Slovenskí shapers v zahraničných snowparkoch, časť 1.
Utorok 16. Februára 2016
Autor: Boardlife

0 komentárov

Slovenskí shapers v zahraničných snowparkoch, časť 1.

Mnoho mladých, ale aj starších riderov odchádza do zahraničných snowparkov aby si plnili svoje sny. Buď kvôli peniazom, progresu v jazdení, jazyku, alebo aj ďalším pohnútkam, ktoré ich život posunú ďalej. Porozprávali sme sa s viacerými z nich. O jazdení, živote a hlavne práci. V prvej časti sme sa porozprávali s Rajčom a Gabom.

JURAJ „RAJČO“ OPALEK – FLACHAUWINKL, ABSOLUT PARK

BLF: Ahoj Rajčo, tak nám povedz, kde pracuješ?

Rajčo: Čau, makám v Absolut parku vo Flachauwinkli (cca 400 km od BA).

BLF: Čo je náplň tvojej práce?

Rajčo: Hlavnou náplňou práce je udržiavať park v čo najlepšom stave...to znamená, že ráno prídeš, pochillujes v Chillhouse kým zapnú vlek a s lopatou v ruke berieš prvú lanovku hore...podľa toho či v noci predtým nakydalo ideš odhádzať prekážky a urobiť park jazditelným...ak nesnežilo, iba naťaháš ploty okolo kickrov a podobne...takisto makáme v parku a okolo ako rescue...takže keď sa niekto zraní, sme prví, kto pomôže a znesie zraneného dolu, alebo zavolá helikoptéru...po obede, okolo 13.00 väčšinou dávame reshape, aby všetko vyzeralo tak ako má...a medzi treťou a štvrťou začíname s finálnym reshapeom...medzi tým dávaš check laps a opravuješ malé detaily...keď je treba ostávame dlhšie a prerábame, alebo staviame nové prekážky...

BLF: Porozprávaj nám niečo o prekážkach a filozofii parku.

Rajčo: Park je rozdelený na viacero sekcií...v begginer line nájdeš menšie boxy, raily a kickre...kicker line má v plnej sile 5 kickrov, od 12m do 25m table, za sebou, potom máme ešte Rail line a Rail yard s rôznymi railami a jib prekážkami...a spodnú časť parku tvorí Jib park a Chillhouse so sk8 minirampou...motto rezortu Freestyle for life je tu cítiť...

BLF: Ako často shapujete?

Rajčo: Shapujeme podľa potreby...väčšinou ráno spravíš check run a naťaháš ploty kde treba...keď je ozaj busy dáš rýchly reshape pred obedom...po obede dávame pravidelne reshape celého parku okrem kickrov...a večer dáš detailný reshape celého parku...

BLF: Čo všetko musí vedieť dobrý shaper?

Rajčo: Dobrý shaper sa musí vedieť prispôsobiť a musí vedieť čo treba robiť...musí vidieť linie a vedeť ako prekážky a take offs majú vyzerať...musí byt kreatívny a vedieť si predstaviť ako sa dá každá prekážka využiť a zapadne do lajny...

BLF: Ako je to s kolektívom, dorozumievaním sa?

Rajčo: Park crew tvorí plus-mínus 10 ľudí, 50:50 snowboardisti a lyžiari...polovicu tvoria lokáli a druhú polovicu shaperi z rôznych časti sveta (SK, NZ, IT, CZ...)...bavíme sa väčšinou anglicky, ale my nenemecky hovoriaci sa snažíme pochytiť niečo z nemčiny...aj keď to väčšinou končí učením sa fráz ako "Du hast schone busen" ("Máš pekne prsia"):D a podobne, ktoré sú v reale nepoužiteľné :D

BLF: Ako tráviš voľný čas mimo práce?

Rajčo: Keďže makám štýlom 5 dní v robote, 1 deň voľno, tak toho voľného čašu moc nie je...ale keď robíš čo ťa baví, tak to tak nevnímaš:) prídeš domov, uvaríš večeru, dáš nejaký drink a brko...a keď más voľno chceš si chvíľu pospať a keď nie je powder day, alebo bluebird, tak to ani s jazdením nepreháňaš:)

BLF: Prečo práve teba by sme mali navštíviť?

Rajčo: Lebo je to jeden z mála world class parkov v "blízkom" okolí, jeden z naj parkov v Európe a jazdenie tu je fun:) Máme tu aj unikátny Stash snowpark, čo je vlastne snowpark z prírodných prekážok zasadený do voľného terénu. Zaujímavé a netradičné jazdenie.

BLF: Akých PROs uvidíme jazdiť u vás?

Rajčo: Roope Tonteri, Aimee Fuller, Seppe Smith, Dominik Wagner, Marko Grilc, európsky Burton team, tento rok tu trénuje austrálska snowboardová repre a kopec ďalších známych aj menej známych riderov, ktorí zabíjajú.

BLF: Čo ťa motivovalo k odchodu zo Slovenska a práci shapera v zahraničí?

Rajčo: K odchodu do zahraničia ma motivovala chuť spoznávať niečo nové a cestovať...a keďže na Slovensku tých snowparkov moc nemáme, bolo treba vypadnúť von...plus ekonomická situácia, atd...:)  A k práci shapera ma motivovalo, že som nikdy netužil sedieť v kancli za počítačom a pi*ovať na to, ako ma to nebaví, ale chcel som byť vonku, na horách a robiť to, čo ma baví...

www.absolutpark.com

*

GABO ŠPALEK – BAD GASTEIN (Q Parks)

BLF: Ahoj Gabo, tak nám povedz, kde pracuješ?

