Lukáš Tomšů a Anna Černá sa stali majstrami Českej a Slovenskej republiky v surfingu 2016
Nedeľa 03. Júla 2016
Autor: PR

0 komentárov

Lukáš Tomšů a Anna Černá sa stali majstrami Českej a Slovenskej republiky v surfingu 2016

Mekka európskeho surfingu, francúzske mestečko Seignosse na pobreží Atlantického oceánu sa behom minulého týždňa stalo opäť hostiteľom Majstrovstiev Českej a Slovenskej republiky v surfingu pod názvom Quiksilver a Roxy Czech & Slovak Surfing Championship. Zo Začiatku sa muselo tri dni čakať na vlny, ale nakoniec sa predpoveď vyplnila a tak si mohli pretekári zmerať sily a schopnosti v najlepších vlnách v deväťročnej histórii majstrovstiev. Prítomní diváci boli svedkami zaujímaného surfingu v podaní najlepších českých a slovenských surferov. Fandiť prišla aj súčasná Miss World České republiky, Natálie Kotková, ktorá je veľkou fanynkou surfingu a dúfa, že sa čoskoro bude môcť zúčastniť samotného preteku majstrovstiev ČR a SR.

Formát pretekov je osvedčený a totožný s tým, ktorý používa World Surf League pri surfových pretekoch svetovej série. Všetci zaregistrovaní účastníci sa v prvom kole rozlosujú do troj až štvorčlenných skupín a majú 30min jam session, kde môžu predviesť svoje schopnosti. V hodnotení sa počíta súčet dvoch najlepšie odjazdených vĺn. Prví dvaja postupujú ďalej do ďalšieho kola a pavúk potom pokračuje až do finále.

Medzi muži tento rok prekvapil svojím výkonom Lukáš Tomšů a medzi ženami opäť kraľovala Anna Černá. Najlepšie umiestnenie zo slovenských pretekárov vybojoval Vlado Bachnár, ktorý obsadil piate miesto.

Lukáš sa pretekov zúčastnil po prvý krát a vďaka kvalitnému výberu vĺn a radikálnym manévrom si vybojoval svoj prvý titul majstra Česka a Slovenska. Lukáš začal so surfingom v Austrálii, kde študoval a potom trénoval na ostrove Bali, kde pôsobil ako surfový inštruktor pre českú surfovú školu. „Ve Francii na závodech jsem poprvé a jsem moc rád, že se mi podařilo vyhrát. Místní vlny jsou daleko těžší než na Bali, kde jsem surfoval naposledy a musel jsem si na jejich kvalitu zvykat. O to víc mě vítězství těší“ hovorí Lukáš po vyhlásení víťazov.  Vo finále mužov, ktoré sa išlo v ideálnych podmienkach, sa stretli Martin Černík, Lukáš Tomšů a Robert Chadim. Martin Černík, súčasný tréner českej snowboardovej reprezentácie, dokáže skvele využiť potenciál vlny a zajazdiť najdlhšie jazdy. Robert Chadim má naopak dravý štýl, ktorým dominoval po celú dobu pretekom. Bohužiaľ vo finále mal smolu a v dôležitom okamžiku nedokázal manéver dokončiť. Víťazstvo tak patrí Lukášovi Tomšů, ktorý odišiel dlhé jazdy vrátane náročných manévrov.

Ženské finále sa išlo v rovnaký deň ako mužské, teda za rovnakých podmienok. Už len za to, že všetky surferky dokázali preplávať veľkými vlnami, až na line up (miesto, kde sa chytajú vlny) zaslúžia obrovský rešpekt.  Anna Černá opäť ukázala svoju súčasnú dominanciu medzi ženami, ktorou vládla po celý pretek až do finále a prišla si pre svoj už tretí titul majsterky Českej a Slovenskej republiky. Anna žila tri roky v Austrálii, kde sa surfingu začala viac venovať. Potom strávila skoro dva roky surfovaním na Srí Lanke a posledný mesiace potom na Kanárskych ostrovoch. Ako jedna z mála domácich surferiek dokáže počas jazdy prdviesť náročné manévri a jej štýl je jasnou prednosťou. „Před začátkem finále jsem doufala, že se závod odloží, až budou menší vlny, ale po konzultaci s trenérem Alešem Tůmou jsem to vzala jako výzvu a podařilo se mi odjet myslím dobré vlny.  Jsem moc ráda, že jsem obhájila prvenství a těším se na další rok“ povedala Anna po svojom víťazstve. Druhé miesto patrí Tereze Olivovej, ktorá trénuje po celý rok v rámci svojich surfových kempov a tretie miesto získala Natálie Houdková. Pretekov sa zúčastnila aj súčasná najlepšia česká Freestyle snowboardistka Šárka Pančochová, ktorej sa podarilo prebojovať až do semifinále a nakoniec brala celkové šieste miesto. „Vždy se do Francie ráda vracím, má to tu skvělou atmosféru, surfing je pro mě ideální příprava na zimní sezónu a zároveň relax před náročnou sezónou“, hovorí Šárka.

MENS FINALS

1. Lukáš Tomšů 9,5b ČR
2. Martin Černík 8,5b ČR
3. Robert Chadim 7,5b ČR
4. Otmar Oliva 6,5b ČR

WOMENS FINALS

1. Anna Černá 10b ČR
2. Tereza Olivová 6b ČR
3. Natálie Houdková 5,5b ČR
4. Lenka Sedlářová 4,3b ČR

Viac na: www.surfchamp.cz

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: surfchamp quiksilver roxy

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!