Finále SAS Snowboard Tour 2014 - Štrbské Pleso, vietor a sneh
Pondelok 17. Marca 2014
Autor: Boardlife
Foto-video: Photopablito
0 komentárov

Finále SAS Snowboard Tour 2014 - Štrbské Pleso, vietor a sneh

Tohtoročná zima je veľmi špecifická. Málo snehu, teplé počasie, minimum snowparkov, ešte menej akcií a súťaží. Veľká škoda, pre slovenský snowboarding, ktorý posledné obdobie lapá po dychu. Príčin je viacero, ale to je rozprávka na večer. Venujme sa tomu, čo tu aj za tých zlých podmienok máme.

Sobota 15. marca 2014 mala patriť vyvrcholeniu snowboardového pohára, ktorý bol pod patronátom SAS. Plány na začiatku sezóny boli slušné a vychádzali z reality, keď SAS má minimum finančných prostriedkov na organizovanie viacerých vlastných pretkov. Podporu, či už finančnú, alebo personálnu dostali viacerí organizátori pretekov. Zlá zima, málo snehu však zapríčinili, že z pôvodne piatich kôl sa odjazdili dve. Prvé v Kremnici (Big Air) a finále, ktoré sa dá nazvať regulárnym slopestyle pretekom, na Štrbskom Plese. Áno, je to veľmi málo, no zima nepustila.

Majster Slovenska SAS vo viacerých kategóriách (muži, deti, baby) sa mal vyhlásiť práve na Štrbskom, ktoré bolo ohodnotené najvyšším počtom bodov do rebríčka. Jazdili sa dva skoky, prvý s table 12 metrov, druhý s table cca 2 metre a na záver jeden z dvoch jibov. Park bol pripravený slušne a počas slnečného týždňa sa v ňom vyšantilo viacero jazdcov. Všetky predpoklady na kvalitný sobotňajší pretek. Teda okrem jedného – počasie.

Všetci sme vedeli, že má cez víkend silno fúkať a čo to aj nasnežiť, no dúfali sme, že to na Štrbskom nebude až tak zlé a všetko prebehne ok. Matej Matys sa postaral o tom, aby boli skoky a dopady pripravené ako pre menších, tak aj pre elitu. Do preteku sa prihlásilo 22. jazdcov z ktorých nakoniec jazdilo 19 (neštartovali Dušan Bízik, Julo Petrík a Tomáš Hrnčiar). Super je, že sa otvorila aj babská kategória so šiestimi babami. Detská kategória (do 15 rokov) s troma účastníkmi. Dokopy 28 jazdiacich ľudí.

Vietor bol silný už od rána, predpoveď sľubovala narastanie jeho rýchlosti a hlavne malo okolo 12 začať snežiť. Odjazdil sa tréning a následne sa rýchlo prešlo do kvalifikácie. Jazdci vo všetkých kategóriách mali k dispozícii dve jazdy. Začnime s hlavnou kategóriou v ktorej sme okrem našich mali aj jedného Čecha (Tomáša Krála) a Poliaka (Piotra Tokarczyka). Zvedaví sme boli na nové triky od Borisa Karolčíka, ktorý atakoval prvenstvo. Switch Backside 900° sa od slovenského jazdca len tak nevidí. No hecnúť sa chceli aj ďalší.

Realita však bola úplne iná. Príčina? Kvalita snehu, silný vietor a na záver aj sneženie. Medzi našou mladou elitou je aj Dávid Kordiak, ktorý stočil štýlovú a veškú Fs 540 na prvom skoku a backroll na druhom. K tomu pridal aj fs boardslide, takže do finále mal postup zaručený. Matej Dolník patrí k starším a skúseným jazdcom, no v sobotu to slušne povedané posral. Teda polovicu jazdy. Krásnu, veľkú, grabovanú a štýlovú Fs 7 doplnil o neskutočne hnusný, negrabovaný a ledva ustáty Bs 360. Tým sa pripravil o lepšie umiestnenie. Treba vedieť jazdiť aj malé prekážky,v ten deň to platilo pre väčšinu. Matej Matys v prvej jazde narobil veľa chýb, našťastie si ich opravil v druhej. Cab 900 vo výške a Bs 7 doplnený o boardslide (samozrejme že každý trik zvlášť). U Maťa bolo vidieť výšku, štýl (ktorý je však relatívny vzhľadom na odjazdené roky) a hlavne dopad! 89% jazdcov malo problém s dopadom. Aj keď bol prvý dopad dlhý a prudký, problémy robil mäkký sneh. Stompnúť dopad s rovným odjazdom sa podarilo tak cca 4 jazdcom. Častokrát sme videl dopady na 450°, alebo nedotočené. Bolo mäkko, jazdci nelietali vysoko, takže sa to dalo ustáť. Hovoriť však o odjazdenom triku sa nedá. Pokračujeme Borisom Karolčíkom, na ktorého sa upierali všetky oči. Prvá jazda pád na veľkom, druhá jazda nízka troječka s cúvania. Veľká škoda, že nemohol ukázať, to čo mal natrénované. Aspoň, že jibing bol o niečo efektnejší ako od väčšiny. Boris určite má na viac a časom od neho uvidíme lahôdky. Je však mladý, potrebuje viac skúseností, ktoré získa iba jazdením. 