Gabo: Serus, pracujem tuto sezónu v Bad Gastein pre Qparks, firmu čo prevádzkuje snowparky hlavne v Rakúsku. Sú tu dokopy štyri rezorty v údolí - Bad Gastein, Sport Gastein, Bad Hofgastein a Dorfgastein. V dvoch z nich sa nachádza park a je tu veľa spotov na freeride hlavne v Sport Gastein, čo je freeridový rezort. Bad Gastein a Bad Hofgastein je spojený vlekom, do zvyšných dvoch sa dá ľahko dostať skibusom, čo je zadarmo. Hory sú to riadne, len ten sneh tu chýba momentálne.


BLF: Čo je náplň tvojej práce?

Gabo: Už 4 sezónu pracujem ako shaper. Práca shaperov je postaviť park a sejpovanie prekážok, ktoré sa počas sezóny menia. Základ je rolba, ktorá nahrnie platformu pre danú prekážku, či to je kiker, alebo rail, toto je najdôležitejšia časť prípravy, kedy to musí byt prevedené správne. Veľkú úlohu hrá skills bullydrivera, ktorý ovláda stroj a parkdesignera, čo sedí vedľa neho. Napr. keď sa osádza rail, či už flat, alebo down, musí byť platforma správne nakopnutá, ani príliš veľa, ani príliš málo, tak akurát, aby transition na prekážku bol plynulý a celé aby to bolo dobre jazditelné, potom sa osadí prekážka spraví nájazd, táto časť je úloha shaprov. Prekážky sú v lajne za sebou. Dôležité je dostatočný priestor medzi jednotlivými elementmi. Rolba pomáha s premiestňovaním prekážok, ale aj tak je to náročné celkom, keď človek musí celý deň s nimi hýbať, sú dosť ťažké.

BLF: Ako často shapujete?

Gabo: Každý deň je po ukončení prevádzky vlekov je reshape, kedy sa park šejpne do pôvodného stavu. Ráno sa park otvára hneď po uvedení vleku do prevádzky, vtedy je väčšinou len klasický opening jeden zo shaperov rozmiesi ploty a skontroluje prekážky po rolbe, čo rolbovala deň dozadu park po reshape. Občas sa stane, že idú všetci ráno hore vykopávať park, keď sneží. O jazdení a parku a podmienkach diskutujeme večer pri pive a vtedy spoločne s parkdesignerom vymýšľame, že čo a ako a kam osadiť pripadne zmeniť.

Základ dobrého parku je dobrý vlek či už t-bar, alebo sedačka aby to bolo dobre zosúladené s parkom - rýchly vlek a prekážky odzačiatku do konca, žiadne zbytočné prázdne miesta. Aby rider mohol spraviť za deň čo najviac jázd. Ideálne je, keď park je v nadmorskej výške nad 1800m pretože tie snehové podmienky ako všetci vieme za posledné roky nie sú najideálnejšie. V tejto n.m je sneh ako tak stabilný počas sezóny, nedochádza toľko k zmene konzistencii prach - lad - slash ako v nižších polohách. Taktiež skorej pribudne nový v takejto n m. Dôležité je, aby bol park umiestnený na slnečnej strane, u nás to nie je úplne najlepšie riešene, ale ako sa blíži jar, tak dostávame viac a viac slnka za deň.

Gabo: máme tu 4 lajny. Easy lajna - malé kikre a široké bedne. Táto časť je dobrá na separáciu ľudí, čo nepatria do parku. Medzi česko slovenskou kru v Alpách sa celkom udomácnil názov teroristi, pre ľudí čo nemajú čo hľadať v parku :D  Ďalej tu máme lajnu kikrov 10m a 12m a 3 funboxy. Jib lajnu čo je rozdelená na lajnu railov a lajnu bední rôzneho druhu.

BLF: Čo všetko musí vedieť dobrý shaper?

Gabo: Dobrý sejper musí vedieť podľa môjho názoru jazdiť park, lebo vtedy vie postaviť danú prekážku tak, aby bola čo najlepšie jazditeľná. Shapecrew  tvorí Basty parkdizajnér z Nemecka, 2 baby čo sa poznáme z minulej sezóny Kerstin z Rakúska a Maya z Maďarska a Dany z Česka a ja. S dorozumievaním problém nie je väčšinou po anglicky, slovensky a maďarsky.

BLF: Ako tráviš voľný čas mimo práce?

Gabo: Voľného času je tu celkom dosť, ale napriek tomu nemôžem povedať, že za ten mesiac čo som tu, by som sa nudil. Čas pred reshapom jazdím, po reshape väčšinou posilka a raz začas party. Ako dobre vieme neodlučiteľná súčasť hôr je alkohol a party, snažím sa to udržať na rozumnej miere, keďže dávam telu zabrať pohybom.

BLF: Prečo práve teba by sme mali navštíviť?

Gabo: Dojdite pozrieť určíte, keďže tie freerajdové spoty stoja zato, dobré akcie na shapers flate, dve baby v crew, 2 snowparky na blízku.

www.qparks.com/parks

 

BLF: Koncom týždňa prinesieme rozhovor s ďalšími dvoma shapermi. Kto to bude? nechajme sa prekvapiť. Stay Tuned.

Hodnotenie:
Článok označený tagmi: shapers snowpark

Komentáre

0 komentárov
Aby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!