 1. roku sú plánované zemné práce so spodnou stavbou, zhotovenie objektov dolnej stanice na Priehybe, hornej stanice na Chopku, základy pre traťové podpery v trase, inžinierske siete a demontáž pôvodných staníc starých lanoviek na vrchole Chopku. V 2. roku sa zhotovia nadzemné konštrukcie a namontujú technológie lanovky.

Takže uvidíme, ako to bude v Jasnej vyzerať. A všetci jazdci dúfajú, že sa okrem budovania lanoviek a zjazdoviek bude myslieť aj na snowboarding a najväčšie zimné stredisko na Slovensku bude mať aj k tomu adekvátny snowpark. Stačí sa pozrieť do Čiech na Špindleruv Mlýn a snowpark z dielne Snowparkdesign tam. Raj na zemi.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!