Reportáž z Boart tripu na Maldivy
Štvrtok 10. Decembra 2015
Autor: Tereza Olivová
Foto-video: surf-trip.sk
0 komentárov

Reportáž z Boart tripu na Maldivy

O Maldivách koluje množstvo povier, ktoré vás buď nalákajú alebo odradia. Nie len za účelom zistenia pravdy sa nám po dlhých prípravách tento rok na jeseň podarilo zorganizovať česko-slovenský surfový boat trip, aby sme tieto povesti potvrdili alebo vyvrátili.

Hneď na začiatku vás môžem ubezpečiť, že zistenie o alkoholovej prohibícii je pravdivé. Okrem dosť podradného piva na palube alkohol mimo turistické rezorty nezoženiete. Na rad tak prichádzajú spoločenské hry. 

Surfový boat trip na Maldivy sa pre mňa stal splnením životného sna, rovnako tak, ako potvrdenie dávneho dojmu, že čim viac surfujete, cestujete, čím ťažšie vlny jazdíte, tím častejšie večer zaspávate s pocitom, že toho o surfovaní viete zatiaľ naozaj veľmi málo. 

Podobne ako inde na svete je základom úspešného výletu skúsený miestny guide, ktorý na základe schopností jazdcov na palube, predpovedí a na Maldivách obzvlášť nebezpečných prúdov každý deň vyberá najlepšie miesto na surfovanie. Bez neho sa vám kľudne môže stať, že celý deň bojujete s prúdom na spote u jednej strany ostrova, zatiaľ čo o pár kilometrov ďalej, na jeho opačnom brehu chodia tie najkrajšie vlny celého mesiaca.

Ako sme čoskoro zistili náš guide spoty naozaj poznal, mal vždy pravdu a prichádzať s vlastnými názormi nemalo vôbec cenu. Otázkou zostáva, či vo chvíli, kedy mu ich hovorila osoba ženského pohlavia ich vôbec počúval. Podobne ako názory surferov z Československa nemá na Maldivách pre miestnych surfujúcich muslimov cenu ani žena, aj keď surferka. 

Druhým dôležitým bodom je dodržovanie pravidiel chovania na spote a to aj v prípadoch, že na nich okrem nás často vôbec nikto iný nebol. Pokiaľ ale na nich niekto je, tak sú to vo väčšine prípadov veľmi skúsení jazdci z celého sveta, od Španielov po Austrálčanov a nikto z nich nechce aby mu niekto iný, väčšinou menej skúsený jazdec zničil vlnu. Pokiaľ teda neviete ako funguje priorita, že sa na peak vždy vracia bokom a že prvá vlna sa necháva tým, ktorí na spote čakajú dlhšie, tak na Maldivy prosím vôbec nejazdite. Inak urobíte Čechom aj Slovákom vo svete rovnako zlú povesť, akú majú izraelskí alebo ruskí „akože“ surferi, pre ktorých má s najväčšou pravdepodobnosťou cenu len tá vlna, ktorú prekazia niekomu inému. 

Čo sa týka úrovne jazdenia, tak si na Maldivách v rozpore so zažitými predstavami zasurfuje aj začiatočník, ktorý vie chytiť vlnu na lineupe a zísť ju do strany. Po prekonaní možného strachu zo všadeprítomného korálového útesu pod vodou na nás na začiatku a na konci sezóny čakajú dokonalé vlny prijateľných veľkostí. Jazdci na shortoch a dlhších doskách by mali vedieť duck dive alebo eskymáka. 

V Čechách a na Slovensku obľúbenú techniku zahadzovania dosky za seba veľmi praktikovať nemôžete, riskujete totiž nebezpečné zachytenie leashu medzi korálový útes pod vami.

Keď už ale vlnu chytíte, tak vás po často rýchlejšom nástupe čaká jazda v neuveriteľne pevnej a pravidelnej stene, ktorá môže byť dlhá až niekoľko sto metrov. Pri zatáčke smerom dole vidíte farebný korálovú útes  prekrásne rybička, pri jazde k lipu uvidíte skrz vlnu slnečné lúče. Niekoľko krát sa mi stalo, že na základe skúseností z iných miest som bola presvedčená, že sa stena už musí zatvoriť, že nie je možné aby sa držala aj tak radikálnom uhle. Vystúpiť ma nakoniec donútila až nebezpečná nízka voda s korálmi a ježkami. 

V priebehu desiatich dní sme prešli niekoľko spotov atolu Male. Reči o tom, že keď to bude malé tak pôjdeme na juh nás skoro prešli, pretože na Maldivách je aj malá vlnka veľká a nádherná. A v podstate by som ani nechcela vidieť, ako niektoré tie miesta vyzerajú v hlavnej surfovej sezóne, kedy sa steny vĺn dvíhajú do niekoľkých metrov a zatvárajú sa rovno do povestných barelov.

Pokiaľ chcete zažiť surfovanie v jednom z posledných rajov na zemi, kde nehrozí vojna, ale zatopenie väčšiny ostrovov, tak dajte veľký pozor na výber obdobia. Pred hotelovými rezortami skúste dať prednosť lodi, z ktorej sa po raňajkách, obede a večeri budete vždy pozerať priamo na surfový spot. Veľa peňazí tým ušetríte, na Maldivách je totižto pre turistov drahé úplne všetko, zažijete ale momenty „ako zo surfových videí“, kedy priamo z paluby skáčete do vody a ešte k tomu oko vás plávajú delfíny. Okrem surfu, niekoľkých túb opaľovacieho krému, lykry, topánok do vody, (dlhej sukne a trička, ak ste žena) si so sebou pribaľte aj slušnú dávku rešpektu voči oceánu, ktorý vás môže ochrániť pred prípadnými zraneniami. 

Desať dní pobytu pri dvoch surfových sessions denne je tak akurát dlhá doba na to, aby človeku stačili na surfovanie sily. Vrátila som sa úplne vyčerpaná, ale s dobrým pocitom, že som si zajazdila na krásnych vlnách a bola s partiou českých a slovenských surferov, za ktorých chovanie vo vode som sa po dlhej dobe vôbec nemusela hanbiť.

Vo finále si myslím, že je dobre, že je surfovanie na Maldivách drahé, zabezpečovanie podmienok a prúdov zložité a že väčšinou potrebujete miestneho guida. Naučí nás to rešpektu, ktorý nám často chýba a ktorý je pritom pri surfovaní tak veľmi dôležitý. 

Ďalší boat trip na Maldivy sa uskutoční už v apríly 2016. Neváhajte sa a prihláste sa už teraz!!! Boart Trip Maldivy 2016

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!