Prekvapil Daniel Štecko, Bs 540 bola pozerateľná a jedna z mála odjazdených. Juro Kerpčár nemal svoj deň a v oboch jazdách urobil veľa chýb. Zvedaví sme boli aj na Tomáša Janíka, ktorý sa slušne predviedol na Zuberskej Foršte do bagu. Tu však sedmičku nedával a tak sme sa uspokojili s trojkami. Nedarilo sa ani Mišovi Bencúrovi, Mišovi Husárovi, Kubovi Krškovi a Zolovi Strculovi, popadali. Maťo Blaško, štýler z Bratislavy otočil Bs 540 v slušnej výške a štýle, no pohorel na malom pri Cab 5 a aj následne na blunte, ktorý neodišiel. Taktiež škoda, ťažké podmienky, no rovnaké pre všetkých. Kubo Brzak zajazdil slušne hlavne druhú a tretiu prekážku, to mu však na lepšie umiestenie nestačilo. Pobavila legenda Tomáša Lančarič, ktorý indyčkol prvý a na druhom vytočil Bs 5. Lukáš Droppa neodišiel na čisto ani jednu z prekážok, takže s postupom do finále rátať nemohol. Piotr Tokarczyk bol jedným z kandidátov na prvenstvo. Obrovská Fs 9 a následne malý, krátky SwBs 5 mu len tesne nevybojovali prvenstvo. Stačilo naozaj veľmi málo. Piotr však jazdí štýlovo a aj technicky a patrí k popredným poľským zabijakom. Rišo Rákoczy na to že je boardercrossár ukázal, že aj rotovať vie. Janko Kulich taktiež príjemne, teda aspoň na prvom skoku a jibe. Druhým neslovenským riderom bol Tomáš Král z Čiech jazdiaci vysoko a štýlovo. Jeho Bs 720 bola jednou z najlepších, no vždy urobil pri jednej z troch prekážok vážnejšiu chybu a tak sa pripravil o lepšie umiestnenie.

Druhé jazdy riderov boli vo väčšine prípadov horšie, príčinou bol silnejúci vietor a sneženie. Mokrý sneh, slabšia viditeľnosť vytrestali väčšinu. Ďalším vážnym problémom väčšiny, bolo jazdenie malej prekážky. Možno si poviete, „pche, čo to je malý skok s table 2metre, to je pre deti a nie pre jazdcov.“ No pozrite sa na zahraničné edity v ktorých nájdete kopec malých prekážok, ktoré sa dajú jazdiť naozaj štýlovo. Poďme na deti a baby. Maťa Molnárová na prvom airovala a na druhom ako jedna z mála točila Bs 360, ktorá nebola moc pohľadná, ale bola. Dominika „Jenny“ aj Králiková to skúšala na štýl a hlavne jib. Klaudia Medlová na prvom troječka a na druhom jednotečka. Chceli sme vidieť trocha z toho svetového snowboardingu, no nakoniec to Klaudia nehrotila, však ani nemala pre čo. Sestra Zuzka Medlová airovala, Tinka Droppová pridala k airom aj zanoženia a boardslidík. Dida Görögová chcela na judges zapôsobiť Fs 180 na table a z toho určite frontflip out. Nakoniec z triku bola len prvá časť :) 

Detičky boli tri. Samo Jaroš, ktorý šliape rýchlo hore, ale aj Dávid Trnovský, ktorý si prekakal prvenstvo. Je však mladý, času má ešte dosť. Dávid na veľkom skoku otočil prenádhernú trojku no na druhom sa pri frontflipe vykýblil a ani boardslidík nebol najkrajší. Stačilo dať na druhom obyčajnú troječku, alebo Bs 180 a prvenstvo by bolo jeho. Samo Jaroš stavil na istotu a išiel malý skok s Bs 540 a na druhom Cab 360, čo v tomto prípade na prvenstvo stačilo. Samo je taktiež veľmi mladý a keď mu odhodlanie ostane, tak budeme určite vidieť fajné jazdenie. Tretím mladíkom bol Tomáš Gorog.

Report sa nám trocha predĺžil. Takže to uzavrieme. Posledné jazdy druhého kola boli o poznanie horšie, jazdci na čerstvom mokrom snehu nemali rýchlosť, fúkal silný vietor, prichádzala slabá viditeľnosť. Organizátori sa správne rozhodli pretek zrušiť. Predpoveď bola ešte horšia ako súčasný stav a pokračovanie s finále by nebolo bezpečné. Finálne poradie sa vyhlásilo z výsledkov kvalifikácie, ktoré si môžete pozrieť v našej správe. Večer v Plesnivci prebehla afterka, vyhlásenie majstrov Slovenska vo freestyle snowboardingu a dáky ten žúr. Na svahu hral Dj Marky z Martina, speakoval Hlina. Finálne poradie SAS Snowboard Tour si budete môcť pozrieť v zajtrajšej správe. Ďakujeme zúčastneným, organizátorom, stredisku, sponzorom, fotografovi Pablovi (Photopablito) a všetkým, čo si nejako pichli. Sé já o rok.

Hodnotenie:

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!