UM Big Jump 2014 v Žiline
Utorok 16. Decembra 2014
Autor: Boardlife
Foto-video: Lulla
0 komentárov

UM Big Jump 2014 v Žiline

Sezóna 14/15 na našich svahoch odštarotovala v Jasnej a o týždeň neskôr sa fanatici milujúci sneh a snowboarding stretli v Žiline. Prečo? Vyrástol tam azda dáky kopec s vlekom? Nie, ale konal sa tam už tradičný Big Air bagový contest. Ako sa skákalo do vankúša? Sledujte report.

Žilinské námestie Andreja Hlinku sa začalo zapĺňať bagom, nájazdom, kickrom a ďalšími stánkami už deň pred a tak bolo všetko pripravené. Už klasický rozbeh na snehu a kefách, riders zona, partners zóna, kicker a jedna novinka. Boli sme pozitívne prekvapení, keď sme zbadali nový winch na rozťahovanie. Snáď už bude všetko v najlepšom poriadku. A aj bolo. Winch pracoval rýchlo, silno a bez problémov.

Samotné jazdenie začínalo okolo druhej, keď pomaly prichádzali jazdci ako na doskách, tak aj na bambuskách. Jazdiť mali právo len pozvaní jazdci. Prečo? No lebo jazdec čo nemá skúsenosti s týmto "kickrom", alebo nie je zvyknutý na tlaky do nôh, môže dopadnúť škaredo. Pozvanie prijalo 8 snb riderov: Matej Dolník, Dávid Kordiak, Boris Karolčík, Lukáš Pažický, Marek Kríž, Dušan Bízik, Martin Mitro a kamoš z Čiech Tomáš Král. Sľúbila sa aj poľská dvojica, no nedorazila. Bambuskárov bolo o pár jazdcov viac.

Trénovalo sa od cca 12stej, no pravé hecovanie prišlo okolo 16stej. Slnko zapadlo a začalo sa lietať vyššie a ďalej. Oproti minulému roku sme si s judge kolegom Murgim tentoraz všimli progres v štýle, výške a aj dĺžke. Popri jazdení sme stihli aj kultúrny program vo forme tancujúcich Lentiliek a báb z Hip Hop centra Žilina. Kto videl skoky, skákajúce baby, mohol ukojiť svoj smäd v stánku Bacardí, Desperados, alebo v jednom z vianočných stánkov, ktoré boli rozdelené na dvoch námestiach. Odporúčame Apre-ski Punch bar na Mariánskom Námestí.

Semifinále. 8, už spomenutých riderov a 1,5 hodiny k dispozícii. Ideme na to. Do hodnotenia exhibície sa brali dva najlepšie triky od jazdcov, no stihli sa odjazdiť štyri. Postup do finále si malo zabezpečiť 5 riderov na doskách a 5 na lyžiach. Známe mená slovenského snowboardingu si svoje miestečko vo finále zabezpečili v úvode, teda okrem Borisa Karolčíka, ktorý nás napínal až do záveru. Zvedaví sme boli, kto postúpi z chalanov, čo nie sú až takí známi.

Lukáš Pažický, Marek Kríž, Martin Mitro a Tomáš Král zajazdili niekoľko slušných a štýlových trikov, bohužiaľ do finále mohol postúpiť len jeden. Rozhodovanie bolo ťažké. Nakoniec sa najviac páčilo jazdenie Mareka Kríža. Išlo však hlavne o exhibíciu, takže všetci to brali free. Najviac sme mohli v semifinále vidieť double backflipy, backflipy, frontflipy a ďalšie rotácie cez hlavu. Dušan ako jeden z mále predvádzal ťažké flatspinové triky. Highlightom semifinále bol lyžiarsky triple backflip. Áno tri krát sa ten blázon...

Finálová snb päťka: Dávid Koridak, Boris Karolčík, Dušan Bízik, Matej Dolník a Marek Kríž. O pol siedmej štartuje Hafner, Beyuz a Zetuzeta. Nakladaj hit za hitom. Po nich nasleduje ďalší koncert a to Moja Reč. Aj oni nakladajú, všetko v poriadku. Finále je naplánované na 20:30. Počas celého dňa hral Dj Lucky Boy a navodzoval tak príjemnú predvianočnú náladu.

Tak sa aj deje. Hodina jazdenia pre desiatku jazdcov. Chalani stihli viac ako 7 skokov. Znova sme videli double backflip, superman flip, flip na hlavu, rôzne double saltá mortále, ale aj 720° rotácie. K nim sa pridali štýlové graby a rotácie len o 180° hlavne v podaní Borisa Karolčíka a bolo vymaľované. Zaujal každý z jazdcov svojim štýlom a prevedením triku. Najviac sa však zadarilo Dávidovi Kordiakovi, ktorý zajazdil obrovský a vysoko štýlový double backflip a svoje jazdenie okorenil aj flatovou rotáciou. Maťo Dolník sa dlho hľadal, no nakoniec odišiel ako veľký pán s dvoma stylo trikmi. Dušan Bízik jazdil hlavne flat rotácie a niekoľko mu ich aj vyšlo vo veľkom štýle. Marek Kríž mal obrovskú smolu, keď po druhej jazde zlomil dosku.

Dojazdené, doskákané mohlo sa ísť na vyhlásenie výsledkov. Najlepším riderom na doske sa stal Dávid Kordiak, najlepší freeskier Viliam Tomo a najlepší trik zajazdil Andrej "Zipy" Čukan a to tri krát okolo svojej osi dole hlavou a dozadu, čiže triple backflip. Hurá! Všetko dopadlo super. Exhibícia podarená, nikto sa vážne nezranil, všetko prebehlo super. Vianočné trhy v plnom prúde, kopec ľudí, chalani z UM to aj tento rok zvládli. Po odjazdení nasledovala afterka, kde zahral aj legendárny Dj Ľudko Snowák a že vraj bolo taktiež dobre :) Budúci rok na nafukovačke znova.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: zilina big jump kordiak dolnik bizik karolcik

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!