Nedeľa 11. Septembra 2011
Autor: Boardlife
Foto-video: Pablo, Jägermester
0 komentárov

Golden Sands Open 2011

Wakeboarding zažíva na Slovensku svoje najlepšie časy. Teda ako sa to vezme. Počet vlekov je malý, máme ich len tri. Z toho len na jednom vleku sú zodpovedajúce podmienky pre freestyle. Prekážky, kickre, grindboxy, slidre nájdete len v Košiciach. O Piešťanoch radšej pomlčíme. A čo Bratislava? Hlavné mesto, krásna vodná plocha Zlatých pieskov, najnovší vlek. Ideálne podmienky na jazdenie.

Áno na obyčajné turistické jazdenie je to ideálny vlek. Je tu však niekoľko desiatok jazdcov a aj nežných slečien, ktorým obyčajné turistické „kolotočovanie“ nestačí. Chcú viac! Chcú skákať, točiť sa, slidovať, preskakovať a robiť rôzne fanatické vývrtky dole hlavou. Konečne túto možnosť dostali aj Bratislavčania.

Kozlov veľkovlek na Zlatých privítal tuším prvú akciu tohto druhu na svojich unášačoch. Golden Sands Open 2011 sa mohla začať. Teda, ak by bolo všetko v poriadku. V piatok, deň pred akciou, sa niečo pokakalo na záverečnom stĺpe, takže tréning nebol, išlo sa opravovať. Našťastie sa všetko zvládlo a sobotňajší pretek bol skutočnosťou.

Pre tých, čo váhali či majú prísť len uvediem, že na vleku sú tri prekážky a to dva kickre a jeden slider. Nie veľa, ale určite lepšie ako vôbec nič. Akcia Golden Sands Open 2011 bola prvou tohto druhu na tunajšom vleku, čiže sa nerátalo z top európskymi jazdcami, obrovskými prize money a veľkou réžiou. Naopak, z akcie sa stala príjemná stretávka kamarátov, jazdenie a žúrovanie. V sobotu bolo všetko pripravené. Vlek, ľudia, hudba. Mohlo sa ísť jazdiť.

Golden Sands Open 2011 sa jazdil v troch kategóriách. Prvou bol wakeskate, ktorý bol openmix, čiže chalani a baby jazdili dokopy. Keďže tých báb na wakeskte nie je veľa organizátori rozumne zvolili túto alternatívu. Druou kategóriou bola kategória žien wakeboard a treťou wakeboard muži. Do skate preteku bolo prihlásených cca 11 jazdcov, báb na wake bolo 7 a chalanov zhruba 18. Akciu v Bratislave prišli podporiť jazdci až z Košíc, keďže sa im tam pokazil vlek a väčšina z nich na Zlatých ešte nejazdila. Bolo to spoločné stretnutie asi väčšiny jazdcov, čo jazdia na Slovenksu. Chýbali už len top dvaja jazdci Miro Hríbik a Rišo Marcinčin a niekoľko lokálov z Košic a Bratislavy. 

Počas celej akcie hrala hudba z pod rúk Beyuza, Bábiky, Juniora a ďalších a povedzme pravdu, hrali skvele! K tomu slnko, osviežujúci RedBull a Jägemeister, dáke šmaky z kuchyne a sobota ako vyšitá. Poďme však na preteky. Prvá sa odjazdila dvojkolová kvalifikácia skate. V nej sme mohli vidieť košickú školu a miestnych riderov. Do finále ich postupovalo 6. Boli to: Legenda Tomáš Lančarič, Miki Hegeduš, Martin Studenčan, lokál Stano Kočan, Zuzka Vráblová a Július Lang, úradujúci majster Slovenska. Finále bolo napínavé, keďže Július pokazil svoju prvú jazdu a čakalo sa ako zajazdí druhú.

Jazdenie zhrniem do výsledkov. Piate miesto bral Tino Studnečan, štvrtí skončili dvaja jazdci a obaja z Košíc. Miki a Lanči. Obaja príjemné jazdenie so shoveitmi a ďalšími fajn trikmi. Tretie miesto si nakoniec v napínavom finále odnášala Zuzka Vráblová, majsterka sveta vo wakeskate žien. Zuzka super jazdenie, hlavne ťažké kombá končiace shoveitmi. Druhé miesto bral Stano Kočan, bratislavský wakeskater, ktorý trápi aj ťažšie triky, ako je flip. Stanko má štýl a hlavne všetky veci robí v mega výške. Higlight jazdy bol 360 shovit a 50-50 shovit out na slidri. Prvenstvo išlo podľa očakávania Ďusimu Langovi, ktorý nasekal veľké množstvo ťažkých trikov. Bodyvarial, varial, bigspin, Fs 180 na kickri a ďalšie prasačinky. Top jazdenie!

