Nitra bude mať ďalší skvelý skatepark
Streda 08. Decembra 2021
Autor: Boardlife

0 komentárov

Nitra bude mať ďalší skvelý skatepark

Skvelé správy z Nitry, bude tam ďalší skvelý skatepark. Tentoraz bude postavený v lokalite Chrenová, informoval o tom primátor Nitry - Marek Hattas. Víťazný návrh predložil pražský ateliér. My len dúfame, že sa projekt podarí realizovať v najvyššej kvalite.

Marek Hattas - primátor Nitry FB:

"Tri ateliéry prezentovali na Mestskom úrade v Nitre návrhy nového skateparku, ktorý vznikne na Chrenovej. Návrhy hodnotila odborná porota zložená zo skaterskej komunity, architektov a krajinných inžinierov. Mesto súťaž zorganizovalo v spolupráci s Asociáciou skateboardingu SR. Víťazom sa stalo U/U Studio z Českej republiky, ktorý sa špecializuje na tvorbu skateparkov a verejných priestranstiev a za sebou má viacero úspešných revitalizácií verejných priestranstiev, ktoré sú dnes aktívne využívanými športoviskami pre komunity miestnych obyvateľov (napríklad projekt Praha-Čakovice, Výstaviště Praha, Urban Park Bratislava).

Park s neformálnym športoviskom vznikne na Nábreží mládeže. Slúžiť bude obyvateľom celého mesta a širšieho okolia. Ponúkne im priestor pre šport, zábavu, kultúru a relax. „Riešené územie s bezprostredným kontaktom s riekou, otvorenými výhľadmi na historický hrad, s krásnymi zoskupeniami hodnotných stromov a v blízkosti centra nám vytvára pre takýto multifunkčný areál dokonalé podmienky,“ popísali víťazi svoj projekt v sprievodnom texte k súťažným podkladom.

Severnej polovici územia bude dominovať skatepark, v južnej zóne sa plánuje objekt správy s kaviarňou, hracie plochy aj vyhliadkové miesto s čarovným pohľadom na slnko zapadajúce nad Nitrou. Architektonický návrh ráta s umiestnením lavičiek, odpadkových košov a verejného osvetlenia, ktoré zabezpečí využívanie areálu aj v neskorších hodinách. Park bude bezbariérový.

Návrh tiež citlivo pracuje s existujúcou zeleňou, ktorú zapracováva do výsledného architektonického riešenia. „Víťazný návrh rieši územie formou rozdelenia celku na dve časti pozdĺž osi, ktorá je smerovaná na Nitriansky hrad. Pozorné čítanie kontextu je viditeľné aj v snahe navrhnúť celý komplex tak, aby bol čo najviac súčasťou parku na nábreží. Ide o formu práce s terénom prostredníctvom pozitívnych a negatívnych intervencií do existujúceho terénu a tým je docielená modulácia požadovaných, skoro až bionických tvarov. Je to parková úprava, po ktorej sa dá aj jazdiť na skateboarde, nie je to primárne monofunkčný celok,“ uviedol hlavný architekt mesta Nitra a predseda poroty Viktor Šabík.

Na základe víťazného návrhu vznikne projektová dokumentácia, podľa ktorej bude možné stanoviť predpokladanú hodnotu zákazky. Ďalším krokom bude žiadosť o stavebné povolenie. Súbežne s tým sa radnica, na základe predpokladanej hodnoty diela rozhodne, či bude Skatepark Chrenová financovať z vlastných zdrojov, či bude žiadať o podporu z fondov EU alebo Fondu na podporu športu.

Vyhral kvalitný návrh, a to hlavne vďaka forme súťaže, akú sme zvolili. Mám veľkú radosť, že nám v meste vznikne ďalší priestor pre zmysluplné trávenie voľného času mladých ľudí."

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: nitra skatepark

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!