Wakeboard ženy – tak v tejto kategórii bolo pomenej báb a zúčastnili sa ho aj baby zo skate kategórie. Zo 7 báb do finále postupovali štyri: Zuzka Vráblová, Stanka Zemanová, Kika Tauchmannová a Katka Janečková, úradujúca majsterka Slovenska. Baby sa nezľakli ani prekážok. Treba povedať, že babám sa darilo a ukázali nám zopár zaujímavých trikov. Ženský wakeboarding ide hore a dokazujú to aj invertované triky, ktoré na Slovensku skáču momentálne tri baby. Tinka Brutovská a Katka Janečková tantrum, Katka backroll a Stanka scarecrow. Pekne baby. Prvá trojka bola nasledujúca: Katka Janečková prvá s odídeným invertovaným trikom, druhá Zuzka Vráblová za mega polety, tretia Kristína Tauchmanová a tesne štvrtá Stanka Zemanová o ktorú sme sa pri točení invert triku cez hlavu na kickri dosť strachovali. Babám samozrejme gratulujeme.

Poďme na hlavnú kategóriu dňa a tou bol wakeboard muži. Do kategórie sa prihlásilo najviac jazdcov, ale do finále mohlo postúpiť len sedem najlepších. V kvalifikácii vypadlo niekoľko dobrých jazdcov ako Igor Pigas, ktorí doplatili na pády v úvode svojich jázd. Do semifinále postupovali nasledujúci jazdci: Peťo Kujan, Mišo Zub, Juro Vrzgula, Majo Galffy, Jakub Sasz, Ivan Pospíšil, Daniel Brogyányi. Taktiež sa jazdilo na dve kolá. Veľká jazdecká bitka sa strhla medzi Komperom, Jurom, Mišom, Ivom, Majom a vlastne aj medzi ostatnými jazdcami finále. Bodové rozdiely boli veľmi tesné a nikto dopredu nevedel povedať, kto sa stane víťazom. Finálové jazdy obsahovali množstvo trikov cez hlavu. Či už na normal, alebo na switch. Tantrum, backroll, sband, kripta, a viacero frontflipov. Diváci vo vytržení a jazdci takisto. 

Takže Golden Sands Open 2011 dopadol na výbornú. Z minimálneho rozpočtu sa organizátorom podarilo vykúzliť skvelú akciu, ktorá by sa mala konať pravidelnejšie. Všetko prebehlo bez stresu a problémov. Spokojnosť panovala ako u jazdcov, tak aj u divákov a organizátorov. Celú akciu speakoval Milan „Dróty“ Purdeš a treba povedať, že kvalitne a hlavne vtipne. Deň však nekončil, prebehlo ešte odovzdávanie cien. Vyhlasovanie a odovzdávanie cien prebehlo pár minút po skončení jazdenia a to za búrlivých ovácií. Ceny od sponzorov súťaže odovzdávala slovenská herečka hrajúca vo filmoch pre dospelých – Carla Cox. Inak je prvou slečnou z EU, ktorá sa stará o svoju produkciu sama.

Po odovzdávaní sa išlo venovať voľnej zábave za prispenia Djs a aj nejakého toho Jägermaistru. Ďakujeme zúčastneným jazdcom, ktorí tak mohli zažiť súťažnú atmosféru. Ďakujeme organizátorom, že po dlhom čase sa niečo deja aj na vleku v Bratislave. Ďakujeme všetkým čo prišli a povzbudzovali. A samozrejme aj sponzorom.

A ešte k tomu večerná žúrka, ktorú neohrozila ani veľká búrka a silný vietor. Tancovalo sa, pilo sa, užívalo až do skorých ranných hodín. Díky čau o rok! A ešte si užite fotky od Pabla Hána, Jägru a mňa. Dovi.

PS: A ešte samozrejme veľká vďaka chalanom, čo sa starajú o prekážky. Bez nich by freestyle wakeboarding na Zlatých nebol.. Díkes!

